КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: №2-а-983/09 Головуючий у 1- й інстанції Талько О.Б.
Суддя - доповідач: Губська О.А.
У Х В А Л А
Іменем України
23 грудня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Губської О.А.
суддів Ключкович В.Ю., Борисюк Л.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника Виконавчого комітету Житомирської міської ради на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 16 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання рішень неправомірними та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до суду про визнання неправомірним рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради, яким відмовлено у наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та зобов’язання надати такий дозвіл.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 16 листопада 2009 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач –Виконавчий комітет Житомирської міської ради, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції у зв’язку із порушенням норм матеріального права та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання сторони не з'явилися, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З матеріалів справи вбачається, що 10.07.2009 року листом за № 25/М-4466 виконавчий комітет Житомирської міської ради відмовив позивачу у наданні дозволу на відключення її квартири від мереж централізованого опалення та влаштуванні у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення.
У зв’язку з такою відмовою, позивач звернувся з вказаним позовом до суду за захистом свого порушеного права та інтересу.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, однак колегія суддів не погоджується з цим, виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року № 1268, якою внесено зміни до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, визначено, що розгляд питань про відмову від послуг теплопостачання в багатоквартирному житловому будинку можливий лише зі згоди споживачів, а не окремого споживача, як це було передбачено раніше до внесення змін.
Відповідно до абзацу першого пункту 25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Відповідно до п.26 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про теплопостачання” схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 затверджено «Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання».
06.11.2007 року Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України за № 169 внесено зміни до зазначеного вище «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»та виключено можливість відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
На виконання пункту 25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», відповідно до абзацу першого пункту 1.2 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Відповідно до п.2.1 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутись до постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї. Після вивчення наданих власником (власниками) документів Комісія у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації (пункт 2.2 Порядку).
Відповідно до п.2.2.2 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1. та 2.2 цього Порядку (відсутність згоди всіх мешканців).
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (п.2.2.3 Порядку).
Із наведеного вище вбачається, що реалізація власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами і правилами експлуатації будинку.
Однак судом першої інстанції не досліджувалось питання дотримання позивачем положень зазначених вище нормативних актів, зокрема ними не надано належної юридичної оцінки обставині щодо відповідності заяви позивача, поданої до виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо відключення квартири від центрального опалення, та доданих до неї документів вимогам пунктів 2.1 та 2.2 Порядку, на підставі яких позивачу було відмовлено у задоволенні зазначеної вище заяви.
Оскільки позивачем не дотримано вищевказаного порядку для отримання дозволу на від’єднання його квартири від мереж централізованого опалення та влаштування у квартирі індивідуального (автономного) опалення, колегія суддів вважає, що дії відповідача є правомірними, а суд першої інстанції внаслідок неповного з’ясування обставин справи дійшли передчасного висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст..202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
У зв’язку з вищевикладеним, колегія суддів прийшла до висновку про безпідставність заявленого позову, рішення ухвалене з порушенням норм процесуального права, неповно з’ясовані судом обставини справи, а тому є всі підстави для його скасування та постановленням нового про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу представника Виконавчого комітету Житомирської міської ради на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 16 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання рішень неправомірними та зобов’язання вчинити дії - задовольнити.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 16 листопада 2009 року –скасувати, прийнявши нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Губська О.А.
Суддя Ключкович В.Ю.
Суддя Борисюк Л.П.