Справа № 2-899/10р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2010 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Гуменної Н.М.
при секретарі - Трембач М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Славської селищної ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання нечинним рішень, повернення земельної ділянки, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та стягнення моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення №2038 від 10.06.2008 року «Про відміну рішення», №2040 від 10.06.2008 року «Про надання у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», зобов»язати ОСОБА_2 повернути їй земельну ділянку та не чинити перешкод в її користуванні, зобов»язати селищну раду переоформити земельну ділянку на неї та стягнути з відповідачів cолідарно моральну шкоду в розмірі 1700 грн. Свої позовні вимоги мотивує тим, що рішенням Славської селищної ради №1444 від 26.07.2007 року її чоловіку ОСОБА_5 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,03 га. для ведення особистого селянського господарства. Чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Коли вона звернулась в селищну раду із заявою про встановлення меж земельних ділянок її та ОСОБА_2 дізналась про наявність рішень: №2038 від 10.06.2008 року, яким відмінено рішення №1144 від 26.07.2007 року та №2040 від 10.06.2008 року «Про надання у приватну власність земельної ділянки для ОСГ» ОСОБА_2 Вищевказанні рішення вважає незаконними так як земельна ділянка площею 0,03 га. належала її чоловікові на праві власності та входить в склад спадщини, яка відкрилась після його смерті, а тому селищна рада не вправі була приймати оскаржувані рішення.
В судовому засіданні позивачка та її представник ОСОБА_6 дали пояснення аналогічні наведеним, просять позов задоволити.
Представник Славської селищної ради Ставицький В.В. в судовому засіданні щодо задоволення позову в частині скасування рішень покладається на розсуд суду, щодо стягнення моральної шкоди з селищної ради заперечує. Разом з цим, вважає, що якщо особі передано земельну ділянку у власність, то лише в судовому порядку можна скасувати це рішення.
Представник відповідача ОСОБА_2 – ОСОБА_8 в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечує, вважає, що оскаржувані рішення Славською селищною радою винесенні законно, позивачка не має правових підстав для користування спірною земельною ділянкою. Вважає, що підстав для задоволення позову немає.
Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснили, що спірна земельна ділянка належала їхньому батькові і така була йому безоплатно передана у приватну власність на підставі рішення Славської селищної ради. Батько не встиг оформити право власності на земельну ділянку так як помер. Дана земельна ділянка увійшла в склад спадщини, яка відкрилась після його смерті. На дану земельну ділянку вони не притендують та відмовляються від неї на користь позивачки ОСОБА_1
Суд, заслухаши пояснення учасників судового процесу вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.«г» ч.1 ст.81, ст.116 ЗК Ураїни громадяни набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Як вбачається з матеріалів справи, з 26.07.2007 року Славська селищна рада винесла рішення, згідно якого передала ОСОБА_5 безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,03 га. для ведення ОСГ по вул. Шевченка в смт. Славське із земель селищної ради сільськогосподарського призначення.
Після одержання вищезгаданого рішення ОСОБА_5 намагався оформити право власності на земельну ділянку та отримати Державний акт про що свідчить, зареєстроване 29.12.2007 року технічне завдання №1311 на виготовлення документації із землеустрою.
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /свідоцтво серія І-СГ НОМЕР_1/.
Після його смерті спадкоємцями першої чершги є дружина ОСОБА_1, син ОСОБА_3 та дочка ОСОБА_4
Позивач є дружиною ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серія І-СГ НОМЕР_2
В подальшому після смерті ОСОБА_5 Славська селищна рада приймає наступні рішення:
- 10.06.2008 року рішення №2038 «Про відміну рішення», даним рішенням відмінено рішення №1144 від 26.07.2007 року «Про передачу безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,03 га. для ведення особистого селянського господарства по вул. Шевченка в смт. Славське».
- 10.06.2008 року рішення №2040 «Про передачу у приватну власність земельної ділянки для ОСГ», даним рішенням ОСОБА_2 безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,06 га. для ведення особистого селянського господарства по вул. Шевченка із земель сільськогосподарського призначення.
Згідно листа Славської селищної ради №02-19/66 від 25.03.2009 року, вбачається що 10.06.2008 року у зв»язку із смертю ОСОБА_5 Славська селищна рада керуючись Земельним кодексом перевела земельну ділянку до земель запасу селищної ради.
Статтями 140,141 ЗК України передбачено підстави припинення права власності на земельну ділянку, такими підставаим є: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора, відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду; невідчуження земельної ділянки іноземним особам та особам без громадянства у встановлений строк у випадках, передбачених ЗК України. Підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки; припинення діяльності релігійних, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці. Наведений перелік вищезгаданими нормами статті підстав припинення права власності та права користування земельною ділянкою є вичерпним.
Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» передбачено, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про припинення права власності або права користування земельної ділянки лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140-149 ЗК України.
У відповідності до п.г ч.3 ст.152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно п.5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року №7-рп/2009 р. органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов»язані з реалізацією певних суб»єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб»єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
В судовому засіданні встановлено, що померлий ОСОБА_5 мав правовстановлюючий документ на спірну земельну ділянку і таким документом є рішення Славської селищної ради №1144 від 26.07.2007 року, а тому така є предметом спадкового майна після його смерті, а відтак Славська селищна рада не вправі була переводити земельну ділянку до земель запасу селищної ради і приймати рішення №2038 відмінюючи рішення №1144, та в подальшому приймати рішення №2040 від 10.06.2008 року.
Отже, рішення №2038 від 10.06.2008 року «Про відміну рішення» є нечинними, також частково нечинним є рішення №2040 від 10.06.2008 року «Про надання у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» в частині передання ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки площею 0,03 га. для ведення особистого селянського господарства по вул. Шевчена в смт. Славське.
Враховуючи, що рішення №2038 «Про відміну рішення» та №2040 від 10.06. 2008 року «Про надання у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» прийнятті з порушеннями законодавства, суд вважає, що ОСОБА_2 слід зобов»язати повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,03 га. та не чинити перешкод в користуванні згаданою земельною ділянкою, забравши із вказаної земельної ділянки будівельні матеріали та огорожу.
Підлягає стягненню із ОСОБА_2 на користь позивачки і завдана його діями моральна шкода, яка полягала в тому, що ОСОБА_2 неправомірно користувався земельною ділянкою площею 0,03 га. та чинив перешкоди в її користуванні ОСОБА_9, а тому суд вважає, що з ОСОБА_2 слід стягнути 500 грн. завданої моральної шкоди.
Щодо стягнення з Славської селищної ради моральної шкоди на користь позивача, така задоволенню не підлягає, оскільки скасуваня оскаржуваного рішення є достатньою сатисфакцією для позивача.
Не підлягає задоволенню і вимога позивача про зобов»язання селищної ради переоформити земельну ділянку з її чоловіка на неї, оскільки відсутня письмова відмова селищної ради про переоформлення спірної земельної ділянки.
Керуючись ст.ст.10-12,60,61,88,213,215,218 ЦПК України,
ст.1225 ЦК України, ст.ст. 81,116,140,141,152,ч.2 ст.158 ЗК України суд
в и р і ш и в:
Позов задоволити частково.
Визнати нечинним рішення Славської селищної ради Сколівського району Львівської області № 2038 від 10.06.2008 року «Про відміну рішення».
Визнати частково нечинним рішення Славської селищної ради Сколівського району Львівської області № 2040 від 10.06.2008 року «Про надання у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», а саме: в частині передання ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки площею 0,03 га. для ведення особистого селянського господарства по вул. Шевченка із земель сільськогосподарського призначення.
Зобов»язати ОСОБА_2 повернути ОСОБА_1 земельну дялянку площею 0,03 га. по вул. Шевченка в смт. Славське Сколівського району Львівської області та не чинити їй перешкод в користуванні згаданою земельною ділянкою, забравши із вказаної земельної ділянки будівельні матеріали та огорожу.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 500 грн. 00 коп. коп. моральної шкоди.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 15 грн. 00 коп. коп. судових витрат.
У решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. Гуменна
- Номер: 2/2407/2579/11
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-899
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Гуменна Наталія Миколаївна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.09.2011
- Дата етапу: 02.12.2011