. Справа № 22ц – 1210 Головуючий у 1-й інстанції – Парфенюк В.І.
Категорія – 57 Доповідач – Кузьма Р.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2010 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючої судді Кузьми Р.М.
суддів Шевчук Г.М., Дикун С.І.
при секретарі Любчик Л.В.
з участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області на рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 6 травня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про стягнення заборгованості та зобов’язання здійснити перерахунок призначеної державної (основної і додаткової) пенсії та виплату пенсії згідно закону,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся з вимогами до управління про стягнення заборгованості та зобов’язання здійснити перерахунок призначеної державної (основної і додаткової) пенсії та виплату пенсії згідно закону
В обґрунтування вимог позивач вказував, що є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 (першої) категорії, інвалідом 3-ої групи захворювання, пов’язаних з Чорнобильської катастрофою (з 20.12.00) та інвалідом 2-ої групи (з 01.06.06), у зв'язку з чим, на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі Закон), розмір його пенсії як інваліда 3-ої групи повинен становити не менше шести мінімальних пенсій за віком, а виплата додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, як інваліда 2-ої групи – не менше восьми мінімальних пенсій за віком, а також повинна бути призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров’ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Вказані пенсії постійно повинні коригуватися у відповідності до збільшення прожиткового мінімуму та розміру мінімальної пенсії за віком. Відповідач не виплачував йому належні суми в повному обсязі, що змусило звернутися до суду.
Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 06.05.10 позовні вимоги задоволено частково.
Зобов’язано управління здійснити перерахунок позивачу державної (основної) пенсії та виплатити таку пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а також провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
В апеляційній скарзі Управління просить скасувати постанову суду, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального та процесуального права, й ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Вказує, що мінімальна пенсія за віком Законом не встановлена й, що для даних правовідносин не можна застосовувати ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оскільки мінімальна пенсія застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених саме за цим Законом.
Окрім того, зазначає, що фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету, а Управління виступає лише як розпорядник коштів державного бюджету і, отримавши асигнування, виплачує їх за цільовим призначенням.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія вважає, що скарга до задоволення не підлягає.
Судом установлено, що позивач є потерпілим від аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС (інвалідність встановлена 01.06.06).
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що відповідно до вимог ст. ст. 54, 50 Закону позивач має право на одержання пенсії, не нижчої восьми мінімальних пенсій за віком, і додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, а тому відповідач повинен був діяти у відповідності з даними вимогами Закону та здійснити позивачу відповідний перерахунок та виплату пенсії.
З урахуванням того, що відповідач таких дій не вчинив, чим порушив гарантоване державою право позивача на соціальні виплати у встановлених законодавством розмірах, це право підлягає захисту шляхом задоволення позову.
Із таким висновком суду апеляційна інстанція погоджується.
Відповідно до ст. 49 Закону, пенсії особам, віднесених до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
У силу ст. 50 Закону, особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Виходячи зі змісту вищезгаданих статей Закону, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з вимогами ст. 28 Закону України ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Розрахунок пенсії позивачу відповідачем проведено, виходячи із розміру, установленого постановою КМ України від 03.01.02 №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій, у зв’язку з втратою годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи, затверджено постановою КМ України від 30.05.97 №523.
Вказана постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а в п.2 постанови від 03.01.02 №1 КМ України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей Закону, при чому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Реалізацію особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не можу бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає нормам матеріального та процесуального права, зібраним доказам й підстав для скасування рішення з мотивів, викладених в апеляційній скарзі - не вбачає.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 313, 315 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області – відхилити.
Рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 6 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду
Тернопільської області Р.М.Кузьма