ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-0-195/10р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2010 року
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючої Черніцької І.М.
- при секретарі Ландяку А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - відділ реєстрації актів цивільного стану Теребовлянського районного управління юстиції Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення ,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та згодом уточнивши заявлені вимоги просив встановити факт, що його бабуся ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року та мати - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року за національностями є поляками . Встановлення даного факту йому необхідно для відновлення та збереження етнічного походження роду, отримання більшої можливості за спрощенням варіантом відвідувати своїх родичів в Польщі.
Заявник у судовому засіданні уточнені заявлені вимоги підтримав та просить її задовольнити.
Заінтересова особа- представник відділу реєстрації актів цивільного стану Теребовлянського районного управління юстиції Тернопільської області у судове засідання не з’явився, про час та місце його був повідомлений належним чином. Попередньо надіслав суду заяву про слухання справи у його відсутності та вказав, що не заперечує щодо задоволення заяви.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_2 є бабцею ОСОБА_1, а ОСОБА_5 є відповідно матір’ю заявника.
Із свідоцтва про народження ОСОБА_1, актовий запис за №1 серії НОМЕР_1 від 17 липня 1968 року, виданим бюро записів актів громадського стану Теребовлянської районної ради народних депутатів вбачається, що ОСОБА_5 є матір’ю ОСОБА_1 У графі «національність» батьків вказано відповідно «українець», « українка».
ОСОБА_5 зареєструвала шлюб із ОСОБА_3 24.11.1955 року, що стверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 від 09.08.1973 року. Прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_5
Як вбачається із свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_3, виданим Буданівським Рай-бюро ЗАГС Тернопільської області від 02.03.1950 року, за актовим записом №7 її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2. У графі «національність» відповідно матері та батька запис відсутній.
Із витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя за НОМЕР_5 від 28.05.2010 року, ОСОБА_2 зареєструвала шлюб із ОСОБА_4. Прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_2
Відповідно до відомостей наданих з витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження відповідно до ст.ст. 126,133, 135 СК України за НОМЕР_4 від 28.05.2010 року батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_10 та ОСОБА_11. У графі «національність» батьків запис відсутній.
Батьки ОСОБА_2 за національністю були поляками, відповідно бабця заявника ОСОБА_2 за національністю є полячкою.
Допитаний у судовому засідання свідок ОСОБА_12, який є рідним братом заявника пояснив, що їхні бабуся та дідусь, відповідно і мати за національністю є поляками. Бабця ще з дитинства розповідала їм, що вона та її батьки є за національністю поляки, вони сповідували римо-католицьку віру, досконало володіли польською мовою, дотримувались культурних та релігійних традицій, підтримували тісні стосунки з родиною, що проживає у Польщі. Рідна сестра та брат бабусі постійно проживали у Польщі та часто приїжджали до них.
Із короткого витягу із акту про смерть ОСОБА_13 наданого Республікою Польща від 16 серпня 2010 року встановлено, що ОСОБА_13 була рідною сестрою ОСОБА_2, бабці заявника, народилась у Польщі в м.Януш та останнє місце її проживання м. Ковари Польща. ОСОБА_13 разом із сім’єю були римо-католицького віровизнання і ходили до католицької костелу. Були польської національності.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що батьки ОСОБА_2 за національністю були поляками, відповідно ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року та її дочка, мати ОСОБА_1 - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року за національностями є поляками.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону України «Про національні меншини» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі від своєї національності не допускається.
Згідно з вимогами ст.256 ЦПК України справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються в судовому порядку, коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз’яснень викладених у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995р. №5 “Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення” суд може встановлювати і такі факт, якщо згідно із законом породжують юридичні наслідки, тобто від них залежать виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 60, 212, 215, 223, 256 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року за національностями є поляками.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуюча І.М. Черніцька
Копія вірна
Головуюча І.М.Черніцька