АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа№22ц - 2359/2009року Головуючий по 1-й інстанції: Жмурко П.Я.
Суддя-доповідач:Бондаревська С.М.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2009 року вересня місяця 08 дня м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Полтавської області в складі:
головуючого судді : Омельченко Л.М.
Суддів : Бондаревської С.М., Триголова В.М.
при секретарі : Колеснік Л.І.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтава цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на рішення Карлівського районного суду Полтавської області від 10 липня 2009 року
по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визначення часток квартири та визнання права власності на Ѕ частину квартири в порядку успадкування за заповітом, за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення часток та визнання права власності на квартиру та за позовом третьої особи ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про визнання правочину недійсним та визнання права власності на квартиру.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду, -
В С Т А Н О В И Л А :
У лютому 2009 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з вищевказаним позовом до ОСОБА_2
У позовній заяві позивач вказував, що він є рідним сином ОСОБА_5. 03 серпня 1992 року виконавчим комітетом Карлівської міської ради Полтавської області, було видано свідоцтво №288 про право власності на житловий будинок, а саме на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на ім»я його вітчима ОСОБА_7 29 грудня 1993 року державним нотаріусом Карлівської ДНК було посвідчено заповіт, згідно якого його мати ОСОБА_5 на випадок своєї смерті все належне їй майно заповідала повністю в рівних частинах дочці ОСОБА_4 та йому. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.
15 липня 1998 року він звернувся до Карлівської державної нотаріальної контори із заявою про вступ у спадщину після померлої матері за заповітом, а його сестра ОСОБА_4 – цього ж дня подала до Карлівської державної нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини після померлої матері на його користь.
16 квітня 2005 року приватним нотаріусом ОСОБА_8 було посвідчено заповіт, згідно якого його вітчим ОСОБА_7 на випадок своєї смерті все належне йому майно заповідав повністю ОСОБА_2 – відповідачці у справі. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 помер.
Під час звернення до Карлівської державної нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, з тих підстав, що у свідоцтві про право власності на житловий будинок не вказано його матір ОСОБА_5 та відсутній технічний паспорт на квартиру.
В зв»язку з цим, позивач просив визначити в рівних долях розмір часток спадкової квартири, що належала за життя ОСОБА_7 та ОСОБА_5, оскільки вона була придбана ними під час шлюбу; визнати за ними право власності на належну їм частку при їхньому житті, а також визнати за ним, позивачем, право власності на Ѕ частину квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що належала ОСОБА_5, визнавши, що він фактично прийняв дану спадщину в порядку успадкування за заповітом останньої.
У березні 2009 року ОСОБА_2 звернулася до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_3 про визначення часток та визнання права власності на квартиру. У позовній заяві, посилаючись на обставини, аналогічні тим, які наведені у позовній заяві ОСОБА_3, ОСОБА_2 просила визнати, що квартира АДРЕСА_1, належала на праві спільної власності подружжю: ОСОБА_7 та ОСОБА_5, а також, що їх частки в праві власності на квартиру були рівними. Крім того, просила визнати за нею право власності на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування згідно заповіту ОСОБА_7, а за ОСОБА_3 і ОСОБА_4 – визнати право власності на ј частку вищевказаної квартири за кожним по заповіту після померлої ОСОБА_5, мотивуючи тим, що ОСОБА_3 у 1998 році умовив ОСОБА_4 підписати заяву про відмову від належної їй частки квартири по заповіту після смерті ОСОБА_5
Третя особа у справі ОСОБА_4 у березні 2009 року також звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання правочину недійсним та визнання права власності на квартиру. Окрім вимог повністю аналогічних позовним вимогам ОСОБА_2, просила визнати недійсним правочин – її відмову від належної їй частки у спадщині після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3, висловленої в заяві, поданій до Карлівської державної нотаріальної контори 15 липня 1998 року за №550, – як такий, що вчинений під впливом помилки.
Ухвалою Карлівського районного суду Полтавської області від 19 березня 2009 року ОСОБА_4 залучено до участі у справі в якості третьої особи із самостійними вимогами.
Рішенням Карлівського районного суду Полтавської області від 10 липня 2009 року позов ОСОБА_3 задоволено повністю.
Ухвалено: визнати, що померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 та померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 належить по Ѕ частині квартири кожному, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та визнати за ними право власності на кожну належну їм частину при їхньому житті.
Визнати, що ОСОБА_3 в порядку успадкування за заповітом, фактично прийняв спадщину, а саме: Ѕ частину квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 і фактично став власником Ѕ частини квартири та визнати за ОСОБА_3 право власності на Ѕ частини квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
В зустрічному позові ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення часток та визнання права власності на квартиру та позові третьої особи ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про визнання правочину недійсним та визнання права власності на квартиру – відмовлено за недоведеністю.
Частково не погодившись із даним судовим рішенням, його в апеляційному порядку оскаржила відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним – ОСОБА_2
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржуване нею рішення місцевого суду в частині відмови їй у зустрічному позові до ОСОБА_3 та ухвалити в цій частині нове рішення про визнання права власності на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1 за нею, ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_7.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, приходить до висновку, що скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно п. п. 3, 4 ч.1 ст. 309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається із матеріалів справи, що позивач ОСОБА_3 є рідним сином ОСОБА_5.
29 грудня 1993 року державним нотаріусом Карлівської державної нотаріальної контори було посвідчено заповіт, згідно якого ОСОБА_5 на випадок своєї смерті все належне їй майно заповідала повністю в рівних частинах кожному дочці ОСОБА_4 та сину ОСОБА_3.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.
15 липня 1998 року позивач звернувся до Карлівської державної нотаріальної контори із заявою про вступ у спадщину після померлої матері за заповітом, а його сестра – ОСОБА_4 – третя особа із самостійними вимогами у справі – цього ж дня подала до Карлівської державної нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини після померлої матері на користь ОСОБА_3
Встановивши, що всі дії по прийняттю спадщини позивачем та відмова третьої особи від спадщини мали місце у 1998 році, місцевий суд, при вирішенні позовних вимог ОСОБА_4 щодо визнання правочину недійсним та визнання за нею права власності на квартиру, вірно застосував ст. 553 чинного на той час Цивільного Кодексу Української РСР в редакції 1963 року, та обґрунтовано відмовив останній у задоволенні її позову за недоведеністю.
Разом з тим, висновок суду щодо недоведеності позовних вимог ОСОБА_2 в частині визначення часток та визнання за нею права власності на Ѕ частину спірної квартири в порядку спадкування за заповітом є помилковим та не відповідає обставинам справи.
Так, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3, суд визначив рівність часток, а саме по Ѕ частині спірного домоволодіння між подружжям ОСОБА_5, придбаного ними у шлюбі та визнав за ОСОБА_7 та ОСОБА_5 право власності на кожну належну їм частину домоволодіння при їхньому житті. Таким чином, судом фактично вирішено і аналогічні позовні вимоги ОСОБА_2 та рішення суду в цій частині ніким зі сторін не оскаржується.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи, 16 квітня 2005 року приватним нотаріусом Шубою А.Ф. посвідчено заповіт, складений ОСОБА_9, згідно якого останній на випадок своєї смерті все належне йому майно заповідав повністю ОСОБА_2 – відповідачці у справі. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 помер /а. с. 12, 24,25 /. Згідно витягу про реєстрацію у Спадковому реєстрі №5238347 від 02.06.2006 року, виданого Карлівською державною нотаріальною конторою, спадкова справа за № 233 на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7, заведена 02.06.2006 року /а. с. 67/.
Таким чином, ОСОБА_2 відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України має право на спадкування Ѕ частини спірної квартири, належної на праві власності ОСОБА_11 згідно заповіту останнього та прийняла спадщину у порядку та строки, передбачені ст. ст. 1269, 1270 ЦК України. З цих підстав її вимоги щодо визнання права власності на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1 у порядку спадкування за заповітом ОСОБА_7 є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення згідно вищезазначених норм матеріального права.
Враховуючи, що для правильного вирішення спору в межах вказаних позовних вимог з»ясування нових обставин не вимагається, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 щодо визнання за нею права власності на Ѕ частину спірної квартири в порядку спадкування.
В іншій частині рішення Карлівського районного суду Полтавської області від 10 липня 2009 року сторонами не оскаржується, тому його слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 303, 307, п. п. 3, 4 ч.1 ст. 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Карлівського районного суду Полтавської області від 10 липня 2009 року в частині відмови ОСОБА_2 у задоволенні її позову про визнання за нею права власності на Ѕ частину квартири в порядку успадкування – скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування згідно заповіту ОСОБА_7.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено протягом двох місяців шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
Згідно: