Справа № 2-а-3486/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2010 року м. Чернігів
Суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Цибенко І.В., розглянувши о 13 год. 55 хв. у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
24 листопада 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, просить визнати дії неправомірними та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком у відповідності до ст.40, ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік с 01.07.2010 року. В обґрунтування своїх вимог, позивач посилається на те, що є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова, одержуючи державну пенсію за віком, продовжив працювати і, відпрацювавши встановлений законом час у відповідності до ч.4 ст.42 вказаного Закону, у вересні 2010 року звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітній платі. Перерахунок було проведено відповідачем з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197, 91 грн., а не за показником за 2009 рік – за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, як це передбачено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У зв’язку з чим, позивачка отримує пенсію нижчу, ніж це передбачено вказаним Законом.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача заперечення на позовну заяву у строки передбачені ч. 3 ст. 183-2 КАС України до суду направив.
Суд, з’ясувавши обставини справи, перевіривши їх письмовими доказами шляхом дослідження, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи державну пенсію за віком, продовжував працювати і, відпрацювавши встановлений законом час у відповідності до ч.4 ст. 42 вказаного Закону, в вересні 2010 року звернулась із заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітній платі. Перерахунок було проведено відповідачем з 01.10.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за показником за 2009 рік – за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв’язку з чим позивачка отримує пенсію в розмірі меншому, ніж при перерахунку пенсії за показником за 2009 рік, що не заперечує представник відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Підпунктами 9, 10 п.35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та які втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, у якому, крім того, було вказано на його преюдиціальність при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв’язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Таким чином, доводи представника відповідача про те, що внаслідок визнання зазначених змін неконституційними, виникла правова колізія, яка полягає в тому, що норми статей 40, 42 Закону втратили чинність, а рішення щодо відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося, не можуть бути прийняті судом до уваги як такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, є безпідставними і юридично неспроможними.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Як вбачається з Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на час проведення відповідачем перерахунку пенсії позивачці та на момент розгляду справи, іншого порядку та показників перерахунку, ніж встановлений ст.ст.40, 42 цього Закону, законами України не встановлено.
Таким чином, проведення відповідачем перерахунку пенсії позивачу у 2010 році за показником 2007 року на підставі відповідного листа - роз’яснень Мінпраці та Пенсійного Фонду України, є неправомірним, оскільки такий перерахунок не відповідає та суперечить вказаним вимогам закону, і має наслідком звуження змісту та обсягу прав позивача.
На підставі вищевикладеного, суд надходить до висновку про протиправність дій відповідача із застосуванням при здійсненні у 2010 році за ч.4. ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунку пенсії за віком позивачці - показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік та, виходячи з встановлених обставин справи, вважає наявними законні підстави для задоволення вимог в частині зобов’язання останнього провести перерахунок пенсії за віком у 2010 році за ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням з 01 жовтня 2010 року показника середньої заробітної плати за 2009 рік, тобто з дати здійснення перерахунку пенсії.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 75, 92 Конституції України, статтями 40, 42, 45, 48 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 94, 97, 99, 100, 158-163,167,183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити певні дії – задовольнити часково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова щодо застосування у 2010 році при перерахунку ОСОБА_1 пенсії, за ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 рік протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова провести ОСОБА_1 перерахунок та доплату пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, починаючи з 01.10.2010 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні , крім випадків її оскарження в апеляційному порядку , є остаточною .
Суддя І.В. Цибенко
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3486/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Цибенко Ірина Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.03.2016
- Дата етапу: 16.03.2016
- Номер: 6-а/281/1256/14
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-3486/10
- Суд: Лугинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Цибенко Ірина Володимирівна
- Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.12.2013
- Дата етапу: 18.08.2014