Судове рішення #12956236

Справа № 2-а-709/10р.

П О С Т А Н О В А  

І  М  Е Н  Е  М      У  К  Р  А  Ї  Н  И  

 25 листопада 2010 року  Суддя В.Писарівського районного суду Сумської області Савєльєва А.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці  та соціального захисту населення В.Писарівської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій державного органу неправомірними та зобов’язання здійснити нарахування та виплату компенсацій, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

  ВСТАНОВИВ:  

 Позивач звернувся до суду з цивільним позовом до Управління праці  та соціального захисту населення В.Писарівської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій державного органу неправомірними та зобов’язання здійснити нарахування та виплату компенсацій, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якому зазначає, що за рішенням МСЕК від 13.01.2010 року являється інвалідом 3 групи по захворюванню, пов’язаному з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З цих підстав у відповідності до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, що стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у розмірі 30 мінімальних заробітних плат та щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат. Але УПСЗН В.Писарівської РДА всупереч чинному законодавству не проводило відповідне нарахування вказаних компенсацій. У зв’язку з наведеним позивач просить поновити строк для звернення до суду з позовом, визнати дії УПСЗН В.Писарівської РДА Сумської області неправомірними, зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру одноразової компенсації як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до чинного законодавства та виплатити належні йому суми вказаних виплат.

 Позивач у судове засідання не з’явився, але надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

 Представник відповідача у судовому засіданні присутній не був, але надав заперечення проти позову, посилаючись на те, що статтею 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що роз’яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов’язковими для виконання місцевими органами державної виконавчої влади. Такий порядок і було визначено постановою КМУ від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої одноразова компенсація становить для інвалідів 3 групи – 189,60 грн.  На данний час нормативних документів, які б давали право на виплату допомоги в іншому розмірі для відповідної категорії осіб, немає. Вважає, що підстав для проведення перерахунку немає і просить в задоволенні позову відмовити, а також розглянути справу у відсутність представника УПСЗН В.Писарівської РДА.

Частина 3 статті 122 КАС України передбачає, що судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

 З урахуванням вищезазначеного положення КАС України та клопотань сторін  судовий розгляд справи здійснюється у відсутність сторін в порядку письмового провадження.

 Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.                                

Як вбачається з посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 28.01.2010 року, виданого на ім’я ОСОБА_2, він має право на пільги  і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і положеннями цього Закону віднесений до 1 категорії згідно вкладки до посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.01.2010 року, згідно довідки МСЕК являється інвалідом 3 групи / а.с. 6, 7, 11 /.

 Відповідно до ст.48 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” одноразова компенсація особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щорічна допомога на оздоровлення виплачується у розмірах: інвалідам 3 групи – 30 мінімальних заробітних плат та 4 мінімальні заробітні плати відповідно.

Статтею 46 Конституції України встановлено, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на  забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності; це право гарантується загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і орагнізацій, а також бюджетних та інших джерел соціального призначення;  пенсії та інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року №2017-III, зокрема ст.1, визначає державні соціальні гарантії як встановлені законами мінімальні розміріи оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розмірі інших видів соціальних виплат, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму. Відповідно до ст.19 даного Закону мінімальний розмір заробітної плати визначається виключно законом України.

Розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом України Про Державний бюджет України на відповідний рік, зокрема ст.53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, на який покладено обов’язок щодо призначення пенсій, підготовки документів щодо її виплати та забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Статтею 8  Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Враховуючи положення Конституції України, виходячи з пріоритетності законів над підзаконнимим нормативно-правовими актами, суд приходить до висновку про обов’язок відповідача при призначенні одноразової компенсації учаснику ліквідації за шкоду, заподіяну здоров’ю, застосовувати норми ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також відповідні статті Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, оскільки іншого нормативно-правового акту, який встановлював би інший розмір мінімальної заробітної плати, немає.

Суд приходить до висновку, що відповідно до ст.48 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  у редакції п.11 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2008 року, одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Ці положення діяли з 01.01.2008 року до 22.05.2008 року, оскільки рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) було визнано неконституційними вищенаведені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», отже положення ст.48 Закону України № 796-12 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 06.06.1996 року поновили свою дію з 22.05.2008 року і станом на 01.01.2010 року також були чинними, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» зупинення дії або внесення змін до ст.48 Закону України №796-12 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено не було.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на нарахування та виплату одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за 2010 рік за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, а також на щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

 Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ст.94 КАС України.

 Керуючись ст.46 Конституції України, ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд України», Законом України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”,  Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст.ст. 6-14, 122, 159-163, 186 КАС України, суд -

  ВИРІШИВ:  

 Позовні вимоги ОСОБА_2 – задовольнити.

 Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення  В-Писарівської РДА Сумської області - протиправними.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення В-Писарівської РДА Сумської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 як інваліду 3 групи у зв’язку із захворюванням, отриманим внаслідок Чорнобильської катастрофи, одноразової компенсації за 2010 рік за шкоду, заподіяну здоров’ю, передбаченої ст.48 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, виходячи з розміру, встановленого ст.53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», і провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення В-Писарівської РДА Сумської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 як інваліду 3 групи у зв’язку із захворюванням, отриманим внаслідок Чорнобильської катастрофи, щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст.48 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, виходячи з розміру, встановленого ст.53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», і провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

      Постанова може бути оскаржена  в апеляційному порядку  до Харківського апеляційного адміністративного суду через В-Писарівський  районний суд шляхом подачі в 10-денний строк  з дня  отримання копії постанови апеляційної скарги, з одночасним надісланням її копії особою, яка подає апеляційну скаргу, до апеляційної інстанції.

            Суддя:                                                        А.І.Савєльєва

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація