Судове рішення #13091659

                                                Справа №2-3393/10р.

                    Р І Ш Е Н Н Я

                    І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

15 червня 2010 року Київський районний суд м.Полтави в складі:

    Головуючого судді – Турченко Т.В.

    При секретарі          -  Сова О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м.Полтаві ради про визнання дій відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у заниженому розмірі неправомірними, -

                  В С Т А Н О В И В :

08 квітня 2010 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради про визнання неправомірними дій відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у заниженому розмірі. Просила суд визнати дії відповідача стосовно призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зниженому розмірі неправомірними. Визнати неправомірною відмову відповідача щодо нарахування та виплати недоплачених грошових сум, які потрібно визначити з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років. Зобов»язати відповідача нарахувати їй та виплатити недоплачену суму грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за весь період, починаючи з 01 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років з урахуванням раніше сплачених сум. В порядку забезпечення позовних вимог зобов»язати відповідача визначити недоплачену суму грошової допомоги по догляду за дитиною по досягнення нею трирічного віку за весь період, починаючи з 01 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років. Зобов»язати відповідача відшкодувати їй судові витрати.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної у м. Полтаві ради Козинський Є.Ю. позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення та пояснив, що  державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховувалась та виплачувалась позивачу відповідно до вимог законодавства.

Ухвалою Київського районного суду м.Полтави від 31.05.2010 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

Представник Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в судове засідання не з»явився, але надав суду письмові заперечення, в яких просив в задоволенні позову відмовити. Справу слухати у відсутності представника Центру.

Суд вважає можливим слухати справу у відсутності представника Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

Суд, заслухавши сторони, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 06 жовтня 2008 року.

У судовому засіданні позивач підтвердила, що допомога по народженню дитини їй виплачена, а щомісячна  державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку нарахована та виплачується з листопада 2008 року.

Позивачу в листопаді 2008 року призначена та виплачена допомога в сумі 620 грн., в грудні 2008 року позивачу призначена та виплачена допомога в сумі 682 грн. 90 коп., за період з січня 2009 року по жовтень 2009 року призначена та виплачена допомога в сумі по 750 грн. щомісяця, з листопада 2009 року по травень 2010 року призначена та виплачена допомога в розмірі 130 грн. щомісяця.

В 2008 році, як застрахованим, так і не застрахованим особам виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводилась відповідно до статей 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та п.17-24 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 зі змінами та доповненнями.

Пунктом 24 даного Порядку передбачено, що покриття витрат на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

У 2008 році виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-У1 були внесені зміни, а саме підпунктом 7 пункту 23 Розділу 2 до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», згідно з якими частину першу статті 15 викласти в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

  Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") вищезазначені положення (підпункту 7 пункту 23 розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих акті України) Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” не були визнані такими, що не відповідають Конституції України, а отже, були чинні на момент нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною впродовж 2008 року

Таким чином, враховуючи викладене, у відповідача у 2008 році не було підстав нараховувати та сплачувати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” частину 1 ст.15 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було викладено в новій редакції, та саме цим керувався відповідач, здійснюючи нарахування та виплату відповідної допомоги у 2008 році в зазначеному розмірі, що визнається сторонами по справі.

При цьому, надаючи перевагу Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, суд виходить з того, що закони є актами єдиного органу законодавчої влади - Верховної Ради України. Конституція України не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає такого закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2009 році, здійснювалась у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.13,15 та п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», п.17-24 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 зі змінами та доповненнями та інших нормативно-правових актів діючого законодавства України.

Здійснюючи позивачеві у  2009  році виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та інших нормативно-правових актів, відповідач діяв на підставі та  у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому  позовні вимоги про здійснення перерахунку такої допомоги  з 01.01.2009 року  по 31 грудня  2009 року є такими, що не  підлягають задоволенню.

В 2010 році виплата даного виду допомоги здійснюється у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», ст.13, 15 та п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», п.17-24 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 зі змінами та доповненнями та інших нормативно-правових актів діючого законодавства України.

Одночасно пунктом 22 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» №1751 від 27.12.2001 року з відповідними змінами зазначено: «Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року – 50%, з 1 січня 2009 року – 75%, з 1 січня 2010 року – 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходам сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень», тобто той самий розмір.

Отже, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена позивачу з 17 грудня 2008 року по 28 лютого 2010 року є законодавчо обґрунтованою.

Керуючись ст. 64, ч.5 ст.152 Конституції України,  ст.ст.13, 15 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 4-14, 231-215 ЦПК України, суд, -

                               В И Р І Ш И В :

    В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м.Полтаві ради про визнання дій відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у заниженому розмірі неправомірними відмовити.

    Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий                                                                                                 Т.В.Турченко

  • Номер: 6/640/332/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-3393/10
  • Суд: Київський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Турченко Тетяна Валентинівна
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.11.2017
  • Дата етапу: 18.12.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація