Справа № 2-а-4129
2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2010 року суддя Охтирського міськрайсуду Сумської області Ільченко В.М. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області про зобов’язання вчинити дії, -
встановив:
10.12.2010 року позивачка звернулася в суд з позовом до відповідача про зобов’язання вчинити дії, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка неправомірними та зобов’язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік. Свої вимоги мотивує тим, що вона в 2010 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу та заробітної плати отриманих нею після призначення пенсії, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням заробітної плати за періоди зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року по 1 липня 2010 року. Перерахунок було проведено відповідачем із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, який дорівнює 1197,91 грн., чим порушено вимогу ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та положення підп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.
13.12.2010 року судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.
Суддя, оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Відповідач в письмовому запереченні зазначив, що позивачка звернулася до управління з заявою щодо корегування перерахунку пенсії в зв’язку з затвердженням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсії та перерахунку у 2010 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії, в якому їй було відмовлено з наступних підстав. Ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до закону, враховується для обчислення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 вказаного закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Тому перерахунки пенсій проводились відповідно до підп. 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік.
Розглядаючи справу, суд керувався наступними положеннями чинного законодавства:
- відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч. 1 ст. 40 цього Закону;
- Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», норма ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була змінена, проте вказані зміни визнано неконституційним рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, п. п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України);
- відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність;
- згідно підп. 3 п. 11 Постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки перерахунок здійснювався в 2010 році, то відповідно показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії мав бути застосований за 2009 рік, а не за 2007 рік, як зроблено відповідачем.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року № 530, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_2 показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік.
Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області зобов’язано виконати дану постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови з одночасним поданням копії апеляційної скарги до апеляційного суду.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області В.М. Ільченко
З оригіналом згідно:
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4129/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Ільченко Валентина Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.03.2016
- Дата етапу: 30.03.2016