Судове рішення #12983848

.   Справа № 22ц – 1134             Головуючий у 1-й інстанції – Дзюбановський Ю.І.  

  Категорія – 57               Доповідач – Кузьма Р.М.  

УХВАЛА  

  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 

22 липня 2010 року       

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:

 головуючого судді Кузьми Р.М.

суддів Бахметової В.Х., Ходоровського М.В.  

при секретарі Любчик Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі на постанову Тернопільського міськрайонного суду від 26 квітня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1, за участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог – Державна експертиза умов праці головного управління праці та соціального захисту Тернопільської ОДА, до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про скасування розпорядження,  

  ВСТАНОВИЛА:  

 ОСОБА_1, за участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог – Державна експертиза умов праці головного управління праці та соціального захисту Тернопільської обласної державної адміністрації, звернулася суду з позовом до Управління,  про визнання незаконним та скасування розпорядження №186377 від 04.03.2009р. про припинення виплати пенсії за віком на пільгових умовах.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що займана нею посада входить в Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умов, при оформленні пенсійної справи не було вчинено порушень щодо поданих документів, відповідно до матеріалів пенсійної справи було призначено пенсію на пільгових умовах з 2006 року. Однак, Управлінням неправомірно виданим розпорядженням припинено виплату пенсії на пільгових умовах через скасування державним експертом з умов праці висновки щодо якості атестації робочих місць.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 26.04.10 позовні вимоги задоволено повністю.

Скасовано розпорядження Управління №186377 від 04.03.2009р. про припинення виплати пенсії за віком на пільгових умовах.  

Стягнуто з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 3,40 грн. судового збору.

В апеляційній скарзі Управління просить скасувати постанову суду, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального та процесуального права.

Вказує, що при винесені рішення, суд не взяв до уваги факт скасування головним державним експертом з умов праці в Тернопільській області висновків атестації робочих місць за умовами праці, на основі яких позивачу було призначено пенсію на пільгових умовах.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія вважає, що скарга до задоволення не підлягає.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно Наказу №179 від 01.08.1997р. прийнята на роботу в Тернопільську обласну дитячу лікарню у відділення для дітей з ураженням нервової системи та порушенням психіки на посаду санітарки, що підтверджується витягом з трудової книжки.

Відповідно до Державного класифікатора України (ДК 003-95) наказом по лікарні проведено зміну найменування посади «санітарка» на найменування посади «молодша медична сестра» (код КП 5132).

Постановою КМУ від 16.01.2003р. №36 затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, у якому розділом ХХІV «Охорона здоров’я» передбачено посади молодших спеціалістів з медичиною освітою, молодших медичних сестер, молодших медичних сестер з догляду за хворими, сестер-господинь, які безпосередньо обслуговують хворих в психіатричних (психоневрологічних) ліквально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини.

Таким чином, посада позивача на дату затвердження Кабінетом Міністрів України Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах була передбачена.

Наказом Міністерства праці та соціальної політки України від 18.11.2005р. №383 затверджено порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Пунктом 1 Порядку передбачено, що згідно з пунктом другим Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Постановою КМУ та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за умови досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ і за результатами атестації робочих місць, зокрема, жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених умовах.

Як вбачається із матеріалів справи Наказом Тернопільської обласної комунальної дитячої клінічної лікарні від 02.07.2001р. №79 та Наказом від 17.07.2006р. №84 затверджено переліки робочих місць, професій і посад працівникам, яким підтверджено право на пільгові пенсії за списком №1 і №2 за результатами проведеної атестації робочих місць, в які згідно Додатків до наказів включено посада позивача – молодша медична сестра (Код пофесії 5132).

У відповідності до вимог Постанови КМУ від 01.08.1992р. №442 «Про затвердження Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», Методичних рекомендацій, затверджених Постановою Мінпраці та Мінохоронздоров’я України від 01.09.1992р. №41 та Інструкції проведення атестації робочих місць в установах охорони здоров’я та соціального забезпечення в Тернопільській обласній комунальній дитячій клінічній лікарні Державною експертизою умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської ОДА проводилася атестації робочих місць, за результатами якої наданий висновок від 15.08.2001р. №125/05.

Згідно наданого висновку Наказом по установі від 02.07.2001р. №79 «Про затвердження переліку робочих місць, робіт, професій і посад, працівникам яких надається право на пільги та компенсації обгрунтовано підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах у Відділенні для дітей з урахуванням нервової системи та порушення психіки працівникам робочих місць, зокрема, «молодша медична сестра» (Код професії 5132).

Згідно висновку від 31.07.2006р. №05-02/494 Державної експертизи Головного управління праці та соціальної політики Тернопільської ОДА, наданого за результатами проведеної атестації в Тернопільській обласній комунальній дитячій лікарні підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах у Відділенні для дітей з ураженням нервової системи та порушення психіки працівникам робочих місць, зокрема, «молодша медична сестра» (Код професії 5132).

В 2006 році, при досягнення 10-річного стажу роботи на посаді санітарки (молодшої медичної сестри) у Відділенні для дітей з ураженням нервової системи та порушенням психіки позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про призначення пенсії. У листопаді 2006 року відповідно до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах, яку вона отримувала до 01.03.2009р.

Міністерством охорони здоров’я України виданий лист від 19.02.2009р. №10.03.67/305 «Щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах», згідно якого право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не поширюється на працівників, а саме молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, які безпосередньо обслуговують хворих у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини.

Висновками Держаної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської ОДА від 11.03.2009р. №01-02/140 та від 11.03.2009р. №01-02/141 у відповідності до наданого Міністерством охорони здоров’я України роз’яснення від 19.02.2009р. №10.03. 67/305 були скасовані висновки щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці в Тернопільській обласній комунальній дитячій лікарні від 15.08.2001р. №125/05 та від 31.07.2006р. №05-02/494, згідно якого працівників Відділення для дітей з ураженням нервової системи та порушення психіки не віднесено до категорії робочих місць, що мають право на пільгове пенсійне забезпечення, оскільки виконувана даними працівниками робота не пов’язана з наданням психіатричної допомоги, а пов’язана із наданням лікувально-діагностичної допомоги.

Управлінням видане розпорядження №186377 від 04.03.2009р. про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.  

Підставою для прийняття даного Розпорядження за твердженням представника відповідача було те, що головним державним експертом з умов праці області скасовані висновки щодо якості атестації робочих місць за умовами праці від 15.08.2001р. №125/05 та від 31.07.2006р. №05-02/494.  

Згідно п. 4.6 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 передбачено, що у разі непідтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на даному підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якщо відповідне право не підтверджене.

У відповідності до ст.22 Конституції України гарантовано дотримання конституційних прав і свобод людини і громадянина, неможливість їх скасування при прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів, не допущення звуження їх змісту та обсягу.

Стаття 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає припинення виплати пенсії у разі, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.

Я      к було встановлено судом, при оформленні пенсійної справи позивачем не було вчинено зловживань, подані документи відповідали дійсності, належно оформленні, на момент звернення про призначення пенсії на пільгових умовах були законні підстави, а також сказане підтверджується тією обставиною, як виплата даного виду пенсії позивачу з листопада 2006 року.

За таких обставин, припинення Управлінням виплати пенсії на пільгових умовах здійснювалося без достатніх на те підстав, за відсутності вини позивача, згідно висновку щодо якості проведеної атестації робочих місць, який наданий лише у відповідності до роз’яснення Міністерства охорони здоров’я України від 19.02.2009р. №10.03 67/305, яке має рекомендаційний характер, що в даному випадку має місце порушення прав та інтересів позивача по справі на відповідний вид пенсійного забезпечення за відсутності у нього на момент такого оформлення будь-яких порушень чи зловживань щодо подання необхідних документів та наявності відповідного стажу. Крім цього суд вважає, що надання роз’яснень з питань поширення прав на пенсійне забезпечення на осіб відповідної категорії осіб, зокрема, права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є прерогативою Пенсійного Фонду України.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та законних інтересів позивача по справі.

Враховуючи  вищенаведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає нормам матеріального та процесуального права, зібраним доказам й підстав для скасування рішення з мотивів, викладених в апеляційній скарзі - не вбачає.

 Керуючись ст. ст. 307, 308, 313, 315 ЦПК України, колегія суддів, -

  УХВАЛИЛА :  

 Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі – відхилити.  

Постанову Тернопільського міськрайонного суду від 26 квітня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.

  Головуючий - підпис

Судді - два підписи

З оригіналом згідно:

  Суддя апеляційного суду  

Тернопільської області                 Р.М.Кузьма  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація