Справа № 2-а-7134
2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2010 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі судді Цалко А. А., при секретарі Єршовій Я. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в залі Ялтинського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіці Крим зобов’язання виконати певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить , визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта щодо відмови проводити перерахунок пенсії з використанням середньої заробітної плати за 2009 рік та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіці Крим провести перерахунок пенсії з 15 брезня 2010 року з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік.
Вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії повинний провадитись із застосуванням показників середньої заробітної плати за календарний рік, який передував року, в якому проводиться розрахунок, тобто за 2009 рік у розмірі 1650, 43 грн. Із застосуванням вказаної суми повинний бути здійснений перерахунок пенсії. Однак, відповідач незаконно відмовив в здійсненні перерахунку з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року та роз’яснив, що застосовуються показники середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197, 71 грн., що не відповідає чинному законодавству, звужує права позивача.
Позивачка в судове засідання не з’явилась, про день та час розгляду справи сповіщена належними чином, надала заяву з проханням справу розглянути у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день та час розгляду справи сповіщені належними чином, надана заяву з проханням справу розглянути у відсутності представника.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали й обставини справи, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов’язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього закону.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 28 грудня 2007 року до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» внесені зміни та абзац першій ч. 4 ст. 42 викладений в наступній редакція: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього закону».
Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачене, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про обов’язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, до спірних правовідносин треба застосовувати положення Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачене, що заробітна плата для обчислення пенсії визначається із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком в Управлінні пенсійного фонду України в м. Ялта АРК, працювала на момент призначення пенсії та працює до даного часу, тобто, є особою, яка згідно Закону України «Про обов’язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ №530 від 28 травня 2008 року має право на перерахунок пенсії з використанням середньої заробітної плати за 2009 рік, як рік що передує року звернення позивача за перерахунком пенсії.
08 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з використанням середньої заробітної плати за 2009 рік.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим 08 листопада 2010 року їй була надана відповідь з роз’ясненням, що перерахунок пенсії проведений відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки доповнення до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які передбачали перерахунок пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати за календарний рік, який передував року, в якому проводиться розрахунок визнані неконституційними відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши докази, з’ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог, з урахуванням того, що відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів держаної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з використанням середньої заробітної плати за 2009 рік слід визнати протиправними з урахуванням положень ст.ст. 11, 162 КАС України та зобов’язати здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням коефіцієнту за 2009 рік, передбаченому підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян» з моменту звернення з відповідною заявою про перерахунок – з 08 листопада 2010 року, оскільки відповідно до вимог Постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року перерахування проводиться за бажанням пенсіонера, тобто, необхідне відповідне звернення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 14, 19, 55 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», рішенням Конституційного Суду України від 22 т равня 2008 року (справа № 1-28/2008), підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 87, 94, 159-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у м. Ялта Автономної Республіки Крим щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з використанням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, починаючі з 08 листопада 2010 року.
В інший частині позову – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. ст. 184, 186 КАС України.
Суддя(підпис) з оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили.
Суддя - (А. А. Цалко) Секретар - ( Я. Ю. Єршова)