Справа № 4с-65/2010 р.
У Х В А Л А
И М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2010 року Ялтинський міський суд АР Крим у складі:
головуючого судді – Білюнас В.Ю., при секретарі – Куценко Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ялті скаргу ОСОБА_1 за участю зацікавлених осіб: Відділу державної виконавчої служби Ялтинського міського Управління юстиції, ОСОБА_2, про визнання дій державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ялтинського міського Управління юстиції незаконними,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду скаргою, у якої просить визнати дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ялтинського міського Управління юстиції незаконними.
Свою скаргу мотивує тим, що при виконання державним виконавцем виконавчого листа по цивільній справі № 2-251/09 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення боргу за договором позики, були порушені її права. Оскільки державний виконавець не повертає її майно яке було під арештом, який був знятий, також після закриття виконавчого провадження виніс постанову про стягнення з неї виконавчого збору та знову наклав арешт на її майно.
Сторони у судове засідання не з’явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, причин неявки суду не надали.
Розглянувши скаргу, додані документи суд вважає, що задоволенню вона не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 383 ЦПК України, учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього кодексу, порушено їх права чи свободи.
Судом встановлено, що у провадженні Ялтинського міського суду знаходилася цивільна справа № 2-251/09 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення боргу за договором позики.
Рішенням суду від 21 квітня 2009 року позовна заява була задоволена, з відповідачки на користь позивачки стягнуто 575280 гривень боргу та понесені судові витрати у сумі 2015 гривень 43 копійки, а всього 577295,43 грн..
Постановою державної виконавчої служби Ялтинського міського Управління юстиції від 10 вересня 2009 року було відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню зазначеного рішення. Боржнику було надано строк до 18.09.2009 року, для виконання рішення суду у добровільному порядку. 06.10.2009 року державним виконавцем була винесена постанова про відкладення виконання виконавчих дій та продовжений строк для виконання рішення боржнику до 17.10.2009 року.
У зв’язку с тим, що в встановлений державним виконавцем строк виконавчий документ не був виконаний, державною виконавчою службою Ялтинського міського Управління юстиції 10.02.2010 року була винесена постанова про стягнення з боржника ОСОБА_1 виконавчого збору у сумі 57729,54 грн.
Постановою державного виконавця від 07 травня 2010 року відкрите виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого документу: постанови про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 577295,43 грн. У порядку забезпечення виконання був накладений арешт на майно боржника. (а.с.160).
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом.
Згідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого провадження виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку із стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов’язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 зазначеного Закону, виконавчий збір – це грошові суми, що підлягають стягненню з боржника в разі невиконання ним рішення добровільно в межах наданого державним виконавцем строку. Виконавчий збір, таким чином, є своєрідною санкцією за невиконання вимог державного виконавця.
Таким чином, умовою стягнення виконавчого збору з боржника є невиконання рішення у добровільному порядку в встановлений строк.
Відповідно до вимог ст. 46 Закону України «Про виконавче провадження», у разі коли виконавче провадження закінчено, а виконавчий збір не стягнуто, постанова про стягнення виконавчого збору виділяється в окреме провадження і підлягає виконанню в загальному порядку, встановленому Законом.
Зі змісту постанови державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ялтинського міського Управління юстиції про стягнення з боржника виконавчого збору від 10 лютого 2010 року № 4245-18 виходить, що боржнику був наданий строк для добровільного виконання рішення в строк до 18.09.2009 року, та після цього строк був продовжений до 06.10.2009 року. Однак боржником в встановлений строк виконавчий документ виконаний не був (а.с. 71).
Заява ОСОБА_2 про відкликання виконавчого документу за виконавчим документом виданий судом № 2-251/2009 була подана 29 березня 2009 року, тобто після закінчення встановленого строку на добровільного виконання рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що підстав для визнання дії державного виконавця незаконними немає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 24, 46, 50, 55 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 10, 11, 60, 383, 386, 387 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
У задоволені заяви ОСОБА_1 за участю зацікавлених осіб: Відділу державної виконавчої служби Ялтинського міського Управління юстиції, ОСОБА_2, про визнання дій державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ялтинського міського Управління юстиції незаконними - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у строки та порядку, які передбачені ст.ст. 294, 296 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя