КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2010 року Справа № 2а-3293/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Бабушкінського району м. Дніпропетровська щодо оскарження бездіяльності, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до прокуратури Бабушкінського району м. Дніпропетровська щодо оскарження бездіяльності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 30.06.10 звернувся до прокуратури Дніпропетровської області з заявою "Про порушення законності службовцями виконкому Бабушкінської райради", яку листом від 09.07.10 №19-р направлено відповідачу з дорученням розглянути звернення та повідомити заявника про результати розгляду звернення у встановлений законодавством строк. Позивач, стверджуючи, що відповідач у встановлений строк не надав відповіді на вказане звернення, чим порушив його права, передбачені ст.40 Конституції України та Законом України "Про звернення громадян", просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду своєї заяви від 30.06.10 "Про порушення законності службовцями виконкому Бабушкінської райради", направленої прокуратурою Дніпропетровської області 09.07.10 за №19р; зобов'язати відповідача розглянути вказану заяву в порядку, передбаченому чинним законодавством. Крім цього, просить стягнути з Державного бюджету України на свою користь 200 грн. компенсації витрат на оплату правової допомоги.
Позивач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог
Відповідач у судове засідання не прибув, направив до суду заперечення на позов та наглядове провадження №240с-07 за скаргами ОСОБА_1, заведене у прокуратурі Бабушкінського району м. Дніпропетровська. Посилаючись у запереченнях на те, що звернення ОСОБА_1 було розглянуто та вирішено у встановлений ст.20 Закону України "Про звернення громадян" строк, про що заявнику своєчасно направлено відповідь, просив у позові відмовити.
На підставі ухвали суду від 24.11.10 судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження згідно з ч.6 ст.128 КАС України - без участі осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу на основі наявних у ній матеріалів, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Як вбачається з матеріалів наглядового провадження №240с-07, ОСОБА_1 звернувся до прокуратури Дніпропетровської області з заявою від 30.06.10 "Про порушення законності службовцями виконкому Бабушкінської райради", в якій просив відповідного реагування по усуненню порушень законодавства (а.с.35).
Прокуратурою Дніпропетровської області зазначене звернення направлено супровідним листом від 09.07.10 №19р для розгляду за належністю до прокуратури Бабушкінського району м. Дніпропетровська, яка отримала його 09.07.10 (а.с.34).
За вказаним зверненням відповідачем організовано перевірку, про результати якої заявника повідомлено відповіддю №240с07 від 06.08.10, згідно з якою підстав для вжиття заходів прокурорського реагування не знайдено (а.с. 36 -38)
Згідно з реєстром рекомендованої кореспонденції, яка здана у поштове відділення 06.08.10, зазначена відповідь направлена прокуратурою Бабушкінського району м. Дніпропетровська на адресу ОСОБА_1 06.08.10 (а.с.39).
При вирішенні спору суд виходить з того, що відповідно до ст. 3 Закону України "Про прокуратуру" повноваження прокурорів, організація, засади та порядок діяльності прокуратури визначається Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами.
Завдання прокурорського нагляду за додержанням законів передбачені ст. 4 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якої діяльність органів прокуратури спрямована на всемірне утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист від неправомірних посягань: 1) закріплених Конституцією України незалежності республіки, суспільного та державного ладу, політичної та економічної системи, прав національних груп і територіальних утворень; 2) гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина; 3) основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих Рад, органів самоорганізації населення.
Згідно зі ст.12 Закону України "Про прокуратуру" прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян та юридичних осіб, крім скарг, розгляд яких віднесено до компетенції суду.
Відповідно до ст. 1 Закону Законом України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Відповідно до ст. 15 вказаного Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг передбачені ст. 19 Закону, відповідно до якої зазначені суб’єкти в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Згідно зі ст.20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Порядок розгляду і вирішення звернень громадян, службових та інших осіб, запитів і звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад, а також прийому громадян, службових та інших осіб у Генеральній прокуратурі України, прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокуратурах регіонів та Військово-Морських Сил України, міських, районних, міжрайонних і прирівняних до них прокуратурах встановлений Інструкцією про організацію роботи з розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженою наказом Генерального прокурора України від 28.12.05 №9гн (надалі –Інструкція).
Відповідно до п. 4.10 Інструкції при вирішенні звернень для перевірки їх доводів в обов’язковому порядку мають бути витребувані необхідні документи, пояснення службових та інших осіб, дії яких оскаржуються.
Згідно з п. 4.14 Інструкції за підсумками вирішення звернень може бути прийнято одне з таких рішень: задоволено - вжито заходів до повного або часткового поновлення прав і законних інтересів заявника; частково задоволене звернення - звернення, в якому міститься дві чи більше вимог і за результатами перевірки якого не всі з них визнані обґрунтованими; повторно задоволене - звернення щодо оскарження відповіді певної прокуратури, за яким приймалося рішення про відмову в задоволенні раніше поданого звернення. При цьому первинне рішення скасовується; відхилено - вимоги заявника, викладені у зверненні, визнані необґрунтованими; роз’яснено - за зверненням, у якому не містилося прохань про задоволення будь-яких вимог або клопотань, надано роз’яснення з питань правового характеру.
Відповідно до п.5.1 Інструкції звернення громадян вирішуються протягом 30 днів від дня надходження в прокуратуру, а ті, що не потребують додаткового вивчення і перевірки, - не пізніше 15 днів, якщо інший строк не встановлено законодавством.
Пунктом 6.1 Інструкції передбачено, що звернення громадян вважаються вирішеними та знімаються з контролю, якщо поставлені в них питання перевірено, вжито необхідних заходів, дано вичерпні відповіді згідно з чинним законодавством і направлено письмову відповідь.
При відмові в задоволенні звернень відповідь має бути мотивованою і зрозумілою. Рішення про відхилення таких звернень у міських, районних, міжрайонних та прирівняних до них прокуратурах приймається і відповідь заявникам надається прокурором або його заступником. (п. 6.4 Інструкції).
Матеріали наглядового провадження №240с-07, оглянутого судом, свідчать, що при розгляді заяви позивача від 30.06.10, яка надійшла до відповідача 09.07.10, останнім у відповідності з вимоги Інструкції організовано перевірку викладених у ній питань, зокрема, витребувані всі документи, необхідні для перевірки наведених фактів. За підсумками вирішення заяви позивача прийнято рішення про її відхилення з тієї підстави, що викладені у зверненні вимоги визнані необґрунтованими, а підстав для вжиття заходів прокурорського реагування не знайдено. Про прийняте рішення заявника повідомлено мотивованою відповіддю від 06.08.10 за підписом прокурора Бабушкінського району м. Дніпропетровська, у строк, передбачений ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", п. 5.1 Інструкції.
За таких обставин суд вважає, що відповідач, розглядаючи скаргу ОСОБА_1 від 30.06.10, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, протиправної бездіяльності не допустив.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій при розгляді заяви позивача від 30.06.10 та наданні йому мотивованої відповіді.
У зв’язку з цим суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо оскарження бездіяльності відповідача задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш