Справа № 2-а-3440/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2010 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі судді Личковахи О.О., розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зв”язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком ,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зв”язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком .
В заяві вказував, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідом 3-ї групи по захворюванню, пов”язаному з виконанням обов”язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно постанови Хорольського районного суду та ухвали Полтавського окружного адміністративного суду йому було здійснено перерахунок пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.54,50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік"» з 01.04.2010 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, був збільшений, що в свою чергу потягло збільшення розміру мінімального розміру пенсії за віком, але управлінням Пенсійного фонду України в Хорольському районі не було здійснено йому перерахунку пенсії зі зміною мінімальної пенсії за віком. 12 жовтня 2010 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача про перерахунок його пенсії, але отримав, в якій йому фактично було відмовлено в цьому.
Як вказував позивач, при розрахунку пенсії, передбаченої ст.ст. 54,50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який установлений у Законі “Про Державний бюджет України” на відповідний рік, виходячи з якого виплачується мінімальна пенсія за віком. Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Як далі вказує позивач, відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Позивач просив зобов”язати УПФ України в Хорольському районі здійснити йому перерахунок і відповідні виплати та в подальшому виплачувати пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи , в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 Закону України Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і ч. 3 ст. 67 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України “Про Державний бюджет України” на відповідні роки, починаючи з 01 квітня 2010 року .
В судове засіданні позивач ОСОБА_1 не з”явився, подав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задоволити.
Відповідач, управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області, також подав письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, позовні вимоги позивача не визнав, подавши заперечення. З огляду на наявність вказаних клопотань відповідно до ч.4 ст.122 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд, врахувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи та належно оцінивши всі зібрані по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення частково з наступних підстав.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1.є інвалідом 3 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( Категорія І) НОМЕР_1, виданим 01.04.2005 року, посвідченням інваліда 3 групи НОМЕР_2, виданим 25.11.2008 року.
Згідно постанови Хорольського районного суду від 15.03.2010 року, яка ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 10.08.2010 року залишена без змін, зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 19.01.2006 року, за виключенням періоду з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року, додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 23.09.2004 року по 30.09.2005 року та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2005 року , за виключенням періоду з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року, виходячи з встановленої законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 23.09.2004 року .
Згідно повідомлення УПФУ в Хорольському районі від 22.10.2010 року № 1204/02 з 01.01.2010 року позивачу, як інваліду 3 групи, при обрахуванні його основної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком застосовано мінімальну пенсію за віком в розмірі 695 грн. згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”. Перерахунок основної та додаткової пенсії згідно ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв”язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.04.2010 р., з 01.07.2010 р., з 01.10.2010 р. позивачу не проводився.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка, беручи до уваги рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 року, є чинною на даний час, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Беручи до уваги викладене вище, на думку суду, зважаючи на те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"» від 27.04.2010 року № 2154-УІ прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.04.2010 року становить 706 грн., з 01.07.2010 року – 709 грн., з 01.10.2010 р. – 723 грн., з 01.12.2010 р. – 734 грн., а відповідачем відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії позивача до даного часу не проведено, підлягає до задоволення вимога позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок його основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із 01.04.2010 року та проводити такий перерахунок надалі з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму у відповідності з ч. 3 ст. 67 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законами України “Про Державний бюджет України” на відповідні роки.
Між тим, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати дії УПФУ в Хорольському районі Полтавської області щодо невиконання вимог закону про перерахунок розміру пенсії позивача відповідно до приписів статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які призвели до порушення прав позивача , неправомірними.
Суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду, установлений ст.99 КАС України, так як про порушення своїх прав він дізнався , коли отримав відповідь відповідача від 22.10.2010 року за № 1204/02 на свою заяву.
Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір у справі слід віднести за рахунок держави.
На підставі наведеного та керуючись статтями 6-14, 71, 94,122 ч.4, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 3 ст. 67 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зв”язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Хорольському районі Полтавської області неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та проводити виплати пенсії з дотриманням розмірів, встановлених постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 15 березня 2010 року , а саме : основної пенсії - в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 Закону України Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії - в розмірі 50 % мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - у зв”язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Законів України “Про Державний бюджет України” на відповідні роки, починаючи з 01.04.2010 року .
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Судовий збір у справі віднести за рахунок держави.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Хорольський районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Г о л о в у ю ч и й: