2а-838-1/2010
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2010 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Мазур І.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про зобов’язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом посилається на те, що він отримує пенсію за віком в пенсійному фонді у Святошинському районі. Позивач маючи 24 місяці трудового стажу, після останнього перерахунку пенсії, він у лютому 2010 р. звернувся до пенсійного фонду Святошинського району про перерахунок пенсії по заробітній платі і стажу. Проте, позивач отримав відповідь, з якої вбачається, що перерахунок його пенсії був здійснений по показникам 2007 р. З вказаним позивач категорично не погоджується, оскільки вважає, що йому повинна бути перерахована пенсія відповідно до ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України № 530. Позивач просить суд зобов’язати відповідача провести перерахунок його пенсії починаючи з 01.02.2010 р. з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії в розмірі 1 650 грн. 43 коп.
Ухвалою суду від 01.11.2010 р. при відкритті провадження у зазначеній вище справі, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 01.02.2010 р. по 22.04.2010 р. включно були залишені без розгляду, оскільки останній не надав належних доказів поважності пропуску цього строку.
Представник відповідача УПФ України в Святошинському районі м. Києва направив на адресу суду заперечення на позов відповідно до яких просив у позові відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що з 2008 р. позивачу ОСОБА_1 була призначена УПФУ у Святошинському р-ні м. Києва пенсія за віком.
Встановлено, що у лютому 2010 р. позивач звернувся до УПФУ у Святошинському районі м. Києва з заявою про перерахунок його пенсії на підставі ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».
Згідно ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Встановлено, що УПФУ у Святошинському районі м. Києва у своїй відповіді позивачу ОСОБА_1 від 18.11.2010 р. в обґрунтування підстав перерахунку останньому пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 р., посилається п. 11 Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р.
Однак, згідно ч. 3 ст. 11 Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. зі змінами та доповненнями, застрахованій особі після призначення пенсії відповідно до Закону, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону ( 1058-15 ), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону ( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Однак, враховуючи той факт, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, та, зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов’язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов’язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), суд вважає за можливе застосувати саме частину 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для перерахунку позивачу пенсії.
Таким чином, обрахунок державної та додаткової пенсій, пенсія за віком, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода та обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до п. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в межах строку позовної давності та необхідністю їх задоволення на підставі положень ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов’язання відповідного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладені такі зобов’язання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 5, 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково .
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру, встановленого ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та проводити відповідні виплати за період часу з 23 квітня 2010 р. з урахуванням проведених виплат за цей період.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Адміністративного апеляційного суду м. Києва шляхом подачі до районного суду апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя :