ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
19 червня 2006 р. | № 8/218-05 |
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Овечкіна В.Е., |
Чернова Є.В., Цвігун В.Л., |
розглянувши касаційну скаргу | ТОВ “Зерносервіс” |
на рішення | від 19.08.2005 господарського суду Вінницької області |
у справі | №8/218-05 |
за позовом | ТОВ “Промінь” |
до | Ямпільської міської ради |
про | визнання недійсним рішення |
ВСТАНОВИВ:
На виконання вимог п.п.7,10 розділу VII (Прикінцеві та перехідні положення) Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України №2953-IV від 06.10.2005 (набрав чинності з 01.11.2005р.) листом Вищого господарського суду України від 03.11.2005 матеріали справи №8/218-05 з касаційною скаргою ТОВ “Зерносервіс” на рішення господарського суду Вінницької області від 19.08.2005 були надіслано до Вищого адміністративного суду України для вирішення в порядку касаційного провадження.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.04.2006 відмовлено у відкритті касаційного адміністративного провадження за касаційною скаргою ТОВ“Зерносервіс” на рішення господарського суду Вінницької області від 19.08.2005 та касаційну скаргу з матеріалами справи передано до Вищого господарського суду України для вирішення.
Ухвала мотивована посиланням на ст.20 та ст.211 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі –КАС України), згідно яких Вищий адміністративний суд України переглядає в касаційному порядку судові рішення місцевих судів після перегляду їх в апеляційному порядку, а рішення господарського суду Вінницької області від 19.08.2005 не було предметом розгляду суду апеляційної інстанції.
Однак, зазначене рішення не підлягає перегляду Вищим господарським судом України в касаційному порядку та повинно переглядатися Вищим адміністративним судом України з огляду на таке.
З 01.09.2005р. набув чинності Кодекс адміністративного судочинства України, згідно якого змінено підвідомчість категорії спору по справі, рішення по якій просить переглянути скаржник. Касаційну скаргу ним подано вже після набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України.
Компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначена ст.ст.17,50 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п.1 ч.1 ст.17 КАС України вирішення зазначеного спору господарського товариства із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його акту відноситься до компетенції адміністративних судів, а ухвала Вищого адміністративного суду України від 14.04.2006 не містить з цього приводу жодних заперечень.
Водночас відповідно до п.7 розділу VII (Прикінцеві та перехідні положення) Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України №2953-IV від 06.10.2005 (набрав чинності з 01.11.2005р.) після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, а також апеляційні, касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, подані і не розглянуті до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Такі заяви чи скарги (подання) не можуть бути залишені без руху або повернуті у порядку, встановленому цим Кодексом, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог і правил підсудності, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України 1963 року або Господарським процесуальним кодексом України 1991 року.
Згідно з абзацом 2 пункту 10 розділу VII (Прикінцеві та перехідні положення) Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України №2953-IV від 06.10.2005 (набрав чинності з 01.11.2005р.) касаційні скарги (подання) на рішення господарських судів у справах, визначених пунктом 7 цього розділу, що подані до набрання чинності цим Кодексом і не розглянуті Вищим господарським судом України, передаються для вирішення до Вищого адміністративного суду України.
Вищим адміністративним судом України при винесенні ухвали від 14.04.2006 не враховано наведені вище Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України. Не враховано також те, що згідно з ч.3 ст.20 КАС України, на яку містяться посилання в ухвалі від 14.04.2006, Вищий адміністративний суд України як суд касаційної переглядає у касаційному порядку судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів, які ще не створені, а в даному випадку для вирішення до Вищого адміністративного суду України передавалися матеріали справи з касаційною скаргою на рішення місцевого господарського суду, яке відповідно до ч.3 ст.85 ГПК України є таким, що набрало законної сили з 29.08.2005р., тобто ще до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, а тому відповідно до п. 7,10 розділу VII (Прикінцеві та перехідні положення) Кодексу адміністративного судочинства України має переглядатися в касаційному порядку саме Вищим адміністративним судом України. Таким чином положення ст.211 КАС України щодо можливості перегляду в касаційному порядку рішення місцевого господарського суду (суду першої інстанції) виключно після його перегляду в апеляційному порядку не мають зворотної дії до обставин набрання законної сили рішенням господарського суду Вінницької області від 19.08.2005. Отже, ТОВ “Зерносервіс” має право на оскарження зазначеного рішення в касаційному порядку, а Вищий адміністративний суд України має розглянути касаційну скаргу ТОВ “Зерносервіс”, якщо вона подана з додержанням відповідних вимог і правил підсудності, встановлених Господарським процесуальним кодексом України 1991 року (абзац 2 п.7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України).
Ухвала Вищого адміністративного суду України від 14.04.2006 про відмову у відкритті касаційного адміністративного провадження за касаційною скаргою ТОВ “Зерносервіс” на рішення господарського суду Вінницької області від 19.08.2005 винесена на підставі ч.3 ст.108 КАС України, якою врегульовано випадки повернення позовної заяви, що не відповідає вимогам абзацу 2 п.7 розділу VII (Прикінцеві та перехідні положення) Кодексу адміністративного судочинства України. Застосовуючи ч.3 ст.108 КАС України Вищий адміністративний суд України мав би повернути касаційну скаргу скаржнику, але аж ніяк не передавати для вирішення до Вищого господарського суду України справу, яка останньому непідвідомча. Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України також не надають Вищому адміністративному суду України повноважень передавати для вирішення до Вищого господарського суду України касаційну скаргу у адміністративній справі.
При цьому слід зазначити, що ухвала, винесена на підставі ч.3 ст.108 КАС України, може бути оскаржена згідно з ч.5 ст.108 цього Кодексу.
Окрім того, оформлена ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.04.2006 відмова у відкритті касаційного адміністративного провадження та передача адміністративної за своєю процесуальною сутністю справи №8/218-05 для вирішення до Вищого господарського суду України свідчить про недотримання Вищим адміністративним судом України конституційного принципу забезпечення касаційного оскарження рішення суду, закріпленого п.8 ч.3 ст.129 Конституції України, оскільки виходячи з вимог ст.17 та п.п.7,10 Прикінцевих та перехідних положень КАС України Вищому господарському суду України заборонено переглядати в касаційному порядку судові рішення у справах, які відносяться до виключної юрисдикції Вищого адміністративного суду України.
Відповідно до ст.210 Кодексу адміністративного судочинства України судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Вищий адміністративний суд України.
Будь-які зміни до ст.210 Кодексу адміністративного судочинства України згідно прикінцевих та перехідних положень цього кодексу не внесені.
Відповідно до п.13 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України Закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Кодексом діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу.
Відповідно до ст.108 ГПК України Вищий господарський суд України переглядає за касаційною скаргою рішення місцевого господарського суду та постанови апеляційного господарського суду у справах, що віднесені ст.12 ГПК України до підвідомчості господарських судів.
Таким чином ст.12 ГПК України в частині визначення підвідомчості справ господарським судам та інші положення Господарського процесуального кодексу України застосовуються з врахуванням вищенаведеного положення п.13 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Зважаючи на вищенаведене, розгляд касаційної скарги ТОВ “Зерносервіс”, що 19.06.2006р. надійшла від Вищого адміністративного суду України до Вищого господарського суду України, на даний час має здійснюватися Вищим адміністративним судом України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.12,86 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.17,50,210 та п.п.7,10 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий господарський суд України
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ТОВ “Зерносервіс” на рішення господарського суду Вінницької області від 19.08.2005 у справі №8/218-05 передати разом зі справою для вирішення до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий, суддя В. Овечкін
Судді: Є. Чернов
В. Цвігун