Справа № 2-а-1434/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2010 року Вовчанський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Ворони С.В., секретаря - Рєзнікової К.К.,
представник позивача - ОСОБА_1, представник відповідача – Дубовик О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області, про визнання дій незаконними та зобов’язання проведення перерахунку пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області в якому просить визнати незаконною відмову управління ПФУ в Вовчанському районі у проведенні їй перерахунку і виплати пенсії та зобов’язати відповідача здійснити їй, як інваліду ЧАЕС та війни ІІ групи, постраждалому від аварії на ЧАЕС перерахунок та виплату державної пенсії в мінімальному об’ємі у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, доплати до пенсії, як інваліду війни ІІ групи в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з розміру мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії дорівнюючої прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум», з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми, та провести відповідні виплати недоплаченої суми пенсії починаючи з 01.03.2001року.
01.11.2010року та 08.11.2010року ОСОБА_3 зверталась до УПФУ в Вовчанському районі з проханням провести їй перерахунок пенсії, але отримав відмову, яку вважає неправомірною.
Представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача позов не визнав, надавши заперечення.
Заслухавши пояснення представників, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності суд дійшов до наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, його захворювання, пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 01.04.2003року, безстроково, має 2-у групу інвалідності, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1, виданого 5 жовтня 1993р., копією вкладки до посвідчення НОМЕР_2 від 03.04.2003 року, копією довідки серії МСЕ за №019277 та посвідченням інваліда війни НОМЕР_3, виданого 29 жовтня 2009року.
Позивач 01.11.2010 та 08.11.2010року звертався до УПФУ в Вовчанському районі Харківської області з заявою про перерахування пенсії, однак йому було відмовлено, що підтверджується листом, адресованим позивачу, де зазначено, що перерахунки проведені згідно діючого законодавства, де мінімальний розмір пенсії інвалідам 2 групи (учасникам ліквідації в 1986році) встановлено в розмірі 1090,00грн., додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю встановлена в розмірі 20% від прожиткового мінімуму та (з 01.10.2010р. – 723,00грн.).
В запереченні відповідач зазначив, що позивач знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в Вовчанському районі з 30.03.1993р. та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, внаслідок захворювання, яке пов’язане з аварією на ЧАЕС, відповідно до ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28.02.1991 року. Відповідно до вимог ст.54 Закону № 796, обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058. В усіх випадках розмір пенсії по інвалідності 2 групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 50 Закону № 796 додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, інвалідам 2 групи, віднесеним до категорії 1, виплачується у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Оскільки позивач отримує пенсію на підставі ст..50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796, то відповідно до положень ч.4 ст.54 цього Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України. Отже, саме Кабінет Міністрів України, своїм нормативно-правовими актами, визначає конкретний розмір пенсії, встановлених ст..ст.50,54 Закону № 796, які виплачуються за рахунок державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 та ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009рік» мінімальний розмір пенсії інвалідам 2 групи ( учасникам ліквідації у 1986році) встановлено в розмірі 1090,00грн., додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю встановлена в розмірі 20% від прожиткового мінімуму та з 01.10.2010року складає 144,60грн. Перерахунки проводяться позивачу відповідно до законодавства.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.
Судом встановлено, і це не заперечують сторони, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, має статус інваліда ІІ групи, його захворювання пов’язано з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Положеннями статті 14 Закону № 796-Х11 його віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до цього ж Закону України, держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто таким громадянам, відповідно до ст. 50 цього Закону призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Статтею 49 закону №796 передбачено, що пенсії особам віднесено до категорії 1,2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після визнання права на державну пенсію.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв’язок з чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, зокрема інвалідам 2 групи - у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст.53 цього Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до змін, внесених Законом України від 05.10.2006 p. N 231-V до частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які набрали законної сили з 31.10.2006року, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначеної відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (яка доповнена Законом України № 231-V від 05.10.2006року ) передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.ст. 54,50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії, та додаткової пенсії, згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50. 54. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Постанови Кабінету Міністрів України, встановлюючи значно менший розмір для розрахунку основної та додаткової пенсій, ніж встановлений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також встановлюючи конкретні мінімальні розмірі державної пенсії, суперечать положенням Закону України № 796.
Позивач просить захистити його порушене право з 01.03.2001року. Беручи до уваги період з 01.03.2001року по теперішній час, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії, а також додаткової пенсії повинен бути проведений з 31.10.2006року (з дня набрання чинності ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), за виключенням періоду з 1 січня 2008 року по 21.05.2008року, коли діяв Закон України № 107 від 28.12.2007р., а також з 22 травня 2008року по теперішній час, так як дія ст.ст. 49, 50, 54 Закону України № 796 в редакції від 06.06.1996року - не призупинялась, не скасовувалась та не змінювалась.
Враховуючи вищевикладене, та пріоритетність законів над підзаконними нормативно-правовими актами, відповідач, при нарахуванні пенсії позивачу, протягом зазначеного періоду, повинен був керуватися виключно Законом України № 796 в редакції від 06.06.1996року та Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тому відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії за зазначений період позивачу є необґрунтованою.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Отже, відповідач повинен був виконувати вимоги вищезазначеного Закону, який встановлював співвідношення з мінімальною пенсією за віком, яка визначається з прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Суд приходить до висновку щодо протиправності відмови відповідача в перерахунку державної та додаткової пенсії позивачу, в розмірах, які не відповідають Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 31.10.2006року по 31.12.2007року та з 22.05.2008року.
Позовні вимоги ОСОБА_3 в частині зобов*язання проведення перерахунку та виплати пенсії як інваліду 2 групи, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції до 05.10.2005р. за період з 01.03.2001 р., виходячи із розмірі 350% мінімальної пенсії за віком та доплати різниці, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 05.10.2005р., який набрав чинності 01.01.2006р., інвалідам війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується: інвалідам 2 групи – 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивачці призначене підвищення до пенсії, як інваліду 2 групи з 29.10.2009 року у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили праціздатність.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 49,50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст..13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. 2, 3, 6-9, 11, 17, 18, 69-71, 94, ст. 159, 160-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок державної пенсії, призначеної ОСОБА_3 , відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, відповідно до ст.50 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області здійснити перерахунок державної пенсії, призначеної ОСОБА_3, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, призначеної ОСОБА_3, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 31.10.2006 р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008року з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1434/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Ворона Сергій Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.10.2010
- Дата етапу: 18.10.2010