АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2010 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого - Кварталової А.М.,
суддів – Галушко Л.А. , Левенця Б.Б.,
при секретарі – Чебан Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж про скасування акту від 28.10.2007р., за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 17 серпня 2010 року ,-
встановила:
У січні 2010р. Відкрите акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж (далі- ВАТ ЕК «Одесаобленерго») звернулися до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення.
В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що відповідач ОСОБА_1 порушила Правила користування електричною енергією, оскільки під час проведення
28.10.2007р. рейдовій перевірки працівниками Білгород-Дністровського РЕМ у квартирі№3 відповідача, розтошованій по АДРЕСА_1 було виявлене порушення Правил користування електроенергією, шляхом дооблікового підключення з дози проводом в розетку, внаслідок чого споживча електроенергія не враховувалася, диск електролічильника не обертається при вимкнених двох пробках, про що було складено акт про порушення Правил користування електроенергією для населення( далі – Правила).
На підставі зазначених Правил та відповідно до Методики визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами вищевказаних Правил, був здійснений розрахунок збитків, згідно якого сума збитків склала 7425 грн. 29 коп., яку відповідач в добровільному порядку сплачувати відмовляється, в зв'язку з чим позивач, змушений звернутися до суду із зазначеним позовом.
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ВАТ ЕК „Одесаобленерго" про скасування акту № 0081338 від 28.10.2007 року, посилаючись на те, що вона являється абонентом ВАТ ЕК „Одесаобленерго" в особі Білгород -Дністровського РЕМ, яке здійснює електропостачання до належної позивачу вищевказаної квартири.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Головуючий в 1 інстанції – Лук’янчук О.В. Справа № 22ц-20485/2010р Суддя – доповідач - Кварталова А.М. Категорія: ЦП-57
27.10.2007р. в результаті несправності в системі електромережі в її квартирі була відсутня електрична енергія, тому вона звернулася до знайомого електрика, який самостійно ліквідував несправність, а 28.10.2007р. працівники Білгород - Дністровського РЕМ в ході рейдової перевірки виявили порушення та склали акт, відповідно до якого визначено розмір збитків у сумі 7425, 29 грн., які вона не визнає, а тому просила скасувати вищевказаний акт.
Представник ВАТ ЕК „ Одесаобленерго” позовні вимоги про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення Правил підтримали, та просили позов задовольнити, у зустрічному позову ОСОБА_1 просили відмовити.
ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримувала, просила позов задовольнити , із позовною заявою ВАТ «Одесаобленерго» не згодна, просила в їх позові відмовити.
Рішенням Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 17 серпня 2010 року позовні вимоги ВАТ ЕК «Одесаобленерго» задоволено.
Судом стягнуто з ОСОБА_1 на користь ВАТ ЕК «Одесаобленерго» збитки у розмірі 7425,29 грн., судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 51 грн. та витрати на ІТЗ розгляду справи Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області у розмірі 30 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави недоплачене при подачі позову державне мито у розмірі 23,25 грн.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 – відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення , яким її позовні вимоги задовольнити, а в задоволенні позовних вимог ВАТ ЕК „Одесаобленерго” відмовити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
При цьому посилається на те, що на неполадки в системі електропостачання вона звернулася до відповідача першою, і матеріали перевірки робив колишній інженер РЕМ ОСОБА_2, але через декілька годин за місцем її проживання був складений акт на підставі її ж звернення.
В засіданні колегії ОСОБА_1 підтримала скаргу та просила її задовольнити.
Представник ВАТ ЕК «Одесаобленерго» просила рішення суду змінити, стягнути з відповідача збитки за 183 дні в розмірі 1883 грн. 03 коп.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача, яка доповіла колегії суддів зміст оскаржуваного рішення , мотиви і доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах заявлених позовних вимог і доводів апеляційної скарги, вислухавши пояснення учасників процесу, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, рішення суду підлягає зміні з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії та абонентом Білгород-Дністровського РЕМ , мешкає у квартирі АДРЕСА_1 28.10.2007 року при рейдовій перевірці працівниками Білгород-Дністровського РЕМ у вищевказаної квартирі було виявлене порушення Правил користування електроенергією, шляхом до облікового підключення з дози проводом в розетку, внаслідок чого споживча електроенергія не враховувалася електролічильником. На підставі зазначеного порушення було складено акт й схема підключення, які підписані споживачем, та визначено розмір збитків в сумі 7425,29 грн, згідно Методіки(а.с.2-8).
Правовідносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК, статтями 24—27 Закону від 16 жовтня 1997 р. № 575/97-ВР «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 1999 року № 1357 (далі — Правила) та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року №562 (далі - Методика).
Відповідно до п. 53 Правил розмір збитків, завданих енергопостачальникові
порушенням Правил користування електроенергією, розраховується за добовою величиною розрахункового споживання електроенергії та за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи
технічної перевірки приладу обліку, до моменту усунення порушення за тарифами,
які діяли у розрахунковий період. Розмір відшкодування збитків, згідно з Правилами
обчислюється за Методикою.
Нормою ч. 4 ст. 26 Закону «Про електроенергетику» передбачається, що споживач електроенергії несе відповідальність, згідно із законодавством за порушення умов договору та Правил користування електроенергією, затверджених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності з п. 53 вищевказаних Правил, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акту вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
Згідно п. 42 вищевказаних Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний: дотримуватись вимог нормативно - технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об'єкті споживача; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі,
відповідно до умов договору та цих Правил.
За п.48 зазначених Правил, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за: прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію; порушення правил користування електричною енергією; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки , встановлені договором або законом.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Виходячи із зазначеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про те, що ОСОБА_1 здійснила порушення Правил користування електроенергією у вигляді безоблікового користування електричною енергією, чим заподіяла ВАТ ЕК «Одесаобленерго» збитки і зобов'язана їх відшкодувати.
Як вбачається з акту від 28.10.2007р. та схемою про порушення, складених працівниками РЕМ ВАТ „ЕК Одесаобленерго” за місцем проживання споживача ОСОБА_1 електроенергія споживалась без обліково з порушенням Правил(а.с.4-5).
Тому суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про те, що ВАТ „ЕК «Одесаобленерго» спричинено збитки, які підлягають стягненню з ОСОБА_1
Однак, колегія суддів погоджується з розміром збитків за 183 днів в розмірі 1883 грн.03 коп., які підлягають стягненню з ОСОБА_1, про що не заперечувала представник позивача.
Доводи апелянта про те, що акт складено з порушенням закону є необґрунтовані, оскільки акт від 28.10.2007р. про порушення складено працівниками РЕМ на підставі відповідних положень вищевказаних Правил . Зазначений акт та схема до нього підписано ОСОБА_1 власноручно, ніяких заперечень відносно акту та схеми про порушення нею не наведено, ці факти нею в акті та схемі не спростовано, акт складено відповідно до Правил, а тому з ОСОБА_1 на користь позивача необхідно стягнути збитки в розмірі 1883 грн. 03 коп. В іншій частині вимог позивача відмовити.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду відносно відмови ОСОБА_1 в зустрічному позові про скасування акту від 28.10.2007р.
Суд правильно прийшов до висновку, що посилання ОСОБА_1 на ст. 258 ЦК України, щодо нарахувань штрафних санкцій є безпідставні, оскільки на правовідносини до стягнення збитків зазначена стаття не поширюється.
Відповідно до ст.88 ЦПК України судовий збір в розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді першої інстанції в розмірі 30 грн. підлягають присудженню з ОСОБА_1 на користь ВАТ «ЕК Одесаобленерго».
Керуючись ст.ст.209, 307 ч.1 п.3, 314 ч.2, 316, 317,319 ЦПК України, колегія суддів ,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 17 серпня 2010 року змінити, виклавши резолютивну частину в новій редакції.
Позов Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія « Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж про скасування акту від 28.10.2007р. – задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж збитки в розмірі 1883( одна тисяча вісімсот вісімдесят три) грн. 03 коп. В іншій частині вимог відмовити.
У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія « Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж про скасування акту від 28.10.2007р. – відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського району електричних мереж судові витрати в сумі 51(п’ятдесят одна) грн. та витрати на інформаційне - технічне забезпечення справи в суді першої інстанції в сумі 30(тридцять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судові витрати в сумі 25(двадцять п’ять) грн. 50 коп. та витрати на інформаційне - технічне забезпечення справи в суді першої інстанції в сумі 120 (сто двадцять) грн.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції .
Судді апеляційного суду Одеської області А.М.Кварталова
Л.А.Галушко
Б.Б.Левенець