Справа № 2-10088/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2010 року
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді: Дзюбановського Ю.І.
при секретарі: Чубак С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, до Тернопільської районної державної нотаріальної контори, про визнання права власності на спадкове майно –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в Тернопільський міськрайонний суд з позовом Тернопільської районної державної нотаріальної контори, про визнання права власності за ОСОБА_1 в розмірі ѕ частки спадкового майна по заповіту, за ОСОБА_2 – ј частки спадкового майна по закону, а саме земельну ділянку площею 2,52 га., яка розташована на території Плотицької сільської ради.
Позивачі позовні вимоги обґрунтовують тим, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на земельну ділянку, однак державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки після смерті спадкодавця є спадкоємець, якому належить обов’язкова частка.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримує.
Представник Тернопільської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_3, який був батьком ОСОБА_1 та чоловіком ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2, виданим Плотицькою сільською радою Тернопільського району.
За життя ОСОБА_3 був зроблений заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Плотицької сільської ради 24.11.2008р., за яким все майно, де б воно не було із чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме на день смерті і на що за законом матиме право заповів ОСОБА_1.
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 від 22.03.2002р. земельна ділянка площею 2,52 га., яка розташована на території Плотицької сільської ради належала ОСОБА_4
Як вбачається з довідки Плотицької сільської ради від 15.05.2009р. №363 на день смерті ОСОБА_4 разом із ним проживали і були зареєстровані, зокрема дружина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочка ОСОБА_1.
03 червня 2008 року постановою державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на все майно після померлого гр. ОСОБА_3 та встановлено про наявність спадкоємця із обов’язковою часткою, яка не відмовилася в установленому порядку від неї.
Відповідно до вимог ст.1273 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом може відмовитись від прийняття спадщини. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. ( ст.1268 ЦК України).
У відповідності до ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).
Як встановлено судом ОСОБА_2, яка була дружиною спадкодавця має обов’язкову частку у спадковому майні, яка згідно вимог ст. 1241 ЦК України і за наявності іншого спадкоємця, становить ј від частки спадкового майна.
Згідно ст.ст. 328, 392 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Власник може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Аналізуючи вищенаведені обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, шляхом визнання права власності на спадкове майно у визначених позивачами частках.
Згідно ст. 88 ЦПК України судові витрати позивачу не відшкодовуються, оскільки відповідачем прав та охоронюваних законом інтересів позивача не порушено.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 60, 88, 215, 223, 294 Цивільного процесуального кодексу, ст.ст. 328, 392, 1241, 1267, 1268, 1273 Цивільного кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на ѕ частки земельної ділянки площею 2,52 га., яка розташована на території Плотицької сільської ради Тернопільського району в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3.
3. Визнати за ОСОБА_2 право власності на ј частки земельної ділянки площею 2,52 га., яка розташована на території Плотицької сільської ради Тернопільського району в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Дзюбановський Ю.І.