Справа №2а-1055 2010 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2010 року суддя Дебальцевського міського суду Афанасьєва Ю.О., розглянувши у порядку скороченого провадження справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача та просить визнати неправомірною відмову у проведенні перерахунку призначеної їй пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік та зобов’язати відповідача провести такий перерахунок, починаючи з 1.05.2010 року.
В обґрунтування вимог позивач вказав, що він з 14.05.2008 року є одержувачем пенсії за віком, призначеної йому відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії за віком позивач продовжував працювати, в зв’язку з чим, у нього відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виникло право на перерахунок пенсії.
11.05.2010 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком, відповідно до ч.4 ст.42 вказаного закону.
При проведені перерахунку пенсії відповідачем був застосований показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік у розмірі 1197 грн.91 коп.
23.09.2010 року він звернувся з заявою, в якій наполягав на проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, однак йому було відмовлено.
Ухвалою Дебальцевського міського суду від 28.10.2010 року вирішено справу розглядати в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України, оскільки заявлено вимоги щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.
Копію вказаної ухвали з позовною заявою та доданими до неї документами представником відповідача було отримано 10.12.2010 року, однак в десятиденний строк, тобто до 20.12.2010 року, включно, представником відповідача заперечення не були надані, а були надані 21.12.2010 року.
В запереченні вказав, що позов не визнав, вказавши, що згідно пункту 10 б пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 роуц №107-VІ «Про Дердавний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжував працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, що були внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-VІ, до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані не конституційними , а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 є пенсіонером та знаходиться на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м.Дебальцеве Донецької області як одержувач пенсії за віком з 14.05.2008 року і після її призначення продовжує працювати.
11.05.2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за додатковим стажем та заробітком відповідно до вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем з 1.05.2010 року був проведений позивачу перерахунок пенсії, за яким був враховано додатковий стаж. Для перерахунку пенсії була застосована середня заробітна плата робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік, яка становить 1197,97 грн. (а.с.4).
На заяву позивача про перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, тобто року що передує року перерахунку пенсії, позивач отримав відмову.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».
Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Тому, починаючи з 22 травня 2008 року і станом на 11.05.2010 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Відповідач же при здійсненні позивачу перерахунку пенсії керувався п.п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до якої у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Відповідно до частини 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.
Крім того, відповідно до п. 6 частини 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Згідно частини 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Таким чином, відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачу з 1.05.2010 року здійснено із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати доходу) застрахованої особи.
Таким чином, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік, а не за 2007 рік, як було зроблено відповідачем.
Згідно п.1, п. 2 ч. 1 ст. 162 КАС України , у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином, суд вважає, що порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, передбаченому законом, може бути поновлено шляхом визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік відповідно до вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV та зобов’язати відповідача провести такий перерахунок, починаючи з 1.05.2010 року.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, та з урахуванням вимог ст.7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України, сплачена сума судового збору в розмірі 3,40 грн підлягає стягненню на користь позивача з Державного Бюджету України.
На підставі ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV та, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 158-163, 183-2 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
П озов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку пенсії призначеної пенсії за віком, із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік та зобов»язання провести перерахунок призначеної пенсії за віком, із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік - задовольнити.
Визнати противоправним дії управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної пенсії за віком, із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік відповідно до вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Дебальцеве Донецької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком, із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік відповідно до вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, з 1.05.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами в зв’язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова прийнята в скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через даний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Дебальцевського
Міського суду Ю.О. Афанасьєва