Справа № 22-ц- 30843 /2010р. Головуючий І-ої інстанції: Гетьман Л.В.
Категорія: стягнення аліментів Доповідач: Коростійова В.І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2010 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - Коростійової В.І.,
суддів: - Кругової С.С., Бездітка В.М.,
за участю секретаря - Остапович Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на заочне рішення Куп’янського міськрайонного суду Харківської області від 25 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про зміну розміру аліментів, -
в с т а н о в и л а:
10 квітня 2009 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду зі вказаним позовом, який уточнили 25 червня 2010 року.
В обґрунтування позову посилались на те, що рішенням Куп’янського міськрайонного суду Харківської області 14 листопада 2008 року з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 стягнуто аліменти на повнолітню доньку ОСОБА_5, яка продовжує навчання у розмірі 1/4 частини його заробітку.
Посилаючись на те, що відповідач систематично аліменти не сплачує, заробітну плату отримує нерегулярно, в уточнених позовних вимогах просили змінити розмір аліментів та визначити його у твердій грошовій сумі – 1 300 грн. щомісячно.
Повторним заочним рішенням Куп’янського міськрайонного суду Харківської області від 25 червня 2010 року позов задоволено.
Постановлено змінити розмір аліментів, визначений рішенням Куп’янського міськрайонного суду Харківської області від 14 листопада 2008 року у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку, стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 аліменти на повнолітню доньку ОСОБА_5 у розмірі 1 300 грн. щомісячно, починаючи з 10 квітня 2009 року до закінчення навчання, за винятком випадків, передбачених ст. 184 СК України.
Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допущено до негайного виконання.
Виконавчий лист №-2-2238 від 14 листопада 2008 року про стягнення аліментів з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 у розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку, відкликано.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір і витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи 51 грн. і 30 грн. – відповідно.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить заочне рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд. При цьому посилається на порушення судом норм процесуального права. Суд не повідомив його про час і місце судового засідання. Розглянув справу за його відсутності, позбавивши його права особисто приймати участь у судовому засіданні, надавати свої заперечення проти позову та докази.
Інші особи, які брали участь у справі, рішення суду не оскаржили, письмових заперечень на апеляційну скаргу не надали.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а заочне рішення суду першої інстанції – скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у позові з підстав, передбачених п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що заробітна плата ОСОБА_3 складає 1401 грн., а пенсія – 1814 грн., а тому він має можливість платити аліменти на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання у твердій грошовій сумі – 1300 грн. щомісячно.
Погодитися з таким висновком суду не можна, оскільки суд дійшов його з порушенням норм матеріального права.
Судом встановлено і підтверджено наявними у справі доказами, що рішенням Куп’янського міськрайонного суду Харківської області від 14 листопада 2008 року з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 стягнуто аліменти на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_5, яка продовжує навчання у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст. 184 СК України (а. с. 5-6).
Відповідно до ст. 184 СК України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого цим Кодексом, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За змістом ст. 184 СК України суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі за наявності, передбачених у ній підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції приписи ст. 184 СК України не врахував та не обґрунтував свій висновок щодо стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.
Натомість, матеріали справи свідчать, що суд не мав передбачених законом підстав для стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач працює головою правління Куп’янського машинобудівного заводу і має регулярний щомісячний заробіток. Крім того, щомісячно одержує пенсію за віком (а. с. 25, 77, 78).
З огляду на це, підстав для зміни способу стягнення аліментів шляхом, визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
За наявності підстав, передбачених ч. 1 ст. 192 СК України, позивачі не позбавлені можливості пред’явити позов про збільшення частки розміру аліментів, визначених рішенням суду.
Проте, такого позову вони не заявили.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Керуючись ст. ст. 303, 304, п. 2 ч. 1 ст. 307, п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 309, ст. 313, ч. 2 ст. 314, ст. ст. 316, 317, 319 ЦПК України, судова колегія, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Заочне рішення Куп’янського міськрайонного суду Харківської області від 25 червня 2010 року скасувати.
ОСОБА_4, ОСОБА_5 у позові – відмовити.
Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий –
Судді: