Судове рішення #13069832

                   

                              Справа № 2-10283-2010

                                                                                                         

         

                    Р І Ш Е Н Н Я

                                               І  М  Е  Н  Е  М    У  К  Р  А  Ї  Н  И

10 грудня 2010  року                             м. Артемівськ

Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого суді                                       Грачова В.Л.,

при секретарі                                            Дубаніної О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Артемовська цивільну справу за позовом ОСОБА_2   до Управління Пенсійного Фонду України в м.Артемівську Донецької області  про визнання дій протиправними та про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії ,

                                                           

                                                      ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Артемівську про визнання дій протиправними та про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом 3 групи . Розмір його основної пенсії у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не може бути нижчим 6  мінімальний пенсій за віком, та додаткова пенсія у розмірі 50%.

П озивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії, але отримав відмову від 28.10.2010 р. № 10776/03  у цьому.

Позивач, посилаючись на статті  Конституції України та Закон України  «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», просить визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати  його здійснити перерахунок пенсії за період з 01.10.2010 року , виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю,  визначеною як 50 %  мінімальної пенсії за віком, з проведенням доплати  недоотриманих сум.

У судове засідання позивач з’явився, та підтримав свої вимоги, просив вимоги  задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав заяву, в якої вказує, що  вимоги позивача не визнає повністю, враховуючі їх заперечення проти позову та просить справу розглядати у його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач віднесень до 1  категорії, посвідчення серії НОМЕР_1,  як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та є інвалідом 3  групи, що також підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .

Позивач звернувся до відповідача з заявою  про здійснення йому перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та отримав 2 8.10.2010   року  лист № 10776/03 , яким відповідач відмовив позивачу у перерахунку зазначеної пенсії.    

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003року №1058-4, преамбула якого визначає принцип, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового  державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом  внесення змін до цього Закону.  

Частиною 3 статті 4 Закону України №1058-4 передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключено законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст.8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Закон України  «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.

Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсій: за віком, по інвалідності, у зв’язку  з втратою годувальника, призначається один з цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на яку має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України № 231-У від 05.10.2006року, який набрав чинності з 31.10.2006року «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки згідно ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я  довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою до пенсійного фонду про перерахунок пенсії) передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах.  Зокрема, для інвалідів 3 групи  розмір додаткової пенсії визначений як 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Нормами  статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника, зазначені норми розповсюджуються на позивача як  віднесеного до першої категорії.

Частина перша та друга даної статті передбачає призначення пенсії за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством, але у всіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у наведених роках не може перевищувати 3,0 тис. грн.

Частиною 3 статті 54 вказаного Закону (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-4 від 17.11.2005року) передбачено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (у спірних  відносинах має місце захворювання) внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4 (статті 30-35 Закону).

Частина 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку пенсії) передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок  з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, припис зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку  з настанням інвалідності або втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30 жовтня 1997року №523 (із змінами та доповненнями).

Даною нормою визначений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 ст.54 даного Закону встановлений нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Посилання відповідача на частину 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою  визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. 03.01.2002р. була прийнята постанова №1 КМУ (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 13.07.2004р. №894). Відповідно до п.2 постанови КМУ №1 розрахунок пенсії та додаткових пенсій, передбачених ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводиться виходячи з розміру 19,91грн. (з 01.09.2004р.-22,30грн).

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999року №966-14.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону №2505-4 від 25 березня 2005 і діє з 31 березня 2005року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особі, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

           

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинне розраховуватися, виходячи із наведених розмірів прожиткового мінімуму.

Враховуючи вищевикладене, суд визнає відмову від 28.10.2010 р. № 10776/03   позивачу у здійсненні перерахунку пенсії (державної та додаткової) у розмірах, менших від 6  мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком неправомірною, оскільки не відповідає вимогам  частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому необхідно визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50,54ч.4,67п.3,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50, 54ч.4, 67п.3,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  із розрахунку 6  мінімальних пенсій за віком та 50%  мінімальної пенсії за віком, що визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Суд приймає до уваги похилий вік позивача, його статус, наявність обов’язків держави, що до належної охорони прав позивача і в сукупності цих обставин вважає можливим визнати поважною причиною пропущення строку звернення, що надає суду право розглянути справу і прийняти рішення за суттю заявлений позовних вимог без застосування строків позовної давності.                    

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги позивача та визнає неправомірними дії відповідача щодо перерахунку пенсії   та зобов’язує відповідача здійснити перерахунок пенсії  згідно  до ст. ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

       

Оскільки відповідач є Державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідно за ст.. 82 ч.3 ЦПК України звільнити відповідача від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.50,54, п.4,67п.3,71 Закону України від 28.02.1991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  керуючись ст..ст..4, 7, 10, 11, 15, 60, 169,  208-210, 213-215 ЦПК України ,  ст.. 16, 509 ЦК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2  до управління Пенсійного Фонду України в м.Артемівську Донецької області  про визнання дій протиправними та про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії –   задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області  щодо відмови позивачу у здійсненні з 01.10.2010 року  перерахунок пенсії по інвалідності (державної та додаткової пенсій) відповідно до ст. ст.50, ч.4 ст.54, 67 п. 3,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області  провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_2   за шкоду, заподіяну здоров’ю, з урахування її підвищення, з 01.10.2010 року, згідно до ст.ст.50 ч.3, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На рішення може бути подана апеляційна скарга  до Апеляційного суду Донецької області через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

   

   

Суддя Артемівського

міськрайонного суду                                                  В.Л. Грачов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація