Справа 2-а-4747/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2010 року м. Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Ганзя О.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Ромни про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, який є працюючим пенсіонером, звернувся до суду з позовом до УПФУ в м. Ромни в якому прохав суд зобов'язати УПФУ в м. Ромни здійснити перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до вимог ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітку із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується за 2009 рік у сумі 1650,43 грн. Крім того, прохає зобов’язати УПФУ в м. Ромни виплатити недоплачену за період з 01.12.2010 року суму пенсії.
Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі повідомлених позивачем і відповідачем обставин, наявних у справі доказів, тобто провести скорочене провадження.
Встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером та отримує пенсію за віком (а.с. 4). ОСОБА_1, перебуваючи на пенсії, продовжує працювати, набув 24 місяці страхового стажу, тому 25 листопада 2010 року звернувся до УПФУ в м. Ромни із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати після призначення пенсії. Перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 було проведено із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, у сумі 1197,91 грн. замість показника заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, який становить 1650,43 грн. (а.с.8) .
ОСОБА_1 не погодився з проведеним перерахунком пенсії та звернулася з позовом до суду.
Спір підлягає вирішенню на підставі ч.2 ст.19, ч. 3 ст.22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, згідно з якими, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії.
Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі коли закон, який був чинний до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй.
Згідно з ч.4 ст.45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч.2 ст. 38, ч.3 ст. 42 і ч.5 ст. 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині в 1 ст. 40 вказаного закону із застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії , період що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” .
Зі змісту зазначеної постанови вбачається, що для перерахунку пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, не за 2007 рік, а за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов'язок по перерахунку пенсії позивача, відповідно до вимог ч.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” покладено на УПФУ в місті Ромни, за місцем проживання позивача.
З інформації розміщеної на офіційному веб-сайті Пенсійного Фонду України вбачається, що ПФУ 01 березня 2010 року був затверджений показник середньої заробітної плати вцілому на одну застраховану особу, який буде застосуватись при визначенні коефіцієнту заробітної плати за 2009 рік при призначенні пенсій у відповідності із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у сумі 1650,43 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни при перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяло всупереч визначеному законом порядку і без урахування прав та законних інтересів особи, щодо якої ці дії здійснені.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 7, 11, 71, 86, 159, 163, 183-2 КАС України, ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст. 45 ч.4,5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.08.2008 року №530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, Порядком визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 01.08.2008 року №,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Ромни про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Ромни провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 грудня 2010 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії за 2009 рік в сумі 1650, 43 грн.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області виплатити ОСОБА_1 недоплачену з 01 грудня 2010 року суму пенсії.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Ромни виконати постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
СУДДЯ: підпис …
КОПІЯ ВІРНА:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ О.Д. ГАНЗЯ