Судове рішення #12979456

справа № 2-а-2456/10

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

10 грудня 2010 року                                                                      м. Чернігів

Новозаводський  районний суд  міста Чернігова

в складі :  головуючого  -  судді  Овсієнко Ю.К.

                 при секретарі                     Безкоровайній Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,

 в с т а н о в и в:

 21 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій по виплаті пенсії у меншому розмірі ніж встановлено законодавством неправомірними, про зобов’язання нарахувати  з урахування показника середньої зарплати по Україні за 2009 рік та здійснити виплату недорахованих коштів за весь період отримання пенсії починаючи з 01 січня 2010 року.  Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі його заяви від 01 січня 2010 року розмір пенсії позивачу було перераховано. При цьому Управлінням ПФУ Новозаводського району м. Чернігова було зменшено розмір пенсії шляхом застосування середнього показника заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за 2009 рік, як це передбачено законодавством України. Оскільки на підставі п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та які, відповідно до цього Закону враховуються для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.

В судове засідання позивач не з’явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, через канцелярію суду надала  заяву про розгляд справи у їх відсутність та письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позову. Посилається  на те, що  в своїй діяльності Управління керується Конституцією і Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонду України, а також постановами правління та наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіонального управління.

Оскільки всі особи, що беруть участь у справі в судове засідання не з’явились, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Новозаводського району м. Чернігова і отримує пенсію, проте продовжує працювати (а.с. 13).

01 січня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова із заявою про перерахунок пенсії та подав відповідні документи.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова перерахунок пенсії був зроблений із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.

Спір у сторін виник щодо застосування при перерахунку пенсії позивачки показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2009 рік, який передував перерахунку пенсії.

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 року №107-IV) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107-IV визнано такими, що не відповідають конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року№10-рп/2008.

Разом з тим, 28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підпунктом 3 пункту 11 якої передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Як на момент здійснення перерахунку позивачу, так і на момент розгляду справи судом дана постанова є чинною.

Отже відповідач мав провести перерахунок пенсії позивачу за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсі, тобто за 2009 рік, а не за 2007 рік.

Згідно з листом Пенсійного фонду України середня заробітна плата працівників, визначена відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року №4-4 «Про затвердження порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 рік становить 1650,43 грн.

Роз'яснення, які містяться в листі Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не можуть бути взяті судом до уваги, так він не є нормативно-правовим та не зареєстрований відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. N731.

Не може бути підставою для відмови позивачці в перерахунку її пенсії і та обставина, що у програмне забезпечення, яке використовується при нарахуванні та перерахунку пенсії були внесені зміни відповідно до вищевказаного листа.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку за необхідне визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова щодо відмови   ОСОБА_1  у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік . Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1  з урахування показника середньої зарплати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та здійснити виплату недорахованих коштів за весь період отримання пенсії починаючи з 01.01.2010 року по день розгляду справи - 10 грудня 2010 року.

Судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 3, 11, 17, 69-71, 94, 99, 100, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530, –

 п о с т а н о в и в:

 Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова щодо відмови ОСОБА_1  у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік .  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1  з урахування показника середньої зарплати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та здійснити виплату недорахованих коштів за весь період отримання пенсії починаючи з 01.01.2010 року по 10 грудня 2010 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 гривні 40 копійок судових витрат.  

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Уразі проголошення в судовому засіданні  вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

  Суддя:                                                                                                Ю.К. Овсієнко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація