АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області у складі:
Головуючого: Нікушина В.П.
Суддів: Копаничук С.Г, Сороки Л.А.
При секретарі: Кирилюк Л.М.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Городківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Крижопільського районного суду Вінницької області від 27 жовтня 2010 року, постановлену по даній справі, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Городківської сільської ради про визнання за нею права власності на спадкове майно, а саме на майновий та земельний паї, спадщина, на які відкрилась після смерті її батька ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1
В силу різних причин вона не змогла в шестимісячний строк звернутись в нотаріальну контору для прийняття спадщини, що відкрилась після смерті батька.
Ухвалою суду першої інстанції відмовлено у відкритті провадження у справі, оскільки справа про визнання права власності на спадкове майно за даних обставин не підлягає судовому розгляду.
ОСОБА_1 з цією ухвалою не погодилась і оскаржила її в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі вона просить ухвалу скасувати і направити її позовну заяву до суду для вирішення по суті.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги вона посилається на те, що суд першої інстанції залишив поза увагою ряд обставин, які давали їй підстави на звернення до суду з позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно без звернення до нотаріальної контори.
Зокрема, вона посилається на те, що вона часто хворіє, є інвалідом дитинства і тому пропустила строк на прийняття спадщини. А коли звернулась до нотаріуса в усній формі, то отримала відмову.
Тому, за цих обставин, суд мав би прийняти її справу до розгляду в порядку цивільного судочинства.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, перевіривши обґрунтованість доводів апеляційної скарги, а також перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали, прийшла до наступного висновку.
Апеляційна скарга не підлягає до задоволення, оскільки наведені в ній доводи суперечать фактичним обставинам справи і не ґрунтуються на законі.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 15 ЦК України, ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в порядку цивільного судочинства у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Із поданої ОСОБА_1 не вбачається, що її право на прийняття спадщини після смерті її батька оспорюється, порушується або ж не визнається. Отже, їй ніщо не перешкоджало звернутись з приводу прийняття спадщини до органів нотаріату, повноваження яких визначені розділом ІІ. Закону України «Про нотаріат».
З цього приводу ОСОБА_1 не зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини і не отримувала з цього приводу письмової відмови.
За наявності умов для одержання спадщини в нотаріальній конторі, свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. На цю ж обставину звернув увагу і Верховний Суд України в п. 23 постанови №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування».
Отже, за таких умов суд першої інстанції обґрунтовано відмовив їй у відкритті провадження по справі.
Для спадкоємців, які пропустили строк на прийняття спадщини з поважної причини ч. 3 ст. 1272 ЦК України передбачає визначення в судовому порядку додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Тому, ОСОБА_1 не позбавлена можливості реалізувати своє право на спадщину, шляхом звернення до суду з відповідною заявою про визначення їй додаткового строку і в разі його визначення відповідно до ст. 1269 ЦК України подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 307, 311, 312, 313, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Ухвалу Крижопільського районного суду Вінницької області від 27 жовтня 2010 року, постановлену по справі за позовом ОСОБА_1 до Городківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ на протязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили
Головуючий-суддя:
Судді:
З оригіналом вірно: