Справа № 2а-4589/10
0531
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2010 року
Куйбишевський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого – судді Василевої Н.П.,
при секретарі – Чебоксарової Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дії неправомірними, зобов’язання здійснити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом та просив визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька щодо перерахування йому пенсії за віком, зобов’язати здійснити відповідача перерахунок пенсії згідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу, з якої сплаченні страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік у сумі 1650,43 гривень, відповідно до поданої в січні 2010 року заяви про перерахунок пенсії починаючи з 01 січня 2010 року, дорахувати та сплатити недоплачену пенсію.
Позивач посилався на наступне: з 2008 року він є пенсіонером за віком, до теперішнього часу працює, в січні 2010 року звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ст. ст. 4, 5, 25, 27, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 2003 року № 1058–IV. Відповідач здійснив перерахунок пенсії, але виходячи із середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, яка складала 1197,91 гривень. У свої відповіді відповідач посилався на норму щодо перерахунку пенсії у 2009 році із застосування показника заробітної плати за 2007 рік у сумі 1197,91 гривень, яка встановлена сумісним листом міністерства праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039 Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 4096/02-01. Але цей лист є незаконним. До визнання рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року неконституційними змін, внесених до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 року номер 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонерка перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначений ч. 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передає року перерахування пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Після ухвалення Конституційним судом України рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, якими внесення змін до ст. 42 Закону визнано неконституційним, ст. 42 цього Закону залишилося чинною в попередній редакції (до внесення змін), а саме: «У разі якщо з страхована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням трудового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначенні в ч. 1 ст. 40 Закону».
Безпосередньо у ст. 42 Закону не зазначено, що для перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Проте це випливає із самого змісту ч. 4 ст. 42 Закону. Оскільки при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу 1 частини 1 ст. 40 Закону, то, відповідно, має застосуватись і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої ст. 40 Закону. Додатково питання перерахунку пенсії врегульовано постановою КМ України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Оскільки із заявою про перерахування пенсії він звернувся у січні 2010 році, що вважає, що для перерахунку пенсії повинен застосуватись показник середньої заробітної плати за 2009 рік, тобто 1650,43 гривень.
У судове засідання позивач не з’явися просив справу розглянути без його участі.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, просив розглянути справу за його відсутності, подав заперечення на позов, в якому зазначив наступне: у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зі змінами, внесеними ЗУ «Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено здійснення перерахунку пенсії із врахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні. Із якої сплачені страхові внески та яка враховується для вирахування пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, визначений відповідно до ст. 40 Закону України. Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені в ст. ст. 40, 42 Закону України в частині визначення вказаного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсій були визнані неконституційними, а рішення, стосовно відновлення дії вказаної норми в попередній редакції не приймалось. У зв’язку з цим, перерахунок пенсії проводився відповідно до п. п. 3 п. 11 Постанови КМ України № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно спільного листа від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039 Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунку пенсії в 2009 році, відповідно до п. п. 3 п. 11 Постанови КМ України від 28 травня 2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в сумі 1197,91 гривень. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої виплачені страхові внески, перерахунок пенсії у 2010 році відповідно до п. п 3 п. 11 Постанови КМУ № 530 виконується із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні. Із якої сплачені внески і яка відповідно до Закону враховується при визначені внески і яка відповідно до Закону враховується при визначенні пенсії на 2007 рік в розмірі 1197,91 гривень. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу було здійснено відповідно до норм діючого законодавства.
Суд вважає позов, підлягаючим задоволенню з наступних підстав: ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька, отримує пенсію за віком. Позивач продовжує працювати та отримує заробітну плату. В січні 2010 році у нього виникло право на перерахування пенсії за стажем роботи та по заробітній платі у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У січні 2010 році він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії. Позивачу було здійснено перерахунок пенсії у зв’язку з закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу та із урахуванням заробітної плати на підставі ст. 42 вищевказаного Закону та при здійсненні перерахунку було застосовано середню заробітну плату по Україні за 2007 рік в сумі 1197,91 гривень.
Як встановлено у судовому засіданні, відмовляючи у перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік відповідач посилався на постанову КМ України від 28 травня 2008 року № 530 та спільний лист від 11 березня 2009 року Пенсійного Фонду України № 4096/02-1 та Міністерства праці і соціальної політики України № 20/0/18-09/039, яким уточнено алгоритм визначення показників заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні та визначена заробітна плата для перерахунку пенсії на рівні 2007 року, таким чином, неправильно застосував норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Вказаний спільний лист не є Законом. Міністерством юстиції України проведено його правову експертизу, а Генеральною Прокуратурою України принесено протест на вказаний лист. Даним листом встановлено, щодо законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунку пенсії в 2009 році відповідно до п. п. 3 п. 11 Постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гривень). У відповідності до п. п. 3 п. 11 вказаної постанови, у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерви у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Із застосування показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні, якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 частини 1 статті 40 вищевказаного Закону. Таким чином, вказаний листом встановлено нову правову норму щодо механізму перерахунку пенсії. Вказаний лист є службовою кореспонденцією та має лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не може встановлювати нових правових норм. Встановлення таких норм листами є порушенням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів. Відповідно до Конституції України, Україна є суверенною, незалежною, демократичною, соціальною і правовою державою, де людина її здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості. Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами по пенсійне забезпечення. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року № 107-VI частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» викладена в новій редакції, а саме: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеної в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш ніж 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо нараховане) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніш дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попереднього перерахунку) пенсій.»
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону визнані неконституційними. Після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22 травня 2008 року, стаття 42 цього Закону залишилася чинною в попередній редакції (до внесення змін), а саме: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону». Безпосередньо у статті 42 цього Закону не зазначено, за для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Проте, це викликає із самого змісту частини четвертої статті 42 цього Закону. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону, то відповідно має застосовуватись і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону. Крім того, відповідно до п. п. 3 п. 11 Постанови КМ України № 530 від 28 травня 2008 року: «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено наступне: «У разі коли застрахована особа після призначення відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніш ніж через два роки після її призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, набутного після призначення (попереднього перерахування), з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяців страхового стажу перерахунок пенсії проводиться не раніш ніж через два роки після її призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахування), з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховану) пенсію. Якщо пенсіонер, що продовжує працювати, набув стажу достатньо для призначення пенсії, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закон, то проводиться за заявою пенсіонера перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніш дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж при призначення (попередньо перерахунку) пенсії».
Вказана Постанова КМ України була предметом розгляду Конституційного Суду України та рішення від 08 вересня 2009 року № 19-рп/2009 не була визнана неконституційною, за виключенням п. 10, який не стосується вказаної норми Закону. Відповідно до Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу силу. Закони та правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Як встановлено у судовому засіданні, виходячи з наведеного, здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідач мав користуватися вказаними Законами, в тому числі і вимогами Постанови КМ України № 530 від 28 травня 2008 року. Незважаючи на це, відповідач здійснив перерахунок пенсії позиваці в 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень.
Посилання відповідача на те, що після прийняття рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року про визнання неконституційним положень про внесення змін до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» необхідно вдруге законодавчо врегулювати вказану норму є безпідставним та не відповідаючи ми закону.
У відповідності до ст. 99 КАС України адміністративним позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інші, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що позивачем не були порушені встановлені законом строки звернення до адміністративного суду, оскільки в межах трирічного строку, який передбачено ЦПК України, він звертався до суду з позовною заявою, але з 09 вересня 2010 року на підставі внесених змін до Закону, вказані справи мають розглядатися у порядку КАС України.
На підставі ст. ст. 69, 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», Постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дії неправомірними, зобов’язання здійснити певні дії – задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірні дії Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, яка складає 1650,43 гривень.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів після її проголошення.
Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: