Справа №2-а-2458/2010
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2010 року місто Одеса
Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Позняк В. С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дії суб’єкта владних повноважень, зобов’язання призначити, здійснити перерахунок пенсії та забезпечення виплати недоотриманої пенсії та забезпечення виплати недоотриманої пенсії, -
в с т а н о в и в :
14.12..2010 року ОСОБА_1 звернувся до Суворовського районного суду м. Одеси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дії суб’єкта владних повноважень, зобов’язання призначити, здійснити перерахунок пенсії та забезпечення виплати недоотриманої пенсії та забезпечення виплати недоотриманої пенсії.
Зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи, його захворювання пов’язане з наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС, у зв’язку з чим відповідачем йому було призначено пенсію. Вважає, що при нарахуванні йому пенсії відповідачем порушуються вимоги Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки пенсія йому повинна нараховуватися в залежності від мінімальної пенсії за віком, яка існує в державі, встановленої йому групи інвалідності та прожиткового мінімуму встановленого в державі.
Просив суд визнати дії відповідача по не приведенню у відповідність вимогам ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру призначеної йому пенсії незаконними; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси провести йому перерахунок основної та додаткової пенсії з 01.01. 2000 року по 31. 12. 2004 року, 01. 01. 2005 року року і встановити її відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з виконанням приписів ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Встановлено, що позивач являється інвалідом ІІ групи та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії . Його інвалідність пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції чинній на день виникнення спірних правовідносин) в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи те, що мінімальний розмір пенсії за віком, згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , розрахунок пенсій, визначених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», повинен здійснюватися із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.ст.50, 54, 67 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було змінено.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Тому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визнано неконституційними .
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"( у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-V, який набув чинності з 01.11.2006 р.), встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, вимоги позивача щодо визнання неправомірними дій відповідача та щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси провести перерахунок призначеної пенсії, виходячи із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інваліду ІІ групи, нарахування додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, з врахуванням вимог ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підлягають задоволенню з 01.01. 2000 року по 31. 12. 2004 року, 01. 01. 2005 року.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів
Суд, не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо перерахунку основної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», передбачено, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Загальне поняття пенсії визначено в ст.. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року, відповідно до якого пенсія – щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загально обов’язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом.
Отже суд приходе до висновку, що законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі цих видів виплат. З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право отримання пенсії (чи її перерахунок).
Судові витрати необхідно віднести за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 90, 158, 159, 160, 161, 162, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України; Конституцією України; Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, суд, -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
3. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01. 2000 року по 31. 12. 2004 року, 01. 01. 2005 року, виходячи із 8 мінімальних розмірів пенсій за віком відповідно до ст.ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, як інваліду ІІ-ої групи, з урахуванням проведених виплат, та виплатити йому нараховану суму коштів.
4. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси нарахувати ОСОБА_1 додаткову пенсію відповідно до ст.ст. 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01. 2000 року по 31. 12. 2004 року, 01. 01. 2005 року, з урахуванням проведених виплат, та виплатити йому нараховану суму коштів.
5. Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Суворовський районний суд м. Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги, протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Суворовського
районного суду м. Одеси Позняк В. С.