Справа № 2-5109/2010
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
16 грудня 2010 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира
в складі головуючого судді Комнацького О.В.,
при секретарі Жигановському Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк „Приватбанк” до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет застави, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2010 року позивач звернувся до суду з даним позовом,посилаючись на те, що 07 листопада 2005 року позивач та відповідач уклали кредитний договір, згідно якого відповідач отримав кредит в розмірі 5600,0 доларів США зі сплатою відсотків за користування кредитом в розмірі 15,96 % на рік на суму залишку заборгованості до 06 листопада 2010 року. Відповідач свої зобов’язання за договором не виконує належним чином, у зв’язку з чим у нього допустив заборгованість. В забезпечення виконання зобов’язань за договором між банком та відповідачем 07.11.2005 року укладено договір застави рухомого майна, за яким відповідач надав в заставу рухоме майно, а саме: автомобіль ЗАЗ, модель: 110557, 2005 року випуску, тип ТЗ: фургон-малотон-В, № кузова/шасі: НОМЕР_1, реєстраційний номер: НОМЕР_2, що належить йому на праві власності. У зв’язку з наявною заборгованістю просить у рахунок погашення заборгованості за кредитним договором звернути стягнення на вказаний автомобіль як на предмет застави, шляхом продажу автомобіля ПАТ КБ «Приватбанк» з укладанням від імені відповідача договору купівлі-продажу будь-яким способом з іншою особою покупцем, зі зняттям вказаного автомобіля з обліку в органах ДАІ, а також наданням ПАТ КБ «Приватбанк» всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу.
В судове засідання сторони не з’явились, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Представником позивача подано заяву про розгляд справи за його відсутності. У поданій заяві представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, проти проведення заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач повторно не з`явився у судове засідання,поважності причин неявки суду не повідомив.
Враховуючи те, що у справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, суд розглядав справу у відсутності відповідачів, здійснивши заочний розгляд справи, відповідно до ст. 224 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07 листопада 2005 року між ЗАТ КБ «Приватбанк» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір №ZHH0AK00070048, згідно якого позивач передав, а відповідач отримав кредит в сумі 5600,0 доларів США зі сплатою відсотків за користування кредитом в розмірі 15,96 % на рік на суму залишку заборгованості до 06 листопада 2010 року.
У відповідності до п.1.3 кредитного договору забезпеченням виконання зобов’язання за договором виступає застава автомобіля ЗАЗ.
Відповідно до договору застави від 07 листопада 2005 року № №ZHH0AK00070048, укладеного між сторонами, відповідач в забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором передав позивачу в заставу рухоме майно, а саме автомобіль ЗАЗ, модель : 110557, 2005 року випуску, тип ТЗ: фургон- мало тон.-В, №кузова/шасі: НОМЕР_1, реєстраційний номер: НОМЕР_2.
Позивач є належним, оскільки змінив своє найменування з закритого акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» на публічне акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк», що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідач порушив умови кредитного договору №ZHH0AK00070048 від 07 листопада 2005 року, допустив заборгованість, яка станом 18 червня 2010 року становить 3291,38 доларів США, а саме: 2222,66 доларів США заборгованості за кредитом, 651,10 доларів США заборгованості по процентам за користування кредитом, 33,93 доларів США заборгованості по комісії за користування кредитом, 166,76 доларів США пені за несвоєчасне виконання зобов’язання, 63,21 доларів США штрафу (фіксована частина) та 153,72 доларів США штрафу (процентна ставка).
Відповідно до п. 1.1, 3.1, 3.2 кредитного договору відповідач зобов’язувався сплачувати щомісячно кредит та відсотки за користування кредитом щомісячно не пізніше дати фактичного повного погашення кредиту.
Згідно п.15.7.1 договору застави заставодержатель має право з метою задоволення своїх вимог звернути стягнення на предмет застави у випадку, якщо в момент настання термінів виконання якого-небудь із зобов’язань, передбачених кредитним договором, вони не будуть виконані.
Згідно з п.2.3.7 кредитного договору банк має право стягнути кредит до настання дати, передбаченої п.1.1 даного Договору (тобто до 05 листопада 2010 року), у т. ч. шляхом провадження стягнення на закладене майно.
Згідно з ст. 526 ЦК України – зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до вимог ст. 533 ЦК України грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором.
Згідно з ст.589 ЦК України у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 ст. 590 ЦК України визначено, що звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 19 Закону України «Про заставу» за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором,— неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави.
У відповідності до ч.1 ст.20 Закону України «Про заставу» Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов’язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором.
Частиною 2 статті 25 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» від 18.11.2003 р. передбачено, що у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження в рішення суду зазначаються, зокрема заходи щодо забезпечення збереження предмета забезпечувального обтяження або передачі його в управління на період до його реалізації, якщо такі необхідні, а також спосіб реалізації предмета забезпечувального обтяження шляхом проведення публічних торгів або із застосуванням однієї із процедур, передбачених статтею 26 цього Закону.
Відповідно до ст. 26 цього Закону передбачено можливість продажу обтяжувачем предмета забезпечувального обтяження шляхом укладення договору купівлі-продажу з іншою особою або на публічних торгах.
Таким чином, враховуючи наявну заборгованість за кредитним договором, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи, що заборгованість за кредитним договором позивачем визначена у іноземній валюті, а саме становить 3291,38 доларів США, суд визначає цю заборгованість у грошовій одиниці України – гривні станом на день ухвалення рішення. Національним Банком України офіційний курс гривні до іноземних валют 16.12.2010 року встановлений у розмірі 796.3100 грн. за 100 доларів США. Таким чином, заборгованість відповідача за кредитним договором становить 26209,59 грн. (еквівалент 3291,38 доларів США).
У зв’язку зі зміною найменування позивача задоволення позовних вимог слід проводити на користь ПАТ КБ«Приватбанк».
У відповідності до ст. 88 ч.1 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст. ст. 526, 533, 589,590 ЦК України, ст. 19, 20 Закону України «Про заставу», ст. ст.25, 26 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» та ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218,224-226 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Звернути стягнення в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором №ZHH0AK00070048 від 07 листопада 2005 року в сумі 26209,59 грн. (еквівалент 3291,38 доларів США) на предмет застави, а саме на автомобіль ЗАЗ, модель : 110557, 2005 року випуску, тип ТЗ: фургон- мало тон.-В, №кузова/шасі: НОМЕР_1, реєстраційний номер: НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1, шляхом продажу автомобіля публічним акціонерним товариством комерційний банк «Приватбанк» з укладанням від імені відповідача договору купівлі-продажу будь-яким способом з іншою особою покупцем, зі зняттям вказаного автомобіля з обліку в органах ДАІ, а також наданням ПАТ КБ «Приватбанк» всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» 260 грн. 37 коп. судового збору, 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив за письмовою заявою відповідача поданою протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
На рішення суду до апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: