Судове рішення #12960286

  ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ  МІСЬКРАЙОННИЙ  СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ                       Справа № 2-10360/10  

Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И  

  01 грудня 2010 року                                                                      м.Тернопіль  

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:  

  - головуючої             Черніцької І.М.  

- при секретарі          Ландяку А.О.  

- з участю                  позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до ОСОБА_3, ОСОБА_2, третьої особи -першої Тернопільської державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, -  

В С Т А Н О В И В:  

ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_2, третьої особи – першої Тернопільської державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно за законом після смерті  ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_4, а саме, на земельну ділянку площею 0.058 га., що знаходиться  на території Ступківської сільської ради  Тернопільського району, Тернопільської області та належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ТР № 008687, виданого Ступківською сільською радою від 28.10.1997 року.  

В обґрунтування вимог вказує, що після смерті її чоловіка 03.11.2009 року відкрилась спадщина за законом. Позивачка ОСОБА_1 та відповідачі  ОСОБА_3, ОСОБА_2 є спадкоємцями першої черги за законом спадкового майна ОСОБА_4  21 вересня 2010 року між спадкоємцями було укладено договір про поділ спадкового майна, відповідно до умов якого ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом переходить у власність земельна ділянка пл. 0.058 га., для садівництва, розташована на території Ступківської сільської ради  Тернопільського району, Тернопільської області.  

Постановою Першої Тернопільської державної нотаріальної контори  за № 2138/02-31 від 21.09.2010 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку пл. 0.058 га., що розташована на території Ступківської сільської ради Тернопільського району, у зв’язку  з виявленими розбіжностями  у прізвищі померлого.  

У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, зіславшись на доводи викладені у заяві.  

Відповідач ОСОБА_2 позов визнала, не заперечила щодо його задоволення.  

Відповідачка ОСОБА_3  у судове засідання не з’явилась, про час та місце його була повідомлені належним чином. Попередньо подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності.  

Представник третьої особи – першої Тернопільської державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце судового засіданні був повідомлений належним чином. Про причини неявки суду не повідомив.  

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1, видане відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції від 04.11.2009 року, про що зроблено актовий запис за № 1454 .  

ОСОБА_4 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 0.058 га., для садівництва, розташована на території  Ступківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, що стверджується державним актом серії ІІ-ТР № 008687, виданого Ступківською сільською радою від 28.10.1997 року та зареєстрованого в реєстрі за № 41.  

    Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, у тому числі, на земельну ділянку площею 0.058 га., для садівництва, розташовану на території Ступківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.  

Спадкоємцями першої черги за законом є дружина ОСОБА_1 та дочки ОСОБА_3, ОСОБА_2, які у встановлений законом шестимісячний строк прийняли спадщину, звернувшись у нотаріальну контору із заявами про її прийняття .  

21 вересня 2010 року між дружиною померлого ОСОБА_1 та її дочками ОСОБА_3, ОСОБА_2 було укладено договір про поділ спадкового майна, посвідчений нотаріусом Першої Тернопільської державної нотаріальної контори Терещук Л.І. від 21.09.2010 року та зареєстрований в реєстрі за № 132.  

Згідно умов договору дружині померлого ОСОБА_1 у власність переходить земельна ділянка площею 0.058 га., для садівництва, розташована на території  Ступківськьї сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.  

Постановою Першої Тернопільської державної нотаріальної контори  за № 2138/02-31 від 21.09.2010 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку пл. 0.058 га., що розташована на території Ступківської сільської ради Тернопільського району, у зв’язку виявленими розбіжностями  у прізвищі померлого .  

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції від 04.11.2009 року  - ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4  

Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ТР № 008687, виданого Ступківською сільською радою Тернопільського району від 28.10.1997 року право приватної власності на земельну ділянку пл.0,058 га, для садівництва, що розташована на території Ступківської сільської ради Тернопільського району належало ОСОБА_4  

    Дані обставини визнаються сторонами  і відповідно до вимог ст. 61 ЦПК України доказуванню не підлягають.  

    Суд розглянувши справу, заслухавши пояснення учасників судового розгляду справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимог підлягають до задоволення виходячи із наступного.  

    Відповідно до вимог ч.1 ст. 1261 ЦК України у  першу  чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.  

Згідно з вимогами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець,  який  бажає  прийняти  спадщину, але на час відкриття  спадщини  не  проживав  постійно  із  спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.  Для   прийняття  спадщини  встановлюється  строк  у  шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини   .    

В силу вимог ст. 1267 ЦК України частки  у  спадщині  кожного  із  спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою,  якщо це  стосується рухомого майна,  можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.  Спадкоємці за  письмовою  угодою  між  собою,  посвідченою нотаріусом,  якщо  це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.    

      ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги майна померлого за законом. У встановлений законом шестимісячний строк прийняла спадщину шляхом подання в нотконтору заяви про прийняття спадщини.  

Згідно договору про поділ спадкового майна від 21.09.2010 року укладеного між спадкоємцями майна померлого ОСОБА_4, ОСОБА_1 у порядку спадкування переходить земельна ділянка площею 0.058 га., для садівництва, що знаходиться  на території Ступківської сільської ради  Тернопільського району, Тернопільської області та належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ТР № 008687, виданого Ступківською сільською радою від 28.10.1997 року та зареєстрованого  в книзі записів за №41.  

Однак отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно у порядку спадкування за законом позивачка не може, у зв’язку з виявленими розбіжностями у прізвищі померлого.  

Судом встановлено, що при видачі державного акту на право приватної власності на спірну земельну ділянку у прізвищі власника ОСОБА_4 було допущено помилку та замість «ОСОБА_4» прізвище вказано як «ОСОБА_4». Однак, власником спірної земельної ділянки фактично був спадкодавець ОСОБА_4.  

Даний факт також підтвердили позивачка ОСОБА_1, яка є дружиною померлого та відповідачка ОСОБА_2 – дочка спадкодавця.  

Крім того, даний факт також підтверджується витягом з бази даних автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру серії БББ № 243229, виданий Тернопільським міськрайонним відділом Тернопільської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» від 29.06.2010 року, де вказано, що  власником земельної ділянки є ОСОБА_4  

      Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.  

Враховуючи наведені вимоги закону та встановленні обставини справи,  суд приходить до переконання, що за позивачем слід визнати право власності на майно у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4, а саме, на земельну ділянку площею 0.058 га., для садівництва, що знаходиться  на території Ступківської сільської ради  Тернопільського району, Тернопільської області та належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ТР № 008687, виданого Ступківською сільською радою від 28.10.1997 року та зареєстрованого  в книзі записів за №41.  

Керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 210, 212, 215, 218, 223, 294 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 1261, 1267, 1269, 1270, 392 Цивільного кодексу України, суд ,-  

В И Р І Ш И В   :  

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_2, третьої особи – першої Тернопільської державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом задовольнити.  

Визнати за ОСОБА_1 право власності на майно у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4, а саме, на земельну ділянку площею 0.058 га., для садівництва, що знаходиться  на території Ступківської сільської ради  Тернопільського району, Тернопільської області та належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ТР № 008687, виданого Ступківською сільською радою від 28.10.1997 року та зареєстрованого в книзі записів за №41 .  

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .  

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

  Головуюча               І.М. Черніцька  

Рішення суду набрало законної сили. Оригінал рішення знаходиться в архіві Тернопільського міськрайонного суду в матеріалах цивільної справи за №2-10360/10р.

  Копія вірна  

Суддя                 І.М.Черніцька  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація