Справа № 2- а-1898/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про визнання дій протиправними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації за період з 01 травня 2010 року по 01 жовтня 2010 року 1321,60 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а також з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира 4205,36 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги. Крім того просить допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення даних коштів.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла заява про розгляд даної справи без її участі, позов підтримує повністю.
Представник управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечує, просить справу розглянути без його участі.
Представник управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира в судове засідання не з’явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.
Встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії та проживає в м.Олевськ Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивачки, довідкою з місця проживання.
Позивачка працює з 2002 року по даний час в Контрольно-ревізійному відділі в Олевському районі Житомирської області, території якої знаходиться в м.Олевську Житомирської області і отримує щомісячно в відповідача доплату до заробітної плати в розмірі 5,20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується довідками з місця роботи.
Крім того позивачка отримує допомогу як особа , яка проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі 1,60 грн. в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця проживання.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Відповідно до статті 4 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Статтею 18 КАС України , що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
В силу статті 21 КАС позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
Статтею 162 передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії та стягнути з відповідача кошти;
Враховуючи наведене та те, що в силу ст. ст. 4, 18, 21, 162 КАС України, позивач має право заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою; місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, шляхом стягнення з відповідача коштів, оскільки іншого порядку судового вирішення даної категорії справ законодавством України не передбачено, а тому позов в частині стягнення коштів з відповідача також підлягає до задоволення.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 травня 2010 року по 01 жовтня 2010 року становить:
• - з 01.05.2010 р.- 884. 00 грн.
• - з 01.07.2010р. – 888.00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов підлягає до задоволення в межах шестимісячного терміну з дня звернення до суду, тобто з 01 травня 2010 року по 01 жовтня 2010 року.
Позивачці підлягає допомога, передбачена ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 1,60 грн. (5 міс. х 1,60 грн. = 8 грн.) , тобто:
З 01.05.2010 р. по 01.07.2010 р. - 884 х 2 х 30 % = 530,40 грн.,
З 01.07.2010 р. по 01.10.2010 р. - 888 х 3 х 30 % = 799,20 грн.,
всього-1329,60 грн.
Таким чином, 1329,60 грн. – 8 грн. отриманих коштів = 1321,60 грн., які підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь позивачки.
Відповідно до встановленого, позивачка згідно довідки з місця роботи отримувала зазначену доплату до заробітної плати за період з 01 травня 2010 року по 01 жовтня 2010 року, тому на користь позивачки підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця (4 міс. х 5,20
+1 міс.х4,02 грн. = 24,82 грн.) , а саме:
З 01.05.2010 р. по 01.07.2010 р. - 884 х 2 = 1768,00 грн.,
З 01.07.2010 р. по 01.09.2010 р. - 888 х 2 = 1776,00 грн.,
З 01.09.2010 р. по 01.10.2010 р. - 888 х 1:22х17 =686,18 грн.,
всього – 4230,18 грн.
Таким чином , 4230,18 грн. – 24,82 грн. отриманих коштів = 4205,36 грн., які підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира на користь позивачки.
Крім того враховуючи те, що позивачка є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС, проживає на радіоактивно забрудненій території, споживає продукти, які вирощені на цій території, отримала дози радіоактивного опромінення і виплата зазначеної вище допомоги та доплати передбачена законом, тому вважаю допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення доплати до заробітної плати та допомоги на придбання чистих продуктів харчування, з метою захисту права позивачки на соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок чорнобильської катастрофи.
Зазначені обставини врегульовані ст. 256 КАС України відповідно до якої слідує, що суд який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету. В даному випадку кошти на соціальний захист громадян потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС виплачуються з Державного бюджету, є щомісячними платежами та такими, що передбачені законом, як актом вищої юридичної сили, тому вважаю, що вимога про негайне виконання постанови є правомірною.
Кошти за ст.ст. 37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира , відповідно, оскільки саме відповідачі проводять виплати зазначених коштів.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186,256 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги не у відповідності із ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – протиправними.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира щодо виплати ОСОБА_1 доплати не у відповідності із ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 1321,60 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 травня 2010 року по 01 жовтня 2010 року.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира на користь ОСОБА_1 4205,36 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 травня 2010 року по 01 жовтня 2010 року.
Допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 1321,60 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та 4205,36 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
Справа №2-а-1898\2010 рік
У Х В А Л А
02 грудня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про визнання дій протиправними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації за період з 01 травня 2010 року по 01 жовтня 2010 року 1321,60 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а також з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира 4205,36 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги. Крім того просить допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення даних коштів.
Від позивачки та відповідача управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області надійшли заяви з проханням розглянути справу у їх відсутність, з письмовим поясненням по суті позову, що стверджує обставину про належне повідомлення їх про день, час і місце розгляду справи і є підставою, для розгляду справи та винесення судом ухвали про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира в судове засідання не з’явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.
Відповідно до п.10 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що письмове провадження - це розгляд і вирішення адміністративної справи без виклику осіб, які беруть у справі та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів, без судового засідання та без участі секретаря судового засідання.
Згідно ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності, таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, а тому судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Згідно ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засідання, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі наведеного та керуючись: ст. ст. 3, 128 КАС України,
У Х В А Л И В:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про визнання дій протиправними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розглянути в порядку письмового провадження.
Суддя: