Справа № 2 «а»-5682/10
0531
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2010 року м. Донецьк
Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого – судді Черткової Н.І.,
при секретарі – Галковській Л.Л.,
за участю представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок до пенсії за заробітком, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок до пенсії за заробітком.
У відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, продовжуючи працювати після призначення пенсії, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька щодо перерахунку пенсії за стажем та заробітною платою.
Перерахунок позивачу був зроблений за стажем та середньою платою працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а показника за 2007 рік. Тобто перерахунок був здійснений лише за стажем, а за заробітком було відмовлено, чим були суттєво порушені законні права позивача.
Позивач із заявою про проведення перерахунку пенсії у відповідності до діючого законодавства звернувся до відповідача.
Відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530, вдається до необґрунтованого, вільного тлумачення її положень.
В перерахунку пенсії позивачу було відмовлено, тому він змушений звернутися до суду з цим позовом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив зобов’язати відповідача провести перерахунок його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530, виходячи з показника заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650,43 гривень з 01 липня 2010 року.
Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька в судове засідання не з’явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, вважає позов підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 8 КАСУ, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті , зокрема відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 КАСУ встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень. Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за № 22-1 було затверджене Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до пункту 2 якого заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (регістрації) або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (регістрації) заявника. Пунктом 37 Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 4 Порядку). Відповідно пункту 16 Порядку, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії) повинна пред’явити паспорт (або інший документ, що посвідчує особу, місце її проживання (регістрації) та вік). Днем звернення за перерахунок пенсії вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац 5 пункт 5 Порядку). Абзацом 2 пункту 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058-15) у разі, якщо особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Аналогічно, підпунктом 3 пункту 11 Постанови КМУ № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону 1058-15 продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону 1058-15 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-15 враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Із змісту наведених норм випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії. Адже, якщо перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону 1058-15, то відповідно до цієї ж частина першої статті 40 Закону.
Таким чином, встановлене спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року обмеження розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія заробітком 2007 року враховується, що цей лист не зареєстрований Міністерством юстиції України, отже не є нормативним актом обов’язковим до виконання взагалі.
Помилковим є твердження представника відповідача про те, що після визнання недійсною (неконституційною норми Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів», якою стаття 42 Закону № 1058-15 була змінена й викладена у новій редакції автоматичного відновлення старої редакції статті не відбувається, а необхідна спеціальна вказівка законодавця про поновлення її дії.
З огляду на означене вище, керуючись принципами верховенства права і закону, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за стажем і заробітком, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік (рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме 1650,43 гривень. З 01 липня 2010 року, - тобто з часу звернення з належним чином оформленою заявою і додатками до неї.
Оскільки при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем виконувалася вказівка керівного органу, яка суперечить вимогам чинного законодавця – такі дії відповідача не ґрунтуються на законі, не відповідають вимогам п. 1 ч. 3 ст. 2 КАСУ та ст. 19 Конституції України, і, як наслідок, а тому визнаються судом протиправними. Добровільно відповідач не поновив порушених прав позивачу, навіть після її письмового звернення, навпаки надав письмову відповідь з відмовою.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
В судовому засіданні встановлено, що позивач звернулася до суду, одразу, як дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В судовому засіданні встановлено, що в липні 2010 року позивач звернулася до відповідача про перерахунок пенсії, і їй було повідомлено, що перерахунок позивачу був здійснений відповідно до вимог чинного законодавства за стажем та за заробітком. Про порушення свого права позивач дізналась лише в липні 2010 року, коли вона звернулась до відповідача із відповідною письмовою заявою про роз’яснення порядку перерахунку, у відповіді на яку позивачу було повідомлено, що перерахунок пенсії їй було здійснено виходячи із заробітної плати по Україні не за 2009 рік, а за 2007 рік.
Тому суд вважає, що позивач не пропустила строк для звернення до суду за захистом порушеного права на перерахунок пенсії.
На підставі ст. 88 КАС України суд вважає можливим звільнити відповідача, який є державним органом, від сплати судового збору в доход бюджету.
На підставі ст.ст. 16,50,55,67,121,124 Конституції України, ст.ст. 1,13,17,50,54,67,71, та керуючись ст. ст. 2-15, 17-19, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 99, 102, 160-163, 181 КАС України, Закону України «Про судоустрій в Україні», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок до пенсії за заробітком, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530, виходячи з показника заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн. з 01 липня 2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії за стажем і заробітком ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, а саме 1650,43 грн. з 01 липня 2010 року.
Звільнити Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька від сплати судових витрат в доход бюджету.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів після її проголошення.
Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя