ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ Справа № 2-10371/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2010 року м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючої Черніцької І.М.
- при секретарі Ландяку А.О.
- з участю позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до ОСОБА_2, третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, а саме, на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що після смерті його бабусі відкрилась спадщина за заповітом на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1. Постановою Тернопільської державної нотаріальної контори за № 2320/02-31 від 02.11.2010 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок. Просить його вимоги задовольнити.
У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати за ним право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1. Уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, зіславшись на доводи викладені у заяві.
Відповідач ОСОБА_2 не заперечив щодо задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, про час та місце судового засіданні був повідомлений належним чином. Попередньо надіслав суду заяву про розгляд справи у їх відсутності.
Судом встановлено, що будинковолодіння за №11 по АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року було колгоспним двором, членом та головою якого на цей час була ОСОБА_3, що стверджується довідками Баворівської сільської ради Тернопільського району за № 1033 від 01.12.2010 року та за №969 від 02.12.2010 року.
Право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглось після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності всіх його членів.
Таким чином, ОСОБА_3 належав житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами за АДРЕСА_1.
Даний факт також відображений в технічному паспорті на садибний (індивідуальний) житловий будинок по АДРЕСА_1, виданий Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації від 06.10.2010 року.
ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження, яким заповіла ОСОБА_1 все своє майно, зокрема, належний їй на праві приватної власності житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в с.Застав’я Тернопільського району, Тернопільської області, що стверджується заповітом, посвідченим секретарем виконавчого комітету Баворівської сільської ради Тернопільського району від 06.07.2001 року та зареєстрованого в реєстрі за №27.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть, видане Баворівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області від 21.01.2010 року серії НОМЕР_1, про що зроблено актовий запис за №02 від 21.01.2010р.
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, у тому числі на належний їй житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1.
ОСОБА_1 у встановлений законом шестимісячний строк з дня відкриття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, звернувся у нотконтору із заявою про прийняття спадщини.
Постановою Тернопільської районної державної нотаріальної контори за № 2320/02-31 від 02.11.2010 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок.
Дані обставини визнаються сторонами і відповідно до вимог ст. 61 ЦПК України доказуванню не підлягають.
Суд розглянувши справу, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи із наступного.
За нормами ст.1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи визначені у заповіті.
Згідно з вимогами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 бабці ОСОБА_3 Інших спадкоємців не має.
ОСОБА_1 прийняв спадщину, шляхом подання в нотконтору у встановлений ст. 1270 ЦК України строк заяви про прийняття спадщини, однак отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно у порядку спадкування за заповітом не може, у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на належний спадкодавцю житловий будинок .
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та обставини справи, суд приходить до переконання, що за позивачем слід визнати право власності на майно у порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, а саме, на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1.
Керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 212, 215, 218, 223, 294 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.1223, 1270, 392 Цивільного кодексу України, суд ,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на майно у порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, а саме, на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуюча І.М. Черніцька
Рішення вступило у законну силу. Оригінал рішення знаходиться в архіві Тернопільського міськрайонного суду тернопільської області в матеріалах цивільної справи за №2-10371/10р.
Копія вірна
Суддя І.М.Черніцька