УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2010 р.Справа № 2-а-13765/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Гуцала М.І.
Суддів: Зеленського В.В. , П’янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання Питкіної І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2010р. по справі № 2-а-13765/10/2070
за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >
до Голови Люботинського міського суду Харківської області Дем’яненко Ірини Володимирівни < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про скасування постанови, спонукання до вчинення дій,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Голови Люботинського міського суду Харківської області Дем’яненко Ірини Володимирівни, в якому просив скасувати постанову Люботинського міського суду Харківської області від 05.10.2010 р. у кримінальній справі № 1-149/10 2010 по обвинуваченню ОСОБА_3 у скоєнні злочину, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України, зобов'язати відповідача задовольнити клопотання ОСОБА_3 та допустити позивача до участі в справі як захисника ОСОБА_3
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2010 року відмовлено у відкритті провадження по вказаній справі.
ОСОБА_1, не погоджуючись з вказаною ухвалою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу від 04.11.2010 року і винести ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі, посилаючись на порушення судом положень ст. 55 Конституції України, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у відкритті провадження по справі, суд першої інстанції виходив з того, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно положень ч. 2 вказаної статті до адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльність Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
П. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до положень Конституції України, судові рішення суддів і дії, а також бездіяльність суддів з питань відправлення правосуддя , пов'язані з підготовкою та розгляду справ у судових інстанціях, виконання судових рішень, підлягають оскарженню в апеляційному або касаційному порядку, а не шляхом звернення їх у інший суд, оскільки оскарження порушило би принципи незалежності суддів і заборону втручання в їх діяльність при відправленні правосуддя ( ст. 129 Конституції України).
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 23.05.2001 року № 6-рп/2001, процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в касаційному і наглядовому порядку та прийняття по них судових рішень належить до сфери правосуддя і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України.
Позасудовий порядок оскарження актів і дій суддів, які стосуються здійснення правосудця, неможливий.
Як вбачається з позовної заяви, позивач фактично оскаржує дії судді при розгляді кримінальної справи.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що суддя дійсно є суб'єктом владних повноважень, однак він вчиняє дії при здійсненні правосуддя за нормами відповідного процесуального законодавства України, яким передбачено порядок оскарження рішень суду, ознайомлення з матеріалами справи та інше.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову у відкритті провадження по вказаній справі у зв'язку з тим, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Вимога позивача в апеляційній скарзі щодо винесення ухвали про відкриття провадження по вказаній справі також не підлягає задоволенню, оскільки відкриття провадження за позовною заявою є повноваженням суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на порушення судом першої інстанції норм ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів апеляційної інстанції вважає безпідставними, оскільки, оскаржувана ухвала законна та обґрунтована, ухвалена на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, відповідно до норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права.
З огляду на вищезазначене, підстав для скасування ухвали суду від 04.11.2010 року немає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, < 197 > 199, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2010р. по справі № 2-а-13765/10/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Гуцал М.І.
Судді(підпис)
(підпис)Зеленський В.В.
П’янова Я.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: П’янова Я.В.
Повний текст ухвали виготовлений 21.12.2010 р.