УКРАЇНА
Справа № 2-3487
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2010 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі : головуючого судді Скочій Г.Д.
при секретарі Зюкіній Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до міської територіальної громади в особі Гірської міської ради Луганської області про визнання договору купівлі-продажу будинку дійсним та визнання права власності на будинок, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом, посилаючись на те, що 08.11.2007 р. між нею та ОСОБА_2 в усній формі було укладено договір купівлі-продажу житлового будинку , розташованого: АДРЕСА_1, який належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловікові ОСОБА_2 – ОСОБА_3 Підтвердженням вищевказаного правочину ОСОБА_2 була надана довіреність на ім’я доньки ОСОБА_4 на право розпорядження спірним будинком. ОСОБА_2 власноручно написала розписку про отримання грошей у розмірі 5000 грн. та зобов’язалася оформити на своє ім’я спадщину від померлого чоловіка. ОСОБА_2 безпідставно змінила мешкання, подавши лише заяву про прийняття спадщини, поїхала до Російської Федерації, не оформили на себе спадщину, не з»явилася до нотаріуса і не прийняла участі у прийнятті спадщини, уз в’язку з чим вона позбавлена можливості нотаріально посвідчити вказаний договір .Вважає, що вона виконала всі договірні зобов’язання належним чином, але нотаріально оформити договір не може.
Просить визнати договір купівлі-продажу будинку за адресою: АДРЕСА_1, укладений 08.11.2007 р. між нею та ОСОБА_2 дійсним, визнати за нею право власності на вказаний будинок.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та пояснила, що у 2005 р. вона придбала будинок у ОСОБА_2, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, який належав її померлому чоловіку. Вона переїхала у спірний будинок, стала робити у ньому ремонт та проживала в ньому. ОСОБА_2 обіцяла переоформити будинок на себе після смерті чоловіка, а потім оформити нотаріально договір купівлі-продажу на себе, але цього не зробила, виїхала до Росії. Потім повернулася, видала довіреність на свою доньку ОСОБА_4 на продаж будинку та написала розписку про отримання грошей за будинок у сумі 5000 грн. Оскільки будинок не був переоформлений після смерті ОСОБА_3, її дочка не змогла переоформити будинок на неї. ОСОБА_2 залишила їм всі документи на будинок, виїхала на постійне проживання до Росії, де вона знаходиться їй невідомо.
Вона вважає, що виконала всі договірні зобов’язання належним чином, проживає у вказаному будинку, утримує його, просить визнати договір купівлі-продажу на будинок між нею та ОСОБА_2 укладеним і визнати за нею право власності на АДРЕСА_1
В судове засідання представник Гірської міської ради., надав заяву про розгляд справи в його відсутність, проти задоволення позову не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних обставин.
В суді встановлено:
Будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований за ОСОБА_3, що підтверджується довідкою Первомайського МГБТІ .
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 знаходились у зареєстрованому шлюбі з 04.05.1958 р. (а.с.9)
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.8)
Після його смерті надійшла заява про прийняття спадщини від дружини спадкодавця ОСОБА_2, заведена спадкова справа, свідоцтва про право на спадщину не надавалася.
Довідка депутата Гірської міської ради від 13.11.2010 р.(а.с.12) свідчить про те, що ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 з 2005 р. по теперішній час.
Довіреність від 08.11.2007 р., якою ОСОБА_2 уповноважила ОСОБА_4 продати за ціну та на умовах за власним розсудом, належний їй АДРЕСА_1. з господарськими будівлями, підтверджує твердження позивачки про те, що ОСОБА_2 мала намір на продаж цього будинку.
Згідно розписки від 08.11.2007 р. ОСОБА_2 отримала від ОСОБА_1 гроші у сумі 5000 грн. за будинок та зобов’язалася оформити спадок
На підставі ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу житлового будинку або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Ст. 209 ЦК України передбачено, що правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках встановлених законом або домовленістю сторін. Недодержання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угоди з наслідками, передбаченими ст. 219 цього кодексу.
Суд може визнати такий правочин дійсним, якщо буде встановлено, що він відповідав справжній волі особі, яка його вчинила, а нотаріальному посвідченню правочину перешкоджала обставина, яка не залежала від її волі.
Як роз’яснив Пленум Верховного Суду у п.4 постанови від 28.04.1978 р. №3 «Про судову практику в справах про визнання угод недійсними» з підстав недодержання нотаріальної форми визнаються недійсними тільки угоди, які відповідно до чинного законодавства підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню, зокрема договори довічного утримання, застави, купівлі-продажу, міни або дарування жилого будинку (квартири), дарування іншого майна.
Якщо така угода виконана повністю або частково однією із сторін, а друга сторона ухиляється від її нотаріального оформлення, суд на підставі ч.2 ст. 219 ЦК України за вимогою сторони, яка виконала угоди, її правонаступників або прокурора вправі визнати угоду дійсною. Однак, це правило не може бути застосовано якщо сторонами не було досягнуто згоди з істотних умов угоди.
На підставі наданих доказів суд приходить до висновку, що сторони виконали угоду купівлі-продажу будинку, а саме: ОСОБА_1 передала ОСОБА_2 гроші за спірний будинок, що підтверджується розпискою (а.с.7), і, починаючи з 2005 р., ОСОБА_1 проживає в даному будинку, утримує його, сплачує всі необхідні платежі, тобто прийняла майно у власність. Але нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу не відбулося у зв»язку з тим, що ОСОБА_2 виїхав на постійне проживання в іншу країну і не бажає з»явитися до нотаріуса.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідно визнати право власності на будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 209,219 ЦК України, ст.ст.10,11,60, 212-215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: Луганська область, АДРЕСА_1, укладений 08.11.2007 р. між ОСОБА_2 та ОСОБА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: Луганська область, АДРЕСА_1.
З повним рішенням суду особи, які брали участь у справі, зможуть ознайомитися, починаючи з 25.12.2010 р.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Первомайський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Г.Д. Скочій