Справа за № 2-108
2009 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2009 року Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - одноособово судді Прийомової О.Ю. при секретарі - Качанюк Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород - Дністровському цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сільськогосподарського кооперативу «Маяк» про визнання права власності на пай,
встановив:
Позивачка звернулася до суду з позовом до СК «Маяк» про визнання права власності на пай.
В ході судового розгляду справи позивачка неодноразово уточнювала та доповнювала свої позовні вимоги, останні до СК «Маяк» про визнання права власності на майновий пай, відповідно до яких просить суд зобов’язати СК «Маяк» видати на ім’я ії чоловіка ОСОБА_2 майновий пай у розмірі певному зборами членів СК, визнати за нею право власності на майновий пай виданий на ім’я ОСОБА_2, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ії чоловік ОСОБА_2.
23 червня 1998 року нею було отримане свідоцтво на право на спадщину за законом, виходячи з якого все майно належне на момент смерті її чоловіку перейшло у її власність.
15 лютого 1998 року нею був отриманий майновий пай члена сільськогосподарського підприємства «Маяк», серії KM № 168 у розмірі 652 грн. або 0, 03 %.
На ім’я покійного чоловіка майновий пай виділений не був.
Позивачка неодноразово зверталася до керівництва СК «Маяк», однак це ніякого результату не дало, тому вона і звернулася з позовом до суду.
Представник позивачки у судовому засіданні позов підтримала, просить суд його задовольнити.
Представник відповідача - СК «Маяк» з позовом позивачки не погодилася, просить суд в його задоволені відмовити, вказуючи, що позивачкою строк позовної давності пропущений без поважних причин, тому, що пройшло майже 10 років після смерті чоловіка позивачки до часу звернення її до суду, питання щодо поновлення строку нею не ставиться та не надано до суду доказів пропущення такового з поважних причин.
КСГП «Маяк» у 2000 році було реорганізовано у СВК «Маяк» на підставі Указу Президента України № 1529/99 від 03.12.1999 року «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки». В ході реорганізації було проведено паювання майна та виділені /нараховані/ майнові паї членам КСГП «Маяк» та його пенсіонерам.
Кожному власнику майнового паю сільською радою оформлювалися та видавалися свідоцтва про право на пай, встановленого зразка за забезпеченням захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки», п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 177 від 28.02.2001 року. Свідоцтво /майновий сертифікат/ - це документ, що підтверджує право особи на майновий пай.
СК «Маяк» юридично не має будь - якого відношення до предмету спору, тому що він був створений, як самостійне підприємство без будь - якого правонаступництва, власниками майнових паїв та земельних ділянок.
Вступ до кооперативу, проведений у відповідності до вимог Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» та Статуту СК «Маяк».
ОСОБА_2 помер у 1996 році - задовго до початку здійснення паювання майна КСГП «Маяк», у зв’язку зі створенням СВК «Маяк».
Отже, на час відкриття спадщини за померлим ОСОБА_2 у складі спадкового майна був відсутній майновий пай члена кооперативу, тому спадкоємиця ОСОБА_1 безпідставно на нього претендує.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони, судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2. /л.с. 8/
23 червня 1998 року позивачкою було отримане свідоцтво на право на спадщину за законом, виходячи з якого все майно належне на момент смерті її чоловіку перейшло у її власність. /л.с. 10-11/
Згідно рішення зборів КСХП «Маяк» в січні 2000 року було проведено розпаювання майна на членів КСХП «Маяк», які були членами господарства.
На той час ОСОБА_2 помер та не являвся членом КСХП «Маяк», тому йому майновий пай не виділявся.
Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звертатися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ст. 267 ЦК України, сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, з того часу як позивачка вважає було порушене її право на спадкове майно після смерті чоловіка, пройшло майже 10 років до звернення її до суду з позовом про визнання права власності на пай.
Суд не може погодитися з ствердженням представника позивачки в ході судового розгляду справи стосовно того, що покійному чоловіку позивачки - ОСОБА_2 повинний був бути виділений майновий пай, що позивачка неодноразово зверталася до СК «Маяк» с проханням видати майновий пай на ім’я померлого чоловіка, що не зверталася до суду, так як хворіла, тому, що дані ствердження представника позивачки не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи і доказів цьому вона не надала.
Згідно зі ст. 10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Крім того, позивачка не вказує причини поважності пропуску нею строку позовної давності та не просить суд його поновити.
КСГП «Маяк» у 2000 році було реорганізовано у СВК «Маяк» на підставі Указу Президента України № 1529/99 від 03.12.1999 року «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки». В ході реорганізації було проведено паювання майна та виділені /нараховані/ майнові паї членам КСГП «Маяк» та його пенсіонерам.
Кожному власнику майнового паю сільською радою оформлювалися та видавалися свідоцтва про право на пай, встановленого зразка за забезпеченням захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки», п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 177 від 28.02.2001 року. Свідоцтво /майновий сертифікат/ - це документ, що підтверджує право особи на майновий пай.
У процесі перетворення КСГП у СВК «Маяк» у березні 2000 року членам реформованого підприємства були нараховані майнові паї, з якими вони вступили до кооперативу та внесли їх у вигляді пайових внесків.
ОСОБА_2 помер у 1996 році - задовго до початку здійснення паювання майна КСГП «Маяк», у зв’язку зі створенням СВК «Маяк».
Відповідно ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов’язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/ до інших осіб /спадкоємців/.
Відповідно ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.
Отже, на час відкриття спадщини за померлим ОСОБА_2 у складі спадкового майна був відсутній майновий пай члена кооперативу.
При таких обставинах, з урахуванням того, що позивачкою, представником позивачки не надані докази пропущення строку з поважних причин щодо звернення до суду, суд вважає, що вказаний строк не підлягає поновленню та пропущений без поважної причини, що є підставою для відмови позивачки у позові.
Керуючись ст. ст. 256, 260, 267, 1216, 1218 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Сільськогосподарського кооперативу «Маяк» про визнання права власності на пай - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
- Номер: 2-во/433/24/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-108/2009
- Суд: Троїцький районний суд Луганської області
- Суддя: Прийомова Ольга Юріївна
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.10.2017
- Дата етапу: 23.11.2017
- Номер:
- Опис: про розподіл спільного сумісного майна подружжя
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-108/2009
- Суд: Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
- Суддя: Прийомова Ольга Юріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2022
- Дата етапу: 26.10.2022