Судове рішення #12976018

    Справа № 2-а-2377/10  

 

  ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  7 грудня 2010 року суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області в   Григор'єв Р.Г.   в порядку письмового провадження в м.Прилуки справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов”язання здійснити перерахунок пенсії, -  

    В С Т А Н О В И В :  

  16.11.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахування та виплати йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством, у зв»язку з чим просить зобов”язати відповідача відповідно до ст.51  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»     здійснити йому перерахунок додаткової пенсії з 01.01.2010 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлено ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».  

Свої вимоги позивач мотивує тим, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю, але відповідач зазначену пенсію виплачує в розмірах нижчих, ніж це  передбачено чинним на даний момент законом.  

Також позивач просить визнати бездіяльність відповідача неправомірною, оскільки останній, як орган владних повноважень, відмовив у здійсненні перерахунку належної позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, чим грубо порушив його права.  

В судове засідання позивач не з"явився, однак в позовній заяві просив задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі та слухати справу за його відсутності.  

Представник відповідача в судове засідання також не з»явився, однак подав заперечення на позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити, пославшись на ті обставини, що відповідно до ст.62 Х заключних положень ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз»яснення порядку застосування цього закону провадиться у тому порядку, який визначено КМУ.  

І пунктом 4 постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 2 категорії, відповідно до ст.51  ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а не 30 процентів мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлено ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», як цього просить позивач у своїй заяві, крім того, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений в ст.28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених тільки згідно з ним самим, що дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.  

Статтею 63 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що фінансування  витрат,  пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів  державного  бюджету,  коштів,  які враховуються  при  визначенні  міжбюджетних трансфертів,  та інших джерел, не заборонених законодавством, але не за рахунок коштів Пенсійного фонду України, які не включаються до складу коштів державного бюджету України, тому відповідач також вважає, що для стягнення спірних коштів відсутні правові підстави та фінансування.  

До того ж, у своєму запереченні відповідач загострив увагу суду на тому, що позивачем було пропущено строк для звернення до адміністративного суду.  

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути спір по суті в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.  

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.     

ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році другої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1  від 03.12.1992 року (а.с.7).  

Відповідно до ст.49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

Частиною 1 ст.51 цього ж чинного на даний момент закону від 28.02.1991 року чітко встановлено, що особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.  

Хоча 28.12.2007 року підпунктом 13 пункту 28 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до статті 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були внесені зміни, відповідно до змісту яких  розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, почав становити 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Однак рішенням КСУ №10-рп/2008 від 22.05.2008 року вищевказані зміни до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто неконституційними.  

Згідно ч.2 ст.152 КУ закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про неконституційність, тобто з 22.05.2008 року і до даного часу розмір щомісячної додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за шкоду, заподіяну їх здоров'ю, становить 30 процентів мінімальної пенсії за віком.  

Незважаючи ж на дані зміни в законодавстві відповідач і донині здійснює позивачеві нарахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до редакції ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка 22.05.2008 року втратила чинність, посилаючись при цьому на підзаконний акт, яким є постанова КМУ №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а не на закон, який має вищу юридичну силу.  

Що стосується строку звернення особи до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод  та  інтересів, то статтею 99 КАС України його встановлено у шість місяців,  якщо  не  встановлено  інше, і обчислюється він з дня, коли особа дізналася  або  повинна  була  дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Оскільки з наведених позивачем у заяві доводів поважності пропуску такого строку, то суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача, які пред»явлені поза його межами і вважає за необхідне задовольнити лише частково позовні вимоги ОСОБА_2, визнавши неправомірними дії відповідача та зобов"язавши його здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, тільки за період з 16.05.2010 року по 16.11.2010 року.    

На підставі викладеного, керуючись  ст.ст.46, 152 КУ, ст.ст.49, 51, ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.28 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.2, 4, 6, 8, 9, 69, 99, 104, 159, 160, 163, 186 КАС України, суд  

  П О С Т А Н О В И В :  

 

Позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов”язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.  

  Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за період з 16.05.2010 року по 16.11.2010 року відповідно до ст.51 ЗУ  “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.  

  Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області зробити ОСОБА_2 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за період з 16.05.2010 року по 16.11.2010 року в розмірах менших, ніж передбачено ст.51 ЗУ  “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, та здійснити відповідні виплати за відрахуванням вже виплачених сум.  

  В іншій частині позовних  вимог відмовити.  

  Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.  

  Суддя                       Р.Г. Григор'єв  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація