Справа № 2-5436/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2010 року
Деснянський районний суд м. Чернігова
в складі: судді Логвіної Т.В.,
при секретарях Колос А.В., Тітовій О.Б.,
за участю позивача, представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «ЖЕК – 2» Чернігівської міської ради про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -
в с т а н о в и в :
У червні 2010 року позивач звернулась до суду з уточненим в подальшому позовом до відповідача та просить стягнути з останнього на її користь 4 000 грн. у відшкодування матеріальної шкоди та 2 000 грн. у відшкодування моральної шкоди. Свої вимоги обґрунтовує тим, що у зв’язку з неналежним виконанням відповідачем своїх обов’язків з надання житлово – комунальних послуг та його бездіяльністю, що виразилася у невиконанні ремонту покрівлі будинку, в якому мешкає позивач на останньому поверсі, через незадовільний стан покрівлі, яка під час дощів та снігопадів регулярно протікає, протягом декількох років квартирі позивача постійно наноситься матеріальна шкода, яка полягає в руйнуванні штукатурки стелі, стін, віконних укосів, псуванні пофарбування і шпалер, позивачу завдано матеріальної шкоди в сумі 4 000 грн., в тому числі 3 200 грн. 40 коп. – вартість ремонтних робіт по відновленню належного стану квартири позивача та 800 грн. – ремонт козирка, який було пошкоджено працівниками КП «ЖЕК – 2», та моральної шкоди, яка полягає у душевних стражданнях, яких позивач зазнала у зв’язку з пошкодженням свого майна, яку вона оцінює у 2 000 грн.
Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник в ідповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на його безпідставність.
Заслухавши пояснення та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1.
Відповідач Комунальне підприємство «ЖЕК - 2» Чернігівської міської ради на підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зобов’язано надавати позивачу послуги з утримання зазначеного будинку та прибудинкової території.
Порядок надання житлово-комунальних послуг регулюється Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Статтею 13 вказаного Закону визначені види послуг, які надаються власникам квартир, споживачам житлово-комунальних послуг.
Статтями 20, 21 зазначеного Закону визначені права та обов’язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг.
Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг, а обов’язком – оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або Законом.
Обов’язком виконавця – надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору.
Наведені норми Закону визначають, що кожна із сторін має визначені права та обв’язки при наданні та отриманні послуг, які повинні надаватись згідно із законодавством та на умовах відповідного договору з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання.
Відповідно до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572 «Про механізм впровадження Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» із змінами та доповненнями, власник, наймач приміщень житлових будинків має право на своєчасне отримання житлово-комунальних послуг належної якості згідно із законодавством та відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенням, шкоди, заподіяної його життю чи здоров’ю внаслідок незадовільного утримання будинку, гуртожитку або ненадання чи надання не в повному обсязі послуг, відповідно до законодавства. Балансоутримувач житлового будинку і гуртожитку або уповноважена ним особа несе відповідальність перед власником, наймачем (орендарем) приміщення житлового будинку і гуртожитку в разі, зокрема, ненадання або надання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров’ю, — шляхом відшкодування збитків.
Відповідно до Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 15.09.2008 року № 251, у разі необхідності в усіх житлових будинках проводяться роботи з ремонту покрівлі (а.с. 21).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не виконує покладені на нього обов’язки з обслуговування будинку та створення необхідних умов проживання в квартирі позивача, через не проведення протягом декількох років ремонту покрівлі будинку № 16 по вул. Г. Полуботка в м. Чернігові у квартирі позивача постійно відбувається протікання води з даху, що призводить до завдання позивачу матеріальної шкоди.
Так, згідно актів про стан квартири АДРЕСА_1 від 12.09.2010 року, складених мешканцями цього будинку, завдяки регулярному протіканню покрівлі будинку над квартирою ОСОБА_1 протягом багатьох років у великій кімнаті квартири зруйнована штукатурка стелі, стін, віконних укосів, зіпсоване фарбування стелі, спаплюжені шпалери, утворилася чорна цвіль на стіні, а також в коридорі між великою кімнатою та спальнею та на антресолях (а.с. 35-36).
Відповідно до акту технічного обстеження квартири АДРЕСА_1 комісії Деснянського виконкому районної у місті ради від 26.10.2010 року, в двох кімнатах квартири на зовнішній стіні спостерігаються сліди вогкості, часткове руйнування штукатурного шару, на стелі – сліди замокання. Ззовні має місце вивітрювання розчину зі швів цегляної кладки на фасаді будинку. Згідно висновків комісії, для ліквідування вказаних недоліків необхідно виконати ремонт покрівлі над квартирою, шпарування швів цегляної кладки стіни будинку, ремонт штукатурного шару стіни в двох кімнатах та ліквідувати сліди замокання в квартирі (а.с.59).
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Згідно положення ч. 2 ст. 1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Відповідно до ст. ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін, які беруть участь у справі, виникає спір. Згідно ч. 4 статті 60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради від 08.11.2010 року № 298 дозволено КП «ЖЕК – 2» виконати ремонтні роботи за рахунок коштів капітального ремонту при наявності коштів та відсутності заборгованості по квартирній платі, виконати ремонт квартири АДРЕСА_1 на суму 2 004 грн. (а.с.63).
Оцінюючи зазначений доказ по справі, суд враховує відсутність відповідного кошторису на виконання ремонтних робіт на зазначену в рішення виконкому суму, а також той факт, що зазначене рішення до цього часу не виконано та проведення ремонту дозволено при наявності декількох умов, що викликає сумнів у реальності його виконання.
Відповідно до кошторису, складеного ТОВ «Корт» 14.05.2010 року, вартість ремонтних робіт по відновленню належного стану квартири АДРЕСА_1 становить 3 200 грн. 40 коп. (а.с. 8).
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача на проведення ремонтних робіт 3 200 грн. 40 коп. підлягають задоволенню, враховуючи те, що в судовому засіданні встановлено факт неналежного виконання КП «ЖЕК - 2» Чернігівської міської ради обов’язків по утриманню будинку, встановлених рішенням органу місцевого самоврядування, що призвело до завдання матеріальної шкоди позивачу.
Не підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача 800 грн. на проведення ремонту козирка над її балконом, оскільки такі витрати не підтверджені допустимими доказами.
Суд вважає справедливим і рівноцінним відшкодування позивачу моральної шкоди, яка полягає у душевних стражданнях, яких позивач тривалий час зазнає у зв’язку із пошкодженням її майна, в розмірі 500 грн., які повинні бути стягнути з відповідача на її користь.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 209, 212, 213 ЦПК України, ст.ст. 22, 23, 1166, 1187 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства «ЖЕК – 2» Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 3 200 грн. 40 коп. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, 500 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди та 179 грн. 50 коп. в рахунок відшкодування судових витрат, а всього 3 879 грн. 90 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення в порядку ч. 1 статті 294 ЦПК України.
Суддя: