Судове рішення #13070561

                                                                                                     2а – 5506 – 10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

25 листопада 2010 року                          Кіровський районний суд м. Донецька

у складі:                                                    судді – АНІСІМОВОЇ Н.Д.

                                                                            при секретарі – ШЕВЧЕНКО О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька «про визнання дій щодо перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії», суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька  в якому вказує, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 2 групи з 27 травня 2010 року, до цього часу мав 3 групу інвалідності, знаходиться на обліку УПФУ в Кіровському районі м. Донецька. На даний час йому  сплачується пенсія в розмірах, які не відповідають нормам діючого законодавства України. Листом від 05.08.2010р. УПФУ в Кіровському районі м. Донецька відмовило йому в перерахунку пенсії та рекомендувало звернутися до суду.

В зв’язку з чим ОСОБА_1 просить суд  визнати незаконними дії управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії за якими не повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком – прожиткового мінімуму для осіб, втративши працездатність, додаткової пенсії – 75 % мінімальної пенсії за віком – прожиткового мінімуму для осіб, втративши працездатність, з 27 травня 2010 року.

В  судовому засіданні позивач повністю підтримав свій позов і надав суду пояснення, аналогічні вищевказаним.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, письмово  просить розглянути справу за його  відсутності.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 2 групи, причина інвалідності пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується пенсійним посвідченням.

22 липня 2010р. позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», листом від 05.08.2010 року  позивачу  відмовлено у перерахунку за відсутністю законних підстав.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

Положеннями статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивача віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до частини першої статті 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

За таких обставин суд, вважає, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, передбаченому статтями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім того, це право позивача гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України.

Зазначене посвідчує, що після внесення змін у частину 3 статті 54 спеціального закону (17 листопада 2005 року), обчислення і призначення пенсії по інвалідності здійснюється за правилами загального закону, внаслідок чого розмір пенсії по інвалідності поставлений в залежність від розміру пенсії за віком, обчисленої за нормами загального закону.

Частина 4 статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Приписи зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1997 року № 523 (з наступними змінами та доповненнями).

Правовою підставою позовних вимог є частина 3 статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"' якою зазначено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України „Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14. Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505^4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначені Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-3. Статтею 17 даного Закону до основних державних соціальних гарантій включаються мінімальний розмір пенсії за віком. Частиною другою зазначеної статті передбачено, що основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Стаття 19 зазначає, що виключно законами України визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, (про що зокрема зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня по справі № 1-21/2005) пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.  

 

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача,  визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про відмову позивачці в перерахунку пенсії по інвалідності, зобов'язавши управління здійснити  перерахунок його пенсії із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії із розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком з 27 травня 2010 року,  відповідно до вимог ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України  «Про статус та соціальний захист громадян,  постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеної ч 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».      

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 50, 54, 67, 71, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», № 796 - 12 від 28.02.1991 року,  рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., ст.ст. 2, 18,104,105 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька «про визнання дій щодо перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії»  -  задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька перерахувати та виплатити з 27 травня 2010 року ОСОБА_1 пенсію за інвалідністю відповідно ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - 12 від 28.02.1991 року  із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька перераховувати та виплачувати з 27 травня 2010 року ОСОБА_1 додаткову пенсію із розрахунку 75%  мінімальної пенсії за віком,  відповідно ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - 12 від 28.02.1991 року,  виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

 

              Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя:

Справа № 2а –5506– 10

ВИКОНАВЧИЙ ЛИСТ

Кіровський районний суд м. Донецька

« 25 » листопада 2010 року розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання дій щодо перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.

             Суд вирішив: Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька перерахувати та виплатити з 27 травня 2010 року ОСОБА_1 пенсію за інвалідністю відповідно ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - 12 від 28.02.1991 року  із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

                       

       Рішення набуло чинності: 06 грудня 2010 року.

                                   Строк пред’явлення до виконання 3 роки.

П.І.Б. боржника: Управління пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька

Адреса: Донецьк – 83011 вул. Кірова 215

П.І.Б. стягувача: ОСОБА_1,

 Адреса: АДРЕСА_1

                                                             Виконавчий лист виданий: 08.12.2010 р.

Суддя: _____________________ Н.Д. Анісімова

Секретар: ___________________ О.О. Шевченко  

Справа № 2а –5506– 10

ВИКОНАВЧИЙ ЛИСТ

Кіровський районний суд м. Донецька

« 25 » листопада 2010 року розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання дій щодо перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.

             Суд вирішив: Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька перераховувати та виплачувати з 27 травня 2010 року ОСОБА_1 додаткову пенсію із розрахунку 75%  мінімальної пенсії за віком,  відповідно ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - 12 від 28.02.1991 року,  виходячи з розміру мінімальної пенсії, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

                       

       Рішення набуло чинності: 06 грудня 2010 року.

                                   Строк пред’явлення до виконання 3 роки.

П.І.Б. боржника: Управління пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька

Адреса: Донецьк – 83011 вул. Кірова 215

П.І.Б. стягувача: ОСОБА_1,

 Адреса: АДРЕСА_1

                                                             Виконавчий лист виданий: 08.12.2010 р.

Суддя: _____________________ Н.Д. Анісімова

Секретар: ___________________ О.О. Шевченко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація