КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-100/10 Головуючий у 1-й інстанції: Короїд Ю.М.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"07" грудня 2010 р. м. Київ
м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Костюк Л.О., Шостака О.О.
при секретарі - Горяіновій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 06 жовтня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Омелянівської територіальної виборчої комісії Козелецького району Чернігівської області про визнання дій протиправними, визнання рішення нечинним, визнання безпідставним відкликання депутатів,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивачі звернулись до Козелецького районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Омелянівської територіальної виборчої комісії Козелецького району Чернігівської області про визнання протиправними дій відповідача, спрямованих на прийняття ним рішень для організації та проведення процесу їх відкликання як місцевих депутатів Омелянівської сільської ради вищевказаних виборчих округів, з метою дострокового припинення їх повноважень, визнання нечинним рішення відповідача про підтримку пропозиції про відкликання їх як депутатів, про призначення голосування пропозиції про відкликання їх як депутатів, про відкликання їх як депутатів, - та визнати його безпідставним.
Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 06 жовтня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищевказаним судовим рішенням, позивачі звернулись з апеляційною скаргою, в якій просять рішення скасувати, а позовні вимоги задовольнити повністю.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до протоколу зборів виборців виборчого округу № 10 від 22 грудня 2008 року збори вирішили відкликати ОСОБА_3 з числа депутатів сільської ради.
Відповідно до протоколу зборів виборців виборчого округу № 11 від 23 грудня 2008 року збори вирішили відкликати ОСОБА_4 з числа депутатів сільської ради.
Відповідно до протоколу зборів виборців виборчого округу № 5 від 24 грудня 2008 року збори вирішили відкликати ОСОБА_2 з числа депутатів сільської ради.
Відповідно до протоколу зборів виборців виборчого округу № 12 від 25 грудня 2008 року збори вирішили відкликати ОСОБА_5 з числа депутатів сільської ради.
15 грудня 2008 року головами цих зборів на ім’я голови територіальної виборчої комісії були направлені листи з проханням розглянути на засіданні комісії рішення зборів виборців.
05 січня 2009 року головам зборів виборців та депутатам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5 направлені запрошення прийняти участь у засіданні територіальної виборчої комісії 06 січня 2009 року.
Згідно протоколу № 1 засідання Омелянівської територіальної виборчої комісії від 06 січня 2009 року на засідання комісії було вирішено підтримати ініціативні зборів виборців про відкликання депутатів, затверджено форму підписного листа.
13 січня 2009 року Омелянівською територіальною виборчою комісією складено протоколи про результати збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів. Відповідно до вказаних протоколів комісією підтримано пропозиції про відкликання депутатів.
В цей же день створено дільничну виборчу комісію по проведенню голосування щодо відкликання депутатів та призначено день голосування на 08 березня 2009 року.
Відповідно до протоколу № 3 засідання Омелянівської територіальної виборчої комісії від 06 лютого 2009 року затверджено форму та зміст бюлетенів щодо голосування.
Згідно протоколу № 5 засідання Омелянівської територіальної виборчої комісії від 09 березня 2009 року за результатами голосування комісія вирішила вважати відкликаними депутатів Омелянівської сільської ради по виборчому округу № 5 –ОСОБА_2, по виборчому округу № 10 –ОСОБА_3, по виборчому округу № 11 –ОСОБА_7, по виборчому округу № 12 –ОСОБА_5.
09 березня 2009 року на адресу вищевказаних депутатів направлені копії протоколу засідання виборчої комісії від 09 березня 2009 року.
Суд першої інстанції правильно не прийнято до уваги пояснення позивачів та їх представника щодо проведення зборів виборців та прийняття на них рішення про відкликання депутатів з порушенням чинного законодавства, оскільки до суду ці рішення та дії зборів виборців не оскаржуються.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», право вносити пропозиції про відкликання депутата місцевої ради до територіальної виборчої комісії належить відповідній місцевій раді, а також зборам виборців.
Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання депутата місцевої ради приймається відповідно на зборах виборців. Протоколи зборів виборців направляються до територіальної виборчої комісії у триденний строк після їх проведення.
Згідно ст. 39 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія у п’ятиденний строк з моменту одержання протоколу зборів виборців з пропозицією про відкликання депутата місцевої ради розглядає це питання на своєму засіданні і приймає відповідне рішення.
У разі порушення порядку внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради територіальна комісія може відмовити в прийомі протоколу зборів виборців.
Тобто, законодавством визначено лише одна підстава для відмови в прийому протоколу зборів –порушення порядку внесення пропозицій. В судовому засіданні не надано будь –яких доказів того, що такий порядок був порушений, а тому посилання позивачів на те, що виборча комісія повинна була відмовити в прийнятті протоколу, є необґрунтованим.
Згідно ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», після прийняття протоколу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради територіальна виборча комісія видає необхідну кількість підписних листів керівнику ініціативної групи по збиранню підписів.
Заповнені підписні листи здаються у відповідну територіальну комісію ініціативною групою в порядку, встановленому комісією. Комісія перевіряє і реєструє одержані підписні листи. У разі виявлення у підписному листі порушень вимог цього Закону щодо збирання підписів комісія може визнати його недійсним. Якщо у підписних листах виявлено два або більше підписів одного громадянина, його підписи не враховуються. Не враховуються також підписи, які не є власноручними.
На основі одержаних підписних листів комісія не пізніш як у п'ятиденний строк після закінчення збирання підписів складає протокол про результати збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, який підписується головою, заступником голови, секретарем і членами територіальної комісії. Якщо на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради зібрано підписи менше п'яти відсотків виборців відповідного виборчого округу, вона вважається відхиленою, і депутат зберігає свої повноваження.
Статтею 41 цього ж Закону зазначено, що відповідна територіальна комісія у десятиденний термін після одержання відповідного рішення ради чи складення протоколу про результати збирання підписів приймає рішення про призначення у відповідному виборчому окрузі голосування пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, визначає день голосування. При цьому строк між днем прийняття комісією рішення про призначення голосування і днем голосування не може бути менше сорока шести і більше п'ятдесяти п'яти днів.
Відповідно до статей 42, 45 Закону підготовка і проведення голосування пропозиції про відкликання депутата місцевої ради здійснюється дільничними комісіями.
Результати голосування по виборчій дільниці розглядаються на засіданні дільничної комісії і заносяться до протоколу. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем і членами комісії та направляються до відповідної територіальної виборчої комісії.
Територіальна виборча комісія на підставі протоколів дільничних комісій (протоколу дільничної комісії) визначає результати голосування про відкликання депутата місцевої ради і заносить їх до протоколу про результати голосування. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем і членами територіальної виборчої комісії. Про результати голосування територіальна виборча комісія повідомляє місцеву раду, відповідного депутата і виборців округу.
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про правомірність дій відповідача.
Крім цього, позивачами не надані докази, які б підтверджували порушення під час проведення зборів виборців, такі порушення не встановлені і в ході прокурорської перевірки.
Також, суду не надано доказів, що позивачам не було відомо про проведення процедури їх відкликання як депутатів сільської ради.
Враховуючи вищезазначене, судова колегія прийшла до висновку про те, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів -
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 06 жовтня 2010 року – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя
Судді
Ухвала складена та підписана в повному обсязі 13 грудня 2010 року.