Судове рішення #12960543

          Справа № 2-а-1635/10  

   

ПОСТАНОВА  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

18 листопада 2010 року.  

  Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області, як адміністративний суд, у складі:  

головуючої судді:         Воронкова Д.В.,  

при секретарі:           Зуєвої В.М.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними, зобов’язання у перерахунку пенсії працюючого пенсіонера, -  

            ВСТАНОВИВ :  

25.10.2010 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Червоногвардійському району м. Макіївки про визнання дій неправомірними, зобов’язання у перерахунку пенсії працюючого пенсіонера, в якому посилалася на те, що у 2010 році  УПФУ в Червоногвардійському районі м. Макіївки було зроблено перерахунок її пенсії як працюючому пенсіонеру на підставі ст. 42 ч. 4 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Отриманий розмір перерахованої пенсії був меншим за очікуваний. При зверненні до відповідача вона дізналася, що при перерахунку її пенсії індивідуальний коефіцієнт було помножено на середню заробітну плату працівників в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., замість 2009 року у розмірі 1650,43 грн., як це передбачено діючим законодавством. Вважає такі дії УПФУ Червоногвардійському району м. Макіївки неправомірними, тому просить суд зобов’язати УПФУ Червоногвардійському району м. Макіївки здійснити перерахунок її пенсії виходячи із середньої заробітної плати за 2009 рік з 01.02.2010 року.    

    Позивачка до суду не з’явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності.  

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив, в той час як в матеріалах справи є відомості про його повідомлення про дату, час та місце судового розгляду, у зв'язку з чим, на підставі ст. 128 ч. 4 КАС України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.  

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.    

    У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки та отримує пенсію за віком, але після призначення пенсії продовжує працювати, що підтверджується копією трудової книжки, копією її пенсійного посвідчення.  

01.02.2010 року Управлінням Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки позивачці було здійснено перерахунок пенсії за віком, як працюючому пенсіонеру із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн. Позивачка звернулася до відповідача з приводу незаконності вказаних дій та з вимогою про перерахунок пенсії в 2010 році із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік, але у цьому їй було відмовлено. Зазначені обставини підтверджуються документами УПФУ в Червоногвардійському районі м. Макіївки, а саме: листом № 11397/03 від 08.10.2010 року.  

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.  

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.  

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання з інших джерел.  

Частиною  4  ст.  42  Закону України  «Про  загальнообов’язкове  державне   пенсійне страхування»  визначено,  що у разі якщо застрахована особа після  призначення  пенсії  продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  

Пунктом 26 ст. 71 Закону України про Державний бюджет на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ч.4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ були внесені зміни, в тому числі й до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».  

Частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону № 107-VІ) передбачала проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визнавався згідно з ст. 40 Закону.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема до ч. 4 ст. 42.  

Враховуючи вищевикладене, суд при розгляді і вирішенні даного спору застосовує норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, які були чинними до внесення змін Законом № 107-VІ.  

Судом встановлено, що позивачка знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».      

У зв’язку з тим, що вона  є працюючим пенсіонером та після  призначення пенсії  має більше 24 місяців страхового стажу, то вона має право на перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер з урахуванням не менш як 24 місяців страхового  стажу  після  призначення  (попереднього перерахунку) пенсії, що передбачено ст. 42 Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

Відповідач, визнає право позивачки на перерахунок пенсії в 2010 році з врахуванням стажу та заробітку, при  цьому використовує для перерахунку показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2007 рік – в сумі 1197,91  грн.      

Порядок здійснення зазначеного перерахунку був визначений п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме:   у разі коли застрахована особа  після  призначення  пенсії відповідно до   Закону   (1058-15)  продовжувала  працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового  стажу  після  призначення  (попереднього  перерахунку) пенсії  незалежно  від  перерв  у   роботі.   Перерахунок   пенсії проводиться  із  заробітної плати (доходу),  з якої була обчислена пенсія.  За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться  із заробітної плати за періоди страхового стажу,  зазначені в частині першій статті 40 Закону ( 1058-15 ),  із  застосуванням  показника середньої  заробітної  плати  працівників  у  середньому  на  одну застраховану особу в цілому по Україні,  з якої сплачено  страхові внески та  яка  відповідно  до Закону ( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід)  для  перерахунку  пенсії,   період,   що   настає   після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (1058-15).  

З 04.03.2008 діє Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений Постановою Пенсійного Фонду України від 01.02.2008 № 4-4, за яким і обчислено показник середньої заробітної плати (доходу) за 2009 рік – 1650,43 грн., що застосовується при обчисленні новопризначених пенсій у 2010 році у відповідності до п.п 2 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008.    

Проте, Управлінням Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки перерахунок пенсії позивачці у 2010 році був здійснений із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн., не зважаючи на те, що був затверджений показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн.  

Відповідно до положень Конституції України  зміст та обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючі закони (ч.3 ст. 22 Конституції), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.    

Таким чином, проведення відповідачем перерахунку пенсій позивачки з 01.02.2010 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн., не має під собою правового обґрунтування, не підкріплене посиланнями  на норми чинного законодавства і є всього лише спробами незаконно звузити права працюючих пенсіонерів.  

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позиваці пенсії відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії з 01.02.2010 року, є протиправними, а вимоги позивачки є законними та обґрунтованими.  

  Приписами КАС України встановлено, що а   дміністративний суд може лише визнавати дії суб’єктів владних повноважень незаконними та покласти обов’язок на відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону  за відповідний рік, і не є уповноваженим органом проводити розрахунок суми заборгованості. Зазначене перешкоджає судові задовільними вимоги позивача щодо стягнення  на його користь певної суми недоотриманої пенсії  

  За таких підстав суд частково  задовольняє позовні вимоги.  

Позивачка не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов’язані із зверненням до суду і розглядом адміністративної справи.  

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,  ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України   , суд, –  

ПОСТАНОВИВ:  

  Позов  ОСОБА_1 задовольнити частково.  

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік у розмірі 1650, 43 грн. з 01 лютого 2010 року.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки здійснити  ОСОБА_1 перерахунок пенсію за віком відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік у розмірі 1650, 43 грн.,  починаючи з 01 лютого 2010 року.  

В решті позовних вимог відмовити.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Червоногвардійський районний суд м. Макіївки  протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.  

 

Суддя    

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація