КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-10110/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Баргаміна Н.М.
Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
У Х В А Л А
Іменем України
"18" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Борисюк Л.П.,
Суддів: Зайця В.С.,
Ключковича В.Ю.,
при секретарі: Леонтовичі М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Прилуцької об’єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 липня 2009 року у справі за позовом Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Континенталь 117-Б»до Прилуцької об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним, нечинним рішення та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач –ОСББ «Континенталь 117-Б»звернулось з позовом до Прилуцької ОДПІ Чернігівської області (далі – відповідач) про визнання протиправним, нечинним рішення відповідача за № 1 від 15.05.2009 року щодо відмови у включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) ОССБ «Континенталь 117 Б», про зобов’язання відповідача прийняти рішення про включення позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ) з дати подання позивачем реєстраційної заяви відповідачу –з 14.04.2009 року.
Постановою Чернігвського окружного адміністративного суду від 31.07.2009 року позов –задоволено.
На вказану постанову суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилався на допущені порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тому просив скасувати оскаржувану постанову з ухваленням нового рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та письмових заперечень проти неї, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду першої інстанції слід залишити без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, що позивача –ОСББ «Континенталь 117 Б»(ідентифікаційний код 36459920) зареєстровано виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області 10.04.2009 року та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 за № 114450. Так, позивач звернувся до Прилуцької ОДПІ з реєстраційною заяву про внесення його до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Проте, відповідач рішенням за № 1 від 15.05.2009 року відмовив позивачу у включенні до такого Реєстру та листом від 15.05.2009 року за № 2376/10/15-129 відповідачем було запропоновано позивачу внести зміни до установчих документів, оскільки чинна редакція останніх, не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»- не відповідає структурі ознаки неприбутковості за умовами можливості розподілу коштів ОСББ між членами об’єднання, можливості одержання об’єднанням коштів від здачі в оренду допоміжних приміщень та порядком розподілу майна та коштів ОСББ при ліквідації об’єднання.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об’єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким та наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів може погодитись з огляду на слідуюче.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним Законом, що визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об’єднання співвласників багатоквартирного будинку є Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»від 03.11.2005 року № 2866-14. Даним Законом передбачено, що об’єднання співвласників багатоквартирного будинку створюються на підставі рішення установчих зборів власників квартир, жилих чи нежилих приміщень, власника будинку або його уповноваженою особою; діє на підставі статуту; є юридичною особою; здійснює свою діяльність з метою забезпечення захисту прав його членів та дотримання їхніх обов’язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів від сплати всіх комунальних платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Пп. «є»пп. 7.11.1 ст. 7.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»встановлено, що об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, створені в порядку визначеному спеціальним законодавством, є неприбутковими організаціями.
Відповідно до п. 2.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 року № 232, до реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно з п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»звільняються від сплати податку на прибуток. Виключення з даного реєстру здійснюється на підставі рішення податкового органу в разі порушення неприбутковим об’єднанням законодавства, що регулює їхню діяльність.
Також, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п. 6.4 ст. 6 Статуту позивача кошти об’єднання складаються з:
- залишків коштів на рахунках попереднього власника майна (абз. 1 п. 6.4 ст. 6);
- статутних внесків і обов’язкових платежів членів об’єднання (абз. 2 п. 6.4. ст. 6);
- коштів, одержаних об’єднанням в результаті здачі в оренду допоміжних приміщень (абз. 3 п. 6.4. ст. 6)...
Відповідно до пп. 7.11.7 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємці від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених в абз. "є" пп. 7.11 отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності, та у вигляді пасивних доходів.
За таких умов, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновком суду першої інстанції про те, що від оподаткування звільняються не будь-які доходи неприбуткових організацій, а лише визначені у вказаній нормі Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»передбачає можливість отримання неприбутковою організацією доходу, який є базою оподаткування. В разі виникнення таких обставин неприбуткова організація повинна сплатити податок на прибуток, але при цьому її не позбавляють статусу неприбуткової.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положення ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши вказані норми матеріального права, доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до однозначного висновку, що приймаючи рішення за № 1 від 15.05.2009 року, відповідач не дотримався вказаних вимог податкового законодавства, тому його необхідно визнати нечинним та протиправним, а позов підлягає задоволенню.
Вимогами ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду –без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не грунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно з’ясував обставини справи, які підтверджуються доказами дослідженими в судовому засіданні, ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Прилуцької об’єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області залишити –без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 липня 2009 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту набрання законної сили.
Головуючий суддя: ____________Л.П. Борисюк
Судді: ____________В.С. Заяць
____________В.Ю. Ключкович
Повний текст рішення виготовлено 23 листопада 2010 року