Судове рішення #13041095

копія

Справа №2а-540/2010

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2010 року            Ярмолинецький районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого-судді Місінкевича А.Л,

при секретарі Цмикайло Т.В.

за участю сторін та їх представників

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ярмолинці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькомцу районі, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницький області про визнання неправомірними дії та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах.

встановив:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хмельницький області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницький області про визнання неправомірними дії та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах.

У позові вказав, що має загальний трудовий стаж близько 30 років. Довгий час працював на різних підприємствах електрогазозварником, та має пільговий трудовий стаж, який на сьогоднішній день становить більше 16 років. 2 грудня 2009 року  досяг віку 55 років. На момент досягнення 55 років його загальний трудовий стаж становив близько 29 років, з яких пільговий трудовий стаж складав 16 років 4 місяці.

Знаючи про це і що при досягненні 55 років має право на пільгову пенсію за віком, він 5 січня 2010 року звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області та додав до заяви копію трудової книжки та довідки з місць роботи, які підтверджують трудовий стаж. Однак заяву не прийняли, пояснивши це тим, що не має всіх документів які необхідні для отримання пенсії, порекомендували зібрати всі документи і тільки тоді звертатися з відповідною заявою. Зібравши всі документи, що підтверджують пільговий стаж він повторно 24 квітня 2010 року звертаюсь до УПФУ в Ярмолинецькому районі та просив призначити пільгову пенсію. 26.05.2010 року за №2700/04 з УПФУ в Ярмолинецькому районі йому прийшла відповідь, якою йому відмовлено в призначенні пенсії.

Після чого він звернувся з позовною заявою в Ярмолинецький районний суд за захистом своїх прав. 17.08.2010 року, після проведення попереднього судового засідання, УПФУ в Ярмолинецькому районі йому було запропоновано написати заяву про призначення пільгової пенсії, відібрано оригінали документів, що підтверджують трудовий стаж, трудову книжку, а також заяву з проханням розглянути на комісії ГУ ПФУ в Хмельницькій області документи, які підтверджують трудовий стаж по ліквідованих підприємствах та зарахувати період роботи по вказаних підприємствах, до пільгового трудового стажу. За результатами його звернення йому в призначенні пенсії було відмовлено з тієї причини, що він не підтвердив свій пільговий стаж.

Вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та відмову Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправною, такою що грубо порушує конституційне право на соціальний захист. Тому з метою захисту свої прав звернувся в суд.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити. В суді вказав, що він працював за професіями, які надають право на отримання пільгової пенсії і те що його вік, загальний трудовий стаж та пільговий трудовий стаж відповідає вимогам вказаним у законі, підтверджується довідками за місцем роботи та трудовою книжкою. Представив документи та свідків на обґрунтування своїх позовних вимог.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькомцу районі заявлений позов не визнав. Суду подав письмові заперечення, в яких вказав, що відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи працівники зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики 18.11.2005 року №383  при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи; до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено Постановою Кабінету Міністрів України 01.08.1992 року №442.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці, а у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.1993 року №637. Позивач при подачі заяви не представив всіх документів . що дають йому право на пільгову пенсію. Так, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі із заявою та документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Зробивши правову оцінку поданих ОСОБА_1 документів та матеріалів пенсійної справи спеціалістом управління обчислено стаж роботи заявника при якому не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 02.12.1996 року по 06.08.1997 року, з 18.08.1997 року по 13.03.2001 року, з 19.112007 року по 02.03.2009 ріку у зв'язку з відсутністю документів про проведення атестації робочих місць. Відповідно до розрахунку загальний трудовий стаж ОСОБА_1 склав 30 років 7 місяців 18 днів, з них пільговий стаж роботи відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - 10 років 2 місяці 6 днів. Протоколом № 1003 від 26.10.2010 року винесено рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 Листом від 26.10.2010 року заявнику було повідомлено про відмову в призначенні пенсії. Представником відповідача зазначено, що відповідальність за своєчасну та якісну атестацію робочих місць за умовами праці покладено на керівника підприємства та організації. Згідно зі статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації матеріально відповідальні за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, і відшкодовують її. Вважає, в діях спеціалістів управління відсутні порушення законодавства.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заявлений позов не визнав, просив у задоволені позову відмовити, подав письмове заперечення.

В якому повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (зі змінами) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтверджені спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної робот: розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, і в яку; включається цей період роботи; первинні документи за час виконані роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Для підтверджені трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, я внесені в довідки на підставі документів. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи для призначення пенсії на пільгові умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном. Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 за № 1231/13105 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгова умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи і організації без визначення правонаступника. Наказом головного управління Пенсійного фонду України Хмельницькій області від 18.12.2006 року було затверджено склад Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право і призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (надалі Комісія), Тому комісією розглянуто документи щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2. газоелектрозварювальником.

    Комісією було встановлено, що ОСОБА_1 працював газоелектрозварювальником в будівельш монтажному управлінні - 350 "Хмельницькрадіобуд", згодом дане підприємство реорганізоване в колективну будівельну компанію "Прибужжя", яка згідно ухвали господарського суду в Хмельницькій області визнана банкрутом і ліквідована без збереження правонаступництва. В подальшому ОСОБА_1 працював електрогазозварювальником на Городоцькому молочноконсервному комбінаті, який згодом був реорганізований в ЗАТ "Городоцький консервний завод", яке ліквідовано без правонаступництва. Відповідно постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року за № 162 газоелектрозварники користуються правом на пенсію за віком на пільгових умовах і за результатами атестації робочих місць. Тому комісія на підставі наявних документів зарахувала до пільгового стажу період роботи з 01.02.1981р. по 06.10.1982р. - газоелектрозварювальником. В зарахуванні пільгового стажу за період з 18.08.1997р. по 13.03.2001р. – відмовлено, так як первинні документи втрачені і на державне зберігання в архівний відділ не надходили .

Суд заслухавши учасників судового розгляду, свідків, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

Так, відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Крім трудової книжки трудовий стаж підтверджується і відповідними довідками за місцем роботи.

 Відповідно до трудової книжки пільговий трудовий стаж позивача складає: з 18.04.1977р. по 26.09.1977р. в колгоспі «Світанок» с. Боднарівка – 6 місяців 4 дні; з 01.02.1980р. по 01.02.1981р. в Ярмолинецькій філії Хмельницького радіотехнічного заводу ім. 25 з’їзду КПРС – 1 рік; з 01.02.1981р. по 06.10.1982р. в СМУ-350 – 1 рік 9 місяців 4 дні; з 24.06.1983р. по 11.10.1983р. на Ярмолинецький міжколгоспній птахофабриці – 3 місяці 28 днів; з 01.09.1984р. по 20.02.1992р. на заводі «Катіон» – 7 років 5 місяців 20 днів; з 21.02.1992р. по 20.04.1993р. в Ярмолинецькому управлінні по експлуатації газового господарства – 1 рік 1 місяць 29 днів; з 02.12.1996р. по 06.08.1997р. в ЗАТ Ярмолинецький «Агробуд» - 8 місяців 4 дні; з 18.08.1997р. по 13.03.2001р. в Городоцькому молоко консервному  комбінаті – 3 роки 6 місяців 25 днів; з 19.11.2007р. по 02.03.2009р. в ВАТ «Будівельно-монтажне управління по газифікації» - 1 рік 3 місяці 13 днів. Разом трудовий стаж становить 16 років 4 місяці.

Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із  шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами  атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до позиції 33 розділу ХХХІІІ «Загальні професії» списку №2 Постанови Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» - професія газозварника та електрозварника дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

В ході судового розгляду було встановлено і відповідач не заперечував, що до пільгового стажу позивачу зараховано 10 років 2 місця 6 днів, крім того комісією при головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницький області зараховано до пільгового стажу період роботи з 10.02.1981 року по 06.10.1982 року – газоелектрозварювальником. Судом встановлено, що відповідачі не врахували до пільгового стажу період роботи з  02.12.1996 року по 06.08.1997 року під час роботи в Ярмолинецькому Райагробуді на посаді електроогазозварюваьника, оскільки відсутня уточнююча довідка та атестація, з 18.08.1997 року по 13.03.2001 року на посаді електрозварювальника 5-го розряду в Городоцькому молокоснервному заводі та з 19.112007 року по 02.03.2009 ріку у ВАТ «БМУ по газифікації» на посаді газоелектрозварювальника 5-го розряду, оскільки не має документів про проведення атестації.

Згідно рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницький області від 14 жовтня 2010 року за № 14 вказано, що позивачу відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу період роботи позивача з 18.08.1997 року по 13.03.2001 року, оскільки відсутні документи про проведення атестації робочого місця і справи з 1997-2001 рік не передані на постійне зберігання в архів відділу Городоцької райдержадміністрації. Таким чином позивачу відмовлено в зарахування до пільгового стажу по причині відсутності архівних документів, а не документів про проведення атестації. Відповідно п. 7 Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 за № 1231/13105 для виконання покладених на Комісію завдань  їй  надається право:     заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження  стажу  роботи або її законного представника,  або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;  запрошувати на  засідання  як  консультантів   та   експертів, фахівців   центральних   і   місцевих  органів  виконавчої  влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію,  необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку. Отже комісія, обмежилась лише письмовим запитом без з’ясування дійсних обставин підтвердження трудового стажу і не скористалась наданих їй прав.

Відповідно до положення п. 18 Постанови КМ України № 637 від 12 серпня 1993 року зазначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливість одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи організації або відсутності архівних даних з інших причин порядок трудового стажу установлюється на підставі свідків. Допитані в ході судового розгляду свідки ОСОБА_2, ОСОБА_3 підтвердили, що вони працювали разом із позивачем на Городецький молоконсервному заводі, позивач працював електрогазозварювальником на Городецький молоконсервний завод весь період і виконував дану роботу на постійній основі.

Крім того на сьогодні позивач працював на різних підприємствах і більшість із них ліквідована та документи не передані у відповідні державні установи, що зобов’язано було  здійснити уповноваженою особою під час ліквідації чи банкрутства. Судом встановлено, що позивач фактично працював та виконував роботу газоелектрозварювальника у період з 18.08.1997 року по 13.03.2001 року на посаді електрозварювальника 5-го розряду в Городоцькому молокоснервному заводі, а відмовляючи у зарахування до пільгового стажу лише по причині відсутності документів, комісія та відповідач УПФУкр в Ярмолинецькому районі не представили доказів, що вони вжили всіх заходів для встановлення і підтвердження пільгового стажу, а здійснили формальну відписку.

Позовні вимоги, щодо визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області щодо відмови в призначені пенсії за віком на пільгових умовах з 26.05.2010 року, суд вважає не обґрунтованими, оскільки призначення пенсії безпосередньо здійснюється Управлінням пенсійного фонду в Ярмолинецькому районі, що підтверджується відповіддю позивачу від 26.10.2010 року за № 6726/04, а головним управління Пенсійного фонду в Хмельницький області лише була створена відповідна комісія, яка розглядала питання підтвердження стажу роботи на пільгових посадах, а не призначення пенсії, і відповідно п. 16 Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. № 18-1 рішення  Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку. Позивач не оскаржує рішення комісії, а просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду в Хмельницький області не вказавши в чому вони полягають тому  в цій частині позовні вимоги є не обґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що позивач декілька разів звертався до Управління пенсійного фонду в Ярмолинецькому районні із заявою про призначення йому пенсії, але йому були дані відповіді на його заяви про призначення пенсії, як на звернення громадянина і тому позивач відправив заяву про призначення йому пенсії по пошті і дана заява була отримана 26.05.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.    

Відповідач – Управління Пенсійного фонду в Ярмолинецькому районні у зв’язку із цим повинно було діяти у відповідності до Постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ( подальшому за текстом Порядок). Відповідно до п. п. 1, 5 даного Порядку встановлено подання заяви про призначення пенсії, і вказано, що д нем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії, а якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Проте, при зверненні позивача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідач – УПФУкр в Ярмолинецькому районі не врахував її та не вчинив в подальшому дій передбачених п.п. 7, 37,38, 43 даного Порядку, а лише повідомив листом заявника про правові підстави призначення йому пільгової пенсії, не завівши пенсійну справу та не викликавши позивача та не вчинивши всіх необхідних дій передбачених встановленими Порядком.  Крім того після отримання відповіді із комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницький області не вжив всіх заходів з метою встановлення і підтвердження наявності трудового стажу, що дає право на пільги при виході на пенсію, а позивач в силу об’єктивних обставин був позбавлений можливості надати відповідні документи на підтвердження пільгового стажу та відмовив у призначені пенсії.

Так, судом встановлено і сторони не оспорювали, що позивам має пільговий стаж 10 років 2 місця 6 днів, а в ході судового розгляду було доведено, що позивач у період з 18.08.1997 року по 13.03.2001 року працював на посаді електрозварювальника 5-го розряду в Городоцькому молокоснервному заводі та протягом цього часу фактично виконував роботу електрозварювальника 5-го розряду, тобто має пільговий стаж – 3 роки 6 місяців 25 днів. Відповідно до вимог п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - пільговий стаж має становити 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, а фактичний стаж позивача на даних роботах становить: 10 років 2 місця 6 днів + 3 роки 6 місяців 25 днів = 13 років 9 місяців 1 день, що є достатнім для призначення пільгової пенсії.

Тому,  дії Управління пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі суд визнає не правомірними і вимоги позивача до УПФУкр в Ярмолинецькому районні обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст., ст. 160-163 КАС України, -

постанови:

Позов задоволити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26.05.2010 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та здійснити її нарахування та виплату із 26.05.2010 року.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу в Львівський адміністративний суд через Ярмолинецький районний суд протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі.  

 Постанова виготовлена в повному обсязі 27 грудня 2010 року.

Головуючий                     підпис

Копія вірно:

Суддя Ярмолинецького райсуду                                                 Місінкевич  А.Л.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація