Справа № 2-а-190
копія 2010 р
ПОСТАНОВА
іменем України
17 грудня 2010 року
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Задорожний В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження, одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чечельницькому районі Вінницької області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов»язання провести перерахунок та виплати вказаної додаткової пенсії за період з 22.05.2008 року по 01.12.2010 року та в подальшому-,
встановив :
26 листопада 2010 року, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд ухвалити рішення, яким визнати неправомірною відмову відповідача у проведені перерахунку та виплаті додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 22.05.2008 року по 01.12.2010 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, та зобов"язати відповідача провести відповідний перерахунок та виплату за вказаний період та сплачувати додаткову пенсію в такому ж порядку в подальшому.
Позов мотивує тим, що є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії і особою яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням категорія 2 серія НОМЕР_1 від 10 грудня 1992 року. І відповідно ч.1 ст. 46 Конституції України має право на соціальний захист згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тобто на додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю, передбачену ст. 49 названого закону розмір якої визначений ст. 51 для 2 категорії – 30 % мінімальної пенсії за віком. А розмір мінімальної пенсії за віком відповідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У випадку збільшення розміру прожиткового мінімуму підвищується і розмір додаткової пенсії за шкоду (ст. 67 ч. 3). Поскільки в 2008-2010 роках додаткова пенсія йому нараховувалась і виплачувалась в неповному обсязі. 27 вересня 2010 року по його заяві відповідач відмовився листом від 26 жовтня 2010 року за № 35 в перерахунку та виплаті такої пенсії в розмірі передбаченому законом (ст. 49,51) тому вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
З письмових заперечень представника відповідача вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Суть яких зводиться до того : відсутність правових підстав для поновлення строку звернення до суду, тому вимоги поза межами 6-ти місячного строку підлягають залишенню без розгляду в силу ст. 100 КАС. Щодо вимог в межах позовної давності, відмовити в задоволенні позову поскільки ч. 3 ст. 28 Закону "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" застосовується виключно для призначення пенсії, а також фінансування вказаних виплат здійснюється за кошти державного бюджету, яких в такому розмірі на 2010 рік не передбачено. Відповідач не погоджується з вимогами, щодо перерахунку та виплати додаткової пенсії в майбутньому, поскільки завданням адміністративного судочинства є захист порушеного права і суду не відомо чи в подальшому вказані права позивача будуть порушені, а також невідомо в яких розмірах будуть закладені кошти на вказані потреби в майбутні роки, поскільки щорічні закони про бюджет чинні в межах з 01.01. по 31.12 конкретного року.
Ухвалою судді від 17.12.2010 року, позов в частині вимог позивача щодо нарахування та виплати додаткової пенсії за період з 22.05.2008 року по 31.05.2010 року залишено без розгляду, як поданий після закінчення встановленого законом шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
Суддя оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обгрунтованого судового рішення, що до часткового задоволення позову за період з 01.06.2010 року по 30.11.2010 року з наступних підстав :
Позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Вінницькою облдержадміністрацією, пенсіонером за віком, який постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю. Тому в силу ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому повинна виплачуватись щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 зазначеного закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймається територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Вимоги позивача в межах шестимісячного строку позовної давності з 01.06.2010 року по 30.11.2010 року є правомірними, обгрунтованими, законними і підлягають задоволенню, а дії відповідача неправомірними, поскільки відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України. І в силу ст. 19 ч.2 Конституції України відповідач повинен був керуватися Законом України від 28.02.1991 року № 796 XII, а не підзаконною Постановою Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року.
Відповідачу при перерахунку пенсії необхідно врахувати положення Закону України "Про прожитковий мінімум" та Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік" щодо мінімальної пенсії за віком.
Вимоги позивача, щодо виплати додаткової пенсії на підставі ст. 51 Закону № 796 XII у вказаному порядку в майбутньому не грунтуються на законі і не можуть бути задоволені. Поскільки завданням адміністративного судочинства є захист уже порушених прав відповідно до ст. 2 КАС України, а не можливих порушень в майбутньому. Суд також діє відповідно правового порядку в Україні закріплено ст. 19 Конституції України тому не може на майбутнє встановлювати правовідносини тим самим перешкоджаючи законодавцю діяти в межах його компетенції.
Сторони підлягають звільненню від оплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року.
Керуючись ст.ст. 2,9,11,17,69,72,79,86,94,122,128,163,167,186,254,255,257Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 49,51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про прожитковий мінімум», Конституцією України, ст. 9,11,69-71,100,102,158-163,167,183-2 КАС, суд-
постановив :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області у проведені перерахунку ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, як особі віднесеній до категорії 2 згідно положень ст. 51 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, як особі віднесеній до категорії 2 відповідно до ст. 51 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.06.2010 року по 30.11.2010 року з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку через Чечельницький районний суд Вінницької області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Суддя : підпис
Вірно. Суддя В.П. Задорожний
Справа №2-а-190/10
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2010 року
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Задорожний В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження, одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чечельницькому районі Вінницької області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов»язання провести перерахунок та виплати вказаної додаткової пенсії за період з 22.05.2008 року по 01.12.2010 року та в подальшому-,
встановив :
Позивач ОСОБА_1 просить стягнути суму додаткової пенсії за період з 22 травня 2008 року по 01 грудня 2010 року.
Поскільки згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів і в силу ст. 100 КАС України адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи яка його подала не знайде підстав для поновлення строку, а позивач не звернувся з вимогою про поновлення вказаного строку.
Керуючись ст. 100 КАС України,
ухвалив :
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чечельницькому районі Вінницької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов»язати здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року залишити без розгляду.
На ухвалу може бути подано скаргу в установлений законом строк.
Суддя