Справа №2-14623/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2010 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Костюкова Д.Г.,
при секретарі Скоробогатовой М.В.,
за участю позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення порядку користування жилим приміщенням, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідачки про визначення порядку користування жилим приміщенням та в обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що їй на праві власності належить 5/8 частин квартири АДРЕСА_1, а відповідачці на праві власності належить 3/8 частин в цієї ж квартирі. Таким чином, враховуючи загальну площу квартири їй належить 20, 9 кв.м., а відповідачці 12, 5 кв.м. В квартирі є дві кімнати площею 19,4 кв.м. та 14 кв.м. Позивачка мешкає в кімнаті 19, 4 кв.м., а відповідачка зайняла кімнату 14 кв.м., на котрій розташований балкон. На підставі рішення Краматорського міського суду від 02.02.2010 року відповідачка була зобов’язана не чинити їй перешкод у користуванні своєю власністю та надати вільний доступ до кімнати 14 кв.м. та балкону. Рішення суду було виконано державним виконавцем, але відповідачка відчинили її кімнату 19, 4 кв.м. та перешкоджає їй там мешкати. У зв’язку з викладеним просить суд встановити наступний порядок користування жилими приміщеннями в АДРЕСА_2: залишити за позивачкою кімнату площею 19, 4 кв.м.; виділити 12, 5 кв.м. жилої площі у кімнаті 14 кв.м.
У судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги підтримала та попросила суд задовольнити їх у повному обсязі
Відповідачка ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала та пояснила, що їй належить 3/8 квартири АДРЕСА_3. В квартирі всього дві жилі кімнати та у зв’язку з тим, що позивачка зайняла велику кімнату, вона зайняла маленьку. Але позивачка подала позов до суду та рішення Краматорського міського суду вона була зобов’язана дати вільний доступ позивачці до маленької кімнати та до балкону. Вважає, що при запропонованому позивачкою порядку вона взагалі не зможе користуватися жодною кімнатою у зв’язку з чим буде порушено її право власності.
Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши в сукупності зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено та визнано сторонами, що позивачка та відповідачка є співвласниками квартири АДРЕСА_4.
На підставі свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації ЖКУ АТ «НКМЗ» від 12.04.1993 року за розпорядженням №195 від 12.04.1993 року та на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Першою Краматорською ДНК від 20.06.2007 року позивачу ОСОБА_1 належить 5/8 часток квартири АДРЕСА_5.
На підставі договору дарування від 06.07.2009 року відповідачці ОСОБА_2 належить 3/8 частки квартири АДРЕСА_5.
Згідно технічного паспорту на АДРЕСА_2 вона складається з двох кімнат житловою площею 33,4 кв.м., у тому числі: жила кімната – 14 кв.м., жила кімната – 19,4 кв.м.
Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно зі ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов’язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійснені. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
Як встановлено в ході судового розгляду сторони не досягли згоди щодо володіння та користування спільною частковою власністю. Також сторони не досягли згоди щодо можливості виплати компенсації вартості за користування відповідачкою надлишковою площею у кімнаті загальною площею 14 кв.м. Запропонований позивачкою варіант визначення порядку користування спірною квартирою грубо порушує право власності відповідачки ОСОБА_1 на вільне володіння, користування та розпорядження її майном.
Від проведення експертизи з метою встановлення можливості відокремити жилі площі сторін з умовою збереження їх часток як співвласників у спірній квартирі позивачка та відповідачка відмовилися.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 14, 15, 205, 207, 215, 223-225 ЦПК України, ст.ст. 316, 317, 319, 321, 358 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення порядку користування жилим приміщенням – відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецькій області через Краматорський міський суд.
Суддя:
Рішення ухвалено і надруковано в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: