Судове рішення #13091437

                                                                                                                                                                                                     

      Справа  № 2а-1177/2010 р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ                                          

14  грудня  2010  року                                                                                                                             м. Галич

Галицький   районний   суд    Івано-Франківської   області

в складі: головуючої  - судді                    Юсип І.М.
з участю секретаря                                       Мартищук С.П.  

    розглянувши у м. Галичі в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі про визнання неправомірною відмову управління Пенсійного фонду в Галицькому районі  в перерахунку пенсії по інвалідності та зобов’язання управління Пенсійного фонду в Галицькому районі нараховувати та виплачувати  пенсію з 30.04.2010 року, -

в с т а н о в и в:              

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом і просить визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду в Галицькому районі  в перерахунку пенсії по інвалідності та зобов’язати відповідача провести перерахунок  та виплату призначеної пенсії відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  за період з 30.04.2010р.

               Позивач посилається на ті обставини, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно рішення Івано-Франківської медико – соціальної експертної комісії йому встановили 3 групу інвалідності за захворювання, що пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на  Чорнобильській АЕС.

              Відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, що віднесені до 1 – 4  категорій встановлюються компенсації у вигляді додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров’ю. Відповідно до ст. 50 вказаного Закону України особам, що віднесені до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія для інвалідів третьої групи – у  розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, а згідно ст. 54 цього ж Закону України пенсія особам, що постраждали і стали інвалідами внаслідок ліквідації Чорнобильської катастрофи, не повинна бути нижчою для інвалідів третьої групи ніж шість мінімальних пенсій за віком. Крім того, мінімальний розмір пенсії за віком передбачений ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення” і встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і щорічно визначається бюджетним законодавством. В результаті порушень вказаних норм закону відповідачем йому недонараховано пенсію.

                Відповідач подав заперечення з якого вбачається, що позовні вимоги не визнає посилаючись на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України. Окрім того вказує, що виплати здійснюються  із державного бюджету, а не із бюджету Пенсійного фонду України, тому будь-яких порушень зі сторони відповідача не вбачає.

                В судове засідання позивач та його представник  не з'явилися, подавши суду заяву  про розгляд справи у їх відсутності.

               Відповідач в судове засідання представника не направив, хоча у встановленому порядку був повідомлений  про час та місце розгляду справи. Як  видно із поданої заяви, відповідач просить справу розглядати без участі представника.

                Справа розглядається з урахуванням положень ст. 122 ч.4 КАС України  в порядку письмового провадження.    

               

              Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обгрунтований і підлягає до задоволення.

              Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і  його віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також позивачу встановлено третю групу інвалідності в зв’язку із захворюванням, пов’язаним з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідкою МСЕК, що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_1 виданого Івано-Франківською обласною державною адміністрацією від 02.04.1996 р. (а.с.3).

              Відповідач відмовив позивачу у виплаті підвищеної пенсії, що вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі № 626/Г-15 від 07.10.2010 року  ( а.с.5-6).  

              З врахуванням положень ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідачем не проведено виплати в повному розмірі.

              Так, ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції Закону України від 06 червня 1996 р.) встановлено, що призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до першої категорії - інвалідам третьої групи  призначається щомісячна додаткова пенсія у розмірі – 50 відсотків  мінімальної пенсії за віком.  

              Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції Закону України від 09 вересня 2007р.), розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для третьої групи - 6 мінімальних пенсій за віком. Статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, щорічно визначається бюджетним законодавством і встановлений:  Законами України Про державний бюджет України на 2010р. встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з  1 січня 2010р.- 695грн., 1 квітня 2010р.-706грн., 1 липня 2010р.-709грн., 1 жовтня 2010р.-723грн., 1 грудня 2010р.-734грн.

           Позивач згідно статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинен був отримати за період з  30 квітня 2010 року пенсію в розмірі з розрахунку прожиткового мінімуму.

             Із змісту ст. 67 ч. 3 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вбачається, що в разі збільшення визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до 1 – 4 категорії. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, який відповідно до ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” застосовується для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. При цьому, мінімальна заробітна плата та мінімальна пенсія  за віком відповідно до ст. 19 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” визначаються виключно законами України і є обов’язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

            Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а  ст. 22  Конституції передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до діючих законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

              На неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень вказав і Конституційний Суд України, який в своєму рішенні від 11 жовтня 2005 року сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та Закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, до яких належать також громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

       За наведених вище в рішенні  доказів і обставин справи, суд приходить до висновку, що при проведенні нарахування позивачу пенсії,  посилання управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі на  постанову Кабінету Міністрів України за № 1 від 03 січня 2002 року „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”  згідно якої,  нарахування додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесених до першої категорії учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, проводиться виходячи із розміру 19 гривень 91 коп., а не з фактичної величини мінімальної пенсії за віком є неправомірним, оскільки даною постановою порушуються Конституційні права позивача, через що позов слід задовольнити.

               Підлягає задоволенню позовна вимога в частині звільнення позивача від сплати судового збору, згідно абзацу першого пункту 18 частини першої статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», що підтверджується копією посвідчення від 02.04.1996 року (а.с.3).

              На підставі ст.ст. 22, 24, 46 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Закону України „Про державний бюджет...”  на 2010р.,  керуючись ст. ст. 2, 3, 6, 8-11, 99, 122, 158 – 163  Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:            

  Адміністративний позов  ОСОБА_1 задовольнити.

             Визнати  неправомірну відмову управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі, щодо не нарахування з 30 квітня 2010 року і виплати ОСОБА_1 протиправною.

            Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державної пенсії в розмірах, по ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 30 квітня 2010 року, з врахуванням виплачених сум.

     Судовий збір по справі віднести за рахунок держави.

             Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів після проголошення постанови, чи протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги через Галицький районний суд.

                  Суддя:                                    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація