Судове рішення #13066769

Справа № 2-1701/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2010 року                                                                              м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

            головуючого - судді Піндрака О.О.,

            при секретарі Власенко Н.О.,    

            з участю: представника позивача Шевчук О.В.,

            відповідача ОСОБА_2,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі до ОСОБА_2 про відшкодування сум страхових виплат у порядку регресу,

встановив:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування сум страхових виплат у порядку регресу, просить стягнути з відповідача на користь управління грошову суму у розмірі 77422 грн. 17 коп., як заборгованість станом на травень 2008 року. На обґрунтування вимог позивач вказав, що 08 вересня 2006 року на автошляху Ульяновка - Миколаїв близько 08 год. 30 хв. відбулось зіткнення автомобілів SCANIA R-124G, державний номер НОМЕР_3 (водій ОСОБА_4.) та "Фольксваген Пасат", державний номер НОМЕР_2 (водій ОСОБА_2.), в результаті якого ОСОБА_4 від отриманих травм загинув на місці. Цей випадок спеціальною комісією з розслідування визнано виробничим, тобто страховим. Згідно з актами розслідування нещасного випадку ОСОБА_2 порушив ст. 14 Закону України "Про дорожній рух" та п.п. 10.1 та 11.3 Правил дорожнього руху України". У зв'язку із загибеллю потерпілого управлінням сім'ї потерпілого станом на травень місяць 2008 року були сплачені страхові виплати (з урахуванням індексації грошових коштів) у розмірі 77422 грн. 17 коп.

21 серпня 2008 року близько 18 години на 224 км. 237 м. автодороги Житомир-Чернівці, що біля с. Солобківці Ярмолинецього району Хмельницької області, сталось зіткнення автомобілів - «ВМ/-320і» реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_6, який рухався в напрямку м. Дунаївці та ВА32107 реєстраційний номер НОМЕР_4 під керуванням водія ОСОБА_7, який разом з пасажирами ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та разом з Позивачем рухався в напрямку м. Хмельницького.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі ДТП) водії ОСОБА_6 та ОСОБА_7, а також пасажири ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 загинули, а Позивач отримав значні тілесні ушкодження, зокрема: забій головного мозку, забійна рана чола, рвана рана правого вуха, забійна рана тімені справа, забійна рана правої гомілки, множинні підшкірні крововилив тулуба, верхньої та нижніх кінцівок та промежини, субкапсулативний розрив селезінки, забій правої нирки, субкапсулярна гематома, мікро гематурія, застійна лівобічна пневмонія, двостороння хронічна нейросенсорна туговухість, значне погіршення зору, розбіжна косина лівого ока, тощо. Вказане, зокрема, підтверджується: випискою з історії хвороби №6524 від вересня 2008 р. №460 Дунаєвецької центральної районної лікарні; довідкою №461 від 19.09.2008 р. Дунаєвецької центральної районної лікарні; протоколами ЕГДС від 11.11.2008 р., 18.03.2010 р. Житомирського базового військового госпіталю; аудіограмою №195 Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського; направленням на огляд від 18.03.2010 р.; консультативним висновком від 24.09.2008 р. Хмельницької обласної лікарні.

З 22.08.2008 року по 31.10.2008 року Позивач перебував на лікуванні в Дунаєвецькій центральній районній лікарні, що підтверджується листками непрацездатності: Серія АБД №НОМЕР_5 від 10.09.2008 р.; Серія АББ НОМЕР_6 від 11.09.2008 р., Серія АМБ НОМЕР_7 від 21.10.2008 р.

21 серпня 2008 року постановою слідчого відділу з розслідування ДТП СУ УМВСУ в Хмельницькій області ОСОБА_11 по факту вищевказаної ДТП порушено кримінальну справу №22/4684. Досудовим слідством встановлено, що ДТП вчинено з вини водія «ВМ?-320і» реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_6

Зазначене підтверджується довідкою №8/5875 від 24.09.2008 року відділу розслідування ДТП СУ УМВС України в Хмельницькій області.

15 січня 2008 року між ЗАТ «УАСК АСКА» та ОСОБА_6 водієм «ВМ?-320і» укладено договір (поліс) страхування цивільної відповідальності № ВВ/ 3256139 терміном на 1 рік (далі Поліс). Таким чином, на момент вчинення ДТП цивільно-правова відповідальність водія була застрахована. За цим Полісом страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час дорожньо-транспортної пригоди яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором.

Відповідно до ч.і ст.22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі Закон) при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

Згідно ст.23 Закону шкодою, заподіяною зіситтю та здоров'ю потерпілого у результаті дорожньо-транспортної пригоди, с шкода (в тому числі моральна шкода), пов'язана: з лікуванням потерпілого; з тимчасовою втратою працездатності потерпілим; із стійкою втратою працездатності потерпілим; із смертю потерпілого.

Згідно ст.37 Закону виплата страхового відшкодування здійснюється протягом одного місяця з дня отримання страховиком визначених у статті 35 цього Закону документів або в строки та в обсягах, визначених рішенням суду.

За кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика або МТСБУ особі, яка мас право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє у період, за який нараховується пеня.

16.09.2008 року Позивач подав Відповідачу заяву про виплату страхового відшкодування з відповідними документами.

Відповідач відмовився виплачувати Позивачу шкоду, пов'язану із стійкою втратою працездатності потерпілим. Дана відмова є незаконною з наступних причин:

Внаслідок ДТП, з вини застрахованої особи, яка загинула, Позивач втратив 50% працездатності, що підтверджується довідкою Серія 0-01 ХМ №НОМЕР_8 від 16.10.2008 року Дунаєвецької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії. З 16.10.2008 року йому встановлено третю групу інвалідності строком до 01 квітня 2011 року, згідно довідки Сер. МСЕ №НОМЕР_9 від 16.10.2008 року Дунаєвецької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії та витягу із акта огляду у МСЕК до довідки Сер. ХМ №НОМЕР_10 від 25.03.2010 року Дунаєвецької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до ст.26 Закону у зв'язку із стійкою втратою працездатності потерпілим відшкодовуються доходи, не отримані потерпілим у результаті стійкої втрати потерпілим працездатності (інвалідності), які не відшкодовуються за рахунок іншого обов'язкового виду страхування. Страхове відшкодування за шкоду, пов'язану із стійкою втратою працездатності, виплачується не рідше одного разу на місяць до відновлення працездатності потерпілого. За умовами договору або за поданням потерпілого до страховика та за погодженням із страховиком страхове відшкодування може бути виплачене у вигляді одноразової компенсації.

Згідно ч.2 ст.999 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) до відносин, що випливають із обов'язкового страхування, застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено актами цивільного законодавства.

Відповідно до ч.і ст.1195 ЦК України фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також1 відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо.

Згідно ст. 1196 ЦК України розмір втраченого фізичною особою внаслідок каліцтва або іншого ушкодження здоров'я заробітку (доходу), що підлягає відшкодуванню, визначається у відсотках від середнього місячного заробітку (доходу), який потерпілий мав до каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, з урахуванням ступеня втрати потерпілим професійної працездатності, а за її відсутності - загальної працездатності.

Середньомісячний заробіток (дохід) обчислюється за бажанням потерпілого за дванадцять або за три останні календарні місяці роботи, що передували ушкодженню здоров'я або втраті працездатності внаслідок каліцтва або іншого ушкодження здоров'я. Якщо середньомісячний заробіток (дохід) потерпілого є меншим від п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, розмір втраченого заробітку (доходу) обчислюється виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Для визначення розміру відшкодування у разі професійного захворювання може братися до уваги за бажанням потерпілого середньомісячний заробіток (дохід) за дванадцять або за три останні календарні місяці перед припиненням роботи, що було викликано каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я. До втраченого заробітку (доходу) включаються всі види оплати праці за трудовим договором за місцем основної роботи і за сумісництвом, з яких сплачується податок на доходи громадян, у сумах, нарахованих до вирахування податку.

На момент скоєння ДТП, Позивач працював на ДП «Молочний завод» ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд». Згідно довідки про доходи ДП «Молочний завод» ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» його заробітна плата складала: за травень 2008 р. - 2449 грн. 72 коп.; за червень 2008 р. - 2445 грн. 03 коп.; за липень 2008 р. - 2559 грн. 91 коп. Середньомісячний заробіток становить 2484 грн. 88 коп. (24449.72+2445,03+2559,91)/3 = 2484,88). В свою чергу, мінімальна заробітна плата станом на 21.08.2008 року становила 525 грн.. згідно ст.59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а п'ятикратний її розмір становить 2625 грн. Як видно з вищенаведеного, середньомісячний заробіток є меншим від п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а тому розмір втраченого заробітку має обчислюватись виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати щомісяця з урахуванням п'ятдесяти відсотків ступеня втрати потерпілим працездатності.

Згідно ст.59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розмір мінімальної заробітної плати становив: з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати 515 гривень, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень на місяць. Відповідно до ст.55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розмір мінімальної заробітної плати становив: з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009року - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривні на місяць. Згідно Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» розмір мінімальної заробітної плати становив: з 1 листопада 2009 року - 744 гривні, з 1 січня 2010 року - 869 гривень.

Відповідно до ч.2 ст.1208 ЦК України за заявою потерпілого у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати розмір відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, підлягає відповідному збільшенню на підставі рішення суду.

Таким чином, борг Відповідача по виплаті Позивачу шкоди, пов'язаної із стійкою втратою працездатності (інвалідністю), з урахуванням збільшення розміру мінімальної заробітної плати, пені, індексу інфляції та трьох процентів річних за період з листопада 2008 р. по квітень 2010 р. становить 34978 грн. 09 коп. (розрахунок додається).

Витрати Позивача на лікування, зокрема, склали 1989 грн. 10 коп., що підтверджується довідкою щодо ліків, виданою Дунаєвецькою центральною районною лікарнею, накладною №0000005156 від 20.02.2009 р. ТОВ «Медецина-техніка-косметика». Дані документи були надані Відповідачу, однак останній відмовився виплатити вказані витрати Позивачу. Розмір витрат з урахуванням пені, індексу інфляції та трьох процентів річних становить 2691 грн. 96 коп. (розрахунок додається). Також, в подальшому Позивачем було витрачено на лікування ще 306 грн. 60 коп., що підтверджується фіскальними чеками від: 19.02.2009 р., 20.01.2010 р., 14.02.2010 р., 20.01.2010 р., 26.03.2010 р., 03.09.2009 р.. 16.03.2009 р., 11.20.2008 р, 24.09.2008 р., 11.11.2008 р.

В загальному сума витрат на лікування становить: 2998 грн. 56 коп. (2691,96 + 306,6 = 2998,56)

Згідно ч.і ст.24 Закону у зв'язку з лікуванням потерпілого відшкодовуються обґрунтовані витрати, які пов'язані з доставкою, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням та реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров'я, медичним піклуванням, лікуванням у домашніх умовах та купівлею лікарських препаратів.

Внаслідок ДТП було повністю знищено одяг Позивача, який був на ньому та являв собою: брюки, ремінь, футболку, сорочку, джемпер, куртку. Для того, щоб придбати аналогічний одяг йому довелося здійснити витрати в сумі 1701 грн. 00 коп., що підтверджується рахунком №286 від 15.10.2008 р.. виданим приватним підприємцем ОСОБА_12 та товарним чеком від 15.10.2008 р., виданим приватним підприємцем ОСОБА_13, які були надані Відповідачу. Таким чином, завдана його майну шкода внаслідок ДТП становить 1701 грн. 00 коп., яку Відповідач відмовляється виплачувати. Згідно Полісу № ВВ/ 3256139 франшиза щодо шкоди завданої майну потерпілого становить 510 гр. 00 коп. Розмір шкоди, з урахуванням фаншизи, пені, трьох процентів річних та індексу інфляції становить 1829 грн. 17 коп. (розрахунок додається).

Відповідно до ст.28 Закону шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов'язана з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого.

В лютому 2009 року Позивач додатково звернувся листом до президента ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» з проханням виплатити страхове відшкодування. Однак листом №609-22/19 від 20.03.2009 р. відмовлено у виплаті.

В загальному розмір шкоди, яка була заподіяна здоров'ю та майну потерпілого у результаті ДТП з врахуванням пені, індексу інфляції та 3% річних становить 39805 грн. 82 коп. (34978,09 + 2998,56 + 1829,17 = 39805.82)

Також, внаслідок ДТП Позивачу завдано моральної шкоди, яка полягає у фізичному болю та душевних стражданнях. Відбулись вимушені зміни у життєвих стосунках, змушений витрачати додаткові зусилля для організації свого життя, порушився нормальний режим та ритм життя. Все це супроводжується постійними моральним

стражданнями. Виникли додаткові витрати, які вплинули на фінансовий стан Позивача та відповідно супроводжуються моральним переживаннями.

Згідно п.З Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема у моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я.

Відповідно до ч.З ст.22 Закону потерпілому відшкодовується також моральна шкода, передбачена пунктами І, 2 частини другої статті 23 Цивільного кодексу України. Така шкода відшкодовується у встановленому судом розмірі відповідно до вимог статті 23 Цивільного кодексу України. При цьому страховик відшкодовує не більше ніж 5 відсотків ліміту, визначеного у пункті 9.3 статті 9 цього Закону. Різницю між сумою відшкодування, визначеною судом, та сумою, яка має бути відшкодована страховиком, сплачує особа, яку визнано винною у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди.

Згідно пунктів 1, 2 частини другої статті 23 далі ЦК України моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів.

Позивач вважає, що йому має бути відшкодована моральна шкода в сумі 2550 грн. 00 коп.

10 березня 2010 року Позивач уклав правову угоду із адвокатом ОСОБА_14 з метою отримання правової допомоги по підготовці документів для звернення до Хмельницького міськрайонного суду із даною позовною заявою. На виконання даної правової угоди ним були понесені витрати на правову допомогу у сумі 1500 грн. 00 коп., що підтверджується правовою угодою із адвокатом ОСОБА_14

Таким чином, з Відповідача підлягають стягненню, на користь Позивача, грошові кошти на загальну суму 43855 грн. 82 коп. (39805,82 + 2550 + 1500 = 43855,82), в тому числі: 39805 грн. 82 коп. - шкода, заподіяна здоров'ю та майну потерпілого з врахуванням пені, індексу інфляції та 3% річних; 2550 грн. 00 коп. - моральна шкода; 1500 грн. 00 коп. - витрати на правову допомогу.

Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про страхування» відмову страховика у страховій виплаті може бути оскаржено страхувальником у судовому порядку.

Згідно ч.і ст.16 ЦК України колена особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Щодо сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення:

Відповідно до ч.2 ст.79 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно п.4 ч.і ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 року N 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита звільняються: позивачі - за позовами про відшкодування збитків, заподіяних каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю годувальника.

Відповідно до п.З ч.З ст.81 ЦПК України не підлягають оплаті при зверненні до суду і покладаються на сторони після розгляду справи судом витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах про: відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи.

На підставі вищевикладеного та керуючись: ст.ст. 22, 23, 24, 26. 28, 37 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»; ст. 26, Закону України «Про страхування; ст.ст. 16, 23, 625,999, 1195, 1196 ЦК України; ст.ст. З, 79, 81, 118 ЩІК України, -

ПРОШУ:

1.   1.     Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Українська акціонерна
страхова   компанія   АСКА»      на   користь   ОСОБА_15
Миколайовича грошові кошти на загальну суму 43855 грн. 82 коп., в тому
числі: 39805 грн. 82 коп. - шкода, заподіяна здоров'ю та майну потерпілого з
врахуванням пені, індексу інфляції та 3% річних; 2550 грн. 00 коп. - моральна
шкода; 1500 грн. 00 коп. - витрати на правову допомогу.

2.   2.     Судові витрати покласти на Відповідача.

Додаток:

1.   1.     Копія довіреності від 10.03.2010 року, посвідченої ОСОБА_16 нотаріусом
Хмельницького міського нотаріального округу.

2.   2.     Копія позовної заяви з розрахунком розміру шкоди з врахуванням пені, індексу
інфляції та 3% річних.

1.   3.     Копії паспорту.

3.   4.     Копії договору (полісу) страхування цивільної відповідальності № ВВ/ 3256139 від
15.01.2008 р.

2.   5.     Копії постанови про порушення кримінальної справи від 21.08.2008 р.

4.   6.     Копії довідки №8/5875 від 24.09.2008 року відділу розслідування ДТП СУ УМВС
України в Хмельницькій області.

5.   7.     Копії листків непрацездатності: Серія АБД №НОМЕР_5 від 10.09.2008 р.; Серія АББ
НОМЕР_6 від 11.09.2008 р., Серія АМБ НОМЕР_7 від 21.10.2008 р.

3.   8.     Копії заяви про виплату страхового відшкодування від 16.09.2008 р.

6.   9.     Копії довідки  Серія  0-01   ХМ №НОМЕР_8   від  16.10.2008  року Дунаєвецької
міжрайонної медико-соціальної експертної комісії.

7.   10.     Копії довідки Сер. МСЕ №НОМЕР_9 від 16.10.2008 року Дунаєвецької міжрайонної
медико-соціальної експертної комісії.

8.   11.     Копії витягу із акта огляду у МСЕК до довідки Сер. ХМ №НОМЕР_10 від 25.03.2010
року Дунаєвецької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії.

9.   12.     Копії довідки про доходи ДП «Молочний завод» ТОВ  «Молочна фабрика
«Рейнфорд».

4.   13.     Копії довідки щодо ліків, виданої Дунаєвецькою центральною районною лікарнею.

10.   14.     Копії  накладної  №0000005156   від  20.02.2009   р.   ТОВ   «Медецина-техніка-
косметика».

11.   15.     Копії фіскальних чеків від: 19.02.2009 р., 20.01.2010 р., 14.02.2010 р., 20.01.2010 р.,
26.03.2010 р., 03.09.2009 р., 16.03.2009 р., 11.20.2008 р, 24.09.2008 р., 11.11.2008 р.

5.   16.     Копії рахунку №286 від 15.10.2008 р.. виданого ПП ОСОБА_12

12.   17.     Копії  товарного  чеку  від   15.10.2008  р.,   виданим  приватним  підприємцем
ОСОБА_13

13.   18.     Копії листа ОСОБА_15 до президента ЗАТ «Українська акціонерна
страхова компанія АСКА».

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на те, що він не є винуватцем вказаної дорожньо-транспортної пригоди, а тому не повинен відшкодовувати позивачу виплачені ним сім'ї потерпілого кошти.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що 08 вересня 2006 року близько 08 год. 30 хв.           ОСОБА_4, керуючи автомобілем SCANIA R-124G, державний номерний знак НОМЕР_3, рухався по автошляху Ульянівка - Миколаїв, де біля відмітки 53 км + 400 м зіткнувся з легковим автомобілем "Фольксваген Пасат", державний номерний знак НОМЕР_2, який під керуванням ОСОБА_2 рухався в зустрічному напрямку, внаслідок чого автомобіль SCANIA R-124G пересік осьову лінію, протилежну смугу руху, металеве огородження дороги і, зіткнувшись з деревом, що проростало в кюветі, виїхав на примикаюче до автодороги поле, а автомобіль "Фольксваген Пасат", пересікши протилежну смугу руху, зупинився на узбіччі. Від отриманих травм водій ОСОБА_4 загинув на місці.

На час дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_4 перебував у трудових відносинах з МПП "Связьмонтаж" (код ЄДРПОУ 23012030 Ленінської районної державної адміністрації у м. Севастополі). Комісією з розслідування нещасного випадку цей випадок визнано виробничим (страховим), складено та затверджено акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт № 1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1. У зв'язку із загибеллю потерпілого Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі провело виплату одноразової та щомісячної грошової суми сім'ї потерпілого: дружині ОСОБА_17 та сину ОСОБА_18, у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі 77422 грн. 17 коп.

Ці обставини підтверджуються: актом розслідування нещасного випадку за формою Н-5; актом № 1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1; довідкою про виплату одноразової та щомісячної грошової суми у випадку втрати годувальника.

Згідно з ч. 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) ш кода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до ч. 1 ст.1191 ЦК України  особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.  

Позивачем не надано суду доказів вини ОСОБА_2 у вищезазначеній дорожньо-транспортній пригоді.

Крім того, статтею 1191 ЦК України передбачено право регресу особи у разі, якщо вона відшкодувала потерпілому шкоду, заподіяну іншою особою в рамках деліктних правовідносин між нею та потерпілим.

Ця норма, яка знаходиться в главі 82 ЦК України і регулює правовідносини щодо відшкодування шкоди, передбачає право регресу особи в разі, якщо вона відшкодувала потерпілому шкоду, завдану іншою особою в рамках деліктних правовідносин між нею та потерпілим.

Однак правовідносини, пов'язані зі страхуванням різних видів, регулюються нормами глави 67 ЦК України.

Предметом договору страхування можуть бути будь-які майнові інтереси, які не суперечать правовим нормам, загальним засадам цивільного законодавства та моральним засадам суспільства, а також повинні стосуватися особи, майна або відповідальності і мають обумовлюватися можливістю настання певної події, на випадок якої провадиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання.

За загальними правилами страхування страховик має право вимоги до особи, відповідальної за завдані збитки, лише в разі виплати страхового відшкодування за договором майнового страхування; в разі проведення страхових виплат за договором особистого страхування (життя, здоров'я, працездатності, пенсійного забезпечення) страховик не має права вимоги до особи, відповідальної за заподіяння шкоди.

Законом може бути встановлений обов'язок фізичної або юридичної особи бути страхувальником життя, здоров'я, майна або відповідальності перед іншими особами за свій рахунок чи за рахунок заінтересованої особи (обов'язкове страхування).

Тобто, в разі проведення страхових виплат за договором особистого страхування (життя, здоров'я, працездатності, пенсійного забезпечення) таке право вимоги страховика до особи, відповідальної за заподіяння шкоди, не передбачено.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-ХІУ від 23 вересня 1999 року (далі - Закон № 1105-ХІУ) визначено правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.

Одним із основних принципів страхування від нещасного випадку є обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, а також цільове використання коштів страхування від нещасного випадку.

Отже, страхування від нещасного випадку на виробництві є обов'язковим особистим страхуванням.

Крім того, Закон № 1105-ХІV поширюється на застрахованих осіб, страхувальників та страховика.

Проте, цим законом не врегульований правовий механізм відносин Фонду як страховика з іншими особами, відповідальними за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю застрахованої особи. Тому до таких правовідносин мають застосовуватись загальні положення ЦК України.

Враховуючи, що ні Закон № 1105-ХІV, ні норми глави 67 ЦК України не передбачають право страховика, який сплатив страхове відшкодування потерпілій особі, застрахованій за договором загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно із Законом № 1105-ХІV, на звернення з вимогою до винної особи про відшкодування сплачених застрахованому страхових сум, то Фонд соціального страхування, як страховик за обов'язковим особистим страхуванням, не має права вимоги до особи, відповідальної за заподіяну потерпілому шкоди.

За вищенаведених обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 116, 1187, 1191 ЦК України, главами 67, 82 ЦК України, Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-XIV від 23.09.1999 р. (із наступними змінами),           ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд

вирішив:

Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі   в позові до ОСОБА_2 про відшкодування сум страхових виплат у порядку регресу   - відмовити.

На рішення через суд першої інстанції, який його ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особою, без участі якої проголошено рішення - протягом десяти днів з дня отримання його копії.  

Суддя:

Справа № 2-1701/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

19 серпня 2010 року                                                                              м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

            головуючого - судді Піндрака О.О.,

            при секретарі Власенко Н.О.,    

            з участю: представника позивача Шевчук О.В.,

            відповідача ОСОБА_2,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі до ОСОБА_2 про відшкодування сум страхових виплат у порядку регресу,

вирішив:

Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі   в позові до ОСОБА_2 про відшкодування сум страхових виплат у порядку регресу   - відмовити.

На рішення через суд першої інстанції, який його ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особою, без участі якої проголошено рішення - протягом десяти днів з дня отримання його копії.  

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація