Судове рішення #12946927

Справа №2-а-299/2010 року  

П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ    

 

28 грудня 2010 року                            Березанський міський суд Київської області  

в складі головуючого судді                Голік Г.К.  

при секретарі                                         Бейгул Л.М.  

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м.Березань у письмовому провадженні справу за позовом  ОСОБА_1 до управління  пенсійного фонду України в м.Березань Київської області  про зобов"язання здійснити призначення та перерахунок   пенсії.  

 

В С Т А Н О В И В:  

  ОСОБА_1 звернулася до  відповідача з позовом про зобов"язання здійснити  призначення та перерахунок основної пенсії та додаткової пенсії   відповідно до ст.49,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ",основної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової  в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", посилаючись при цьому на те,що вона  є постраждалою внаслідок  аварії на ЧАЄС 1 категорії ,  інвалідом 2 групи.  

Позивач зверталася до відповідача з заявами про призначення та перерахунок їй основної пенсії у розмірах ,передбачених ст.54 та перерахунок додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ". Відповідач їй відмовив.  

Позивач вважає дії відповідача такими, що порушують її права і свободи, оскільки зазначеними вище статтями Закону визначено розмір основної та додаткової пенсії з розрахунку мінімальної пенсії за віком, тому виплату у менших розмірах вважають незаконною.  

Позивач в судове засідання не з"явився ,до суду надійшла заява про слухання справи у її відсутність.Позовні вимоги  підтримує в повному обсязі.  

Представник відповідача в судове  засідання не  з"явився .УПФ в м.Березань направило до суду заперечення проти позову та клопотання представника про слухання справи за його відсутності.  

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі , хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце  судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.  

Дослідивши письмові матеріали справи , суд вважає позов обґрунтованим і таким , що підлягає   задоволенню, виходячи з наступних підстав.  

В судовому засіданні встановлено,що позивачка ОСОБА_1 з 02.01.2000 року перебуває на обліку в УПФ м.Березань, як постраждала внаслідок  аварії на ЧАЄС ,1 категорії ,2 група інвалідності,  що підтверджено відповідним  посвідченням (а.с.8-9)їй призначена пенсія відповідно до ст.49,50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ",   розмір  якої обчислений у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України .  

Позивач  звернулася до відповідача із заявами про призначення, нарахування пенсії у розмірах , встановлених ст.54 та перерахування додаткової пенсії відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(а.с.14), але в призначені та  перерахунку пенсій було відмовлено(а.с.13)  

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров"я, створення єдиного порядку  визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"  

Відповідно до чинної на час правовідносин ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії  1, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна   додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.  

Згідно зі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв"язок  з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.  

Позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров"ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.  

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України(ч.2ст.46 Конституції України).  

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.  

Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності  нормативно - правового акта Конституції України,закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана  Верховною Радою України, або  іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має  вищу юридичну силу.  

Отже за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст. 50 та 54  Закону України ""Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України, зокрема Постанови від 28.05.2008 року №530, від 16.07.2008 року №654, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.  

За змістом положень ч.2 та 3 ст.22 Конституції України  конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватися від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Відповідно  до ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "вбачається, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.  

Згідно чинного  законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.  

З огляду на викладене, суд  не приймає до уваги положень ч.3 ст.28 Закону України" Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини  першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Згідно з ч.3 ст.67 зазначеного Закону, яка набрала чинності 31.10.2006 р., у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, особам,віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір  щомісячної компенсації сім"ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить , що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.  

Відповідно до ч.1 ст.28 закону    України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового прожиткового мінімуму.  

Оскільки пенсія позивача має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , то у разі збільшення розміру цього  прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачем повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.  

На підставі викладеного,керуючись  ст.  ст.ст.19, 152 Конституції України,    

ст.ст. 9,158,159,161-163 КАС України, ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про Державне мито", суд-  

  П О С Т А Н О В И В:  

  Позов задоволити .  

Визнати відмову відповідача- управління Пенсійного Фонду України в м.Березань щодо призначення,перерахунку та виплати  ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50,54  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування",неправомірною.  

Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м.Березань призначити ОСОБА_1 пенсію  відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м. Березань здійснити нарахування та виплату  ОСОБА_1 пенсії,відповідно до ст.50, 54   Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком визначеного ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування":  а саме основної пенсії у розмірів 8 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком  за період з 16.06.2010 року по 16.12.2010 року,  із врахуванням уже проведених виплат.    

Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету.      

Постанова  може бути оскаржено в Київський апеляційний адміністративний суд через Березанський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.  

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  

  Суддя                                                                   Голік Г.К.  

   

 

  • Номер: 8-а/523/1/21
  • Опис: Про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
  • Тип справи: на заяву про перегляд постанови (ухвали) в адміністративних справах за нововиявленими обставинами
  • Номер справи: 2-а-299/10
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Голік Галина Костянтинівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.04.2021
  • Дата етапу: 09.06.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація