Справа № 2-а-912/2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2010 року смт. Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Шляхова В. І.,
за участю секретаря Нерус Н. І.,
розглянувши порядку письмового провадження в смт. Ріпки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області, про визнання дій органу владних повноважень неправомірними, зобов’язання відповідача вчинити певні дії,
встановив:
Звернувшись до суду з адміністративним позовом до відповідача позивач просила визнати неправомірними його дії з відмови у переводі з пенсії за віком на пенсію по 2 групі інвалідності (1 категорія) з визначенням розмірів державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідності з положеннями статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. N 796-XII (далі - Закон N 796-XII), зобов’язати відповідача здійснити такий перевід з 11 листопада 2010 року та продовжувати виплату вказаних пенсій у визначеному Законом N 796-XII розмірах.
Від управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі надійшло письмове заперечення проти позову, в якому відповідач просить відмовити в позові повністю за необґрунтованістю позовних вимог. Суть заперечень зводиться до того, що відповідач діє у межах своєї компетенції і у відповідності до діючого законодавства, адже у разі задоволення позову розмір пенсії позивача зменшиться і вона, як це передбачено Законом, після отримання відмови у переводі, письмово не наполягала на здійсненні переводу.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явилися, надавши клопотання про розгляд справи в їх відсутність. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для її правильного вирішення, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов’язкова, суд у відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України визнав можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно з ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши доводи адміністративного позову та заперечень, інші матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що особу позивача віднесено до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2 групи, захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС, через що має право на отримання пенсії по інвалідності, але за власною заявою з 29.08.2005 року отримує через відповідача пенсію за віком. 11.11.2010 р. позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію по інвалідності, як потерпілу внаслідок Чорнобильської катастрофи, при цьому надала усі передбачені законодавством документи. Вказані обставини визнаються сторонами та не потребують доведення.
Відповідач стверджує, що 11.11.2010 року письмовим розпорядженням у переході з
одного виду пенсії на інший позивачу відмовив через зменшення розміру пенсії.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовий акт - акт волевиявлення (рішення) уповноваженого суб'єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування, зміни сфери дії) правових норм, а також визначення (зміни припинення) на основі цих норм прав і обов'язків учасників конкретних правовідносин, міри відповідальності конкретних осіб за скоєне ними правопорушення.
Отже спір, що розглядається судом, є публічно – правовим.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами (частина третя статті 45 цього Закону).
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що орган, (п.37.) що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 4). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів. (п.39.) Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. (43.) Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Однак всупереч вказаним нормам, відповідачем не роз'яснено позивачу її право оскарження прийнятого рішення, навпаки зазначено, що пенсія (за віком) призначена правильно, відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і підстав для перерахунку пенсії немає. Позивачу запропоновано наполягати на переході на пенсію по інвалідності, що зазначеним «Порядком» не передбачено. (а.с. 12). Таким чином, відповідачем було порушено право позивача на вибір пенсійних виплат та позивач підставно звернулася до суду, оскільки це право безпосередньо гарантоване Конституцією України, відповідач не роз’яснив їй право оскарження свого рішення та запропонував
неправовий спосіб вирішення спору.
Суд не погоджується з відповідачем про те, що у випадку задоволення вимог позивача у позасудовому порядку не відбудеться збільшення її пенсії з огляду на наступне. Ні у відповіді – відмові позивачу, ні у письмових запереченнях, наданих до суду відповідач не зазначив з яких критеріїв він виходив, коли визначив розмір пенсії за ст. 54 Закону N 796-XII, -799,60 коп.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523 «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи». Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796, якими визначено, що громадянин, якого віднесено до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2 групи, захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС, має право на отримання пенсії по інвалідності у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну її здоров'ю, яка повинна складати 75 % мінімальної пенсії за віком. Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при розгляді заяви позивача від 11.11.2010 р. підлягали застосуванню норми Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також Закону України, яким встановлено прожитковий мінімум на час звернення позивача до відповідача, адже вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно зі ст. 28 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.
Викладене є підставою для задоволення позовних вимог..
За п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
На підставі статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтей 50, 54 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. ст. 6, 8 - 11, 70, 71, 86, 159 - 163, 167, 186 КАС України, суд –
постановив :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області з відмови 11 листопада 2010 року ОСОБА_1 у переводі з пенсії за віком на пенсію по 2 групі інвалідності (1 категорія) з визначенням розмірів державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідності з положеннями статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р.,
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області з 11 листопада 2010 року перевести ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з пенсії за віком на пенсію по 2 групі інвалідності (1 категорія) з визначенням їй розмірів державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідності з положеннями статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» від
28.02.91 р. Виплату пенсій ОСОБА_1 починаючи з 11 листопада 2010 року за вказаний період належить провести з урахуванням виплачених коштів.
Судові витрати відсутні.
Управлінню Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області постанову у межах суми стягнення за один місяць виконати негайно.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.І. Шляхов