Справа № 2-а-397/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2010 року Липовецький районний суд
Вінницької області
В складі: головуючого судді Порохового Г.І.
за участю секретаря Попроцькій О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Липовець адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії по перерахунку пенсії та виплату недоотриманих сум
В С Т А Н О В И В:
Позивач 10 грудня 2010 року звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.07 2010 року лише з додаванням стажу та застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік та виплатити недоотримані суми пенсії з 01.07.2010 року. На обґрунтування позовних позивач вказує, що відповідач, всупереч вимогам закону та ст. 22 Конституції України, застосував для перерахунку його пенсії положення підзаконного акту - постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530, в результаті чого зменшилась його пенсія.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовні й заяві.
Представник відповідача БЕЗНОСЮК Н.В. позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після його призначення та із застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої с плачено страхові внески ат яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними. Виникла правова колізія, яка потребувала законодавчого врегулювання. Мінпраці України спільно з Пенсійним фондом України було надіслано листа від 11.03.2009 року за № 20/0/18-09/039 ат № 4096/02-01 відповідно до яких до законодавчого врегулювання питання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п. 3, п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік ( 1197,91 грн). Вважає, що Управління пенсійного фонду при розрахунку пенсії позивачеві, діяло в межах законодавства.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши усі докази у справі та оцінивши їх в сукупності приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є управління Пенсійного Фонду України в Липовецькому районі Вінницької області.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, затвердженого Правлінням ПФУ вiд 30.04.2002 р., управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень. До основних завдань управління входить забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування та виплата встановлених законодавством пенсій, інших виплат, які здійснюються за рахунок коштів Фонду.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області йому призначена пенсія за віком. Позивач продовжує працювати, після призначення пенсії за віком.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії, однак отримав відмову.
Правовідносини між сторонами регулюються ст.ст. 40, 42 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 р., та п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року N 530.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України», ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» викладені в іншій редакції. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 внесені до вказаного Закону зміни визнані неконституційними. Конституційний Суд України у своєму рішенні зазначив, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
З 22.05.2008 року набрала чинності постанова КМУ від 28 травня 2008 р. N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою в пункті 11 (підпункт 3) встановлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV , із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Зазначена Постанова КМУ, за виключенням п.10, що визнаний неконституційним, є чинною і її положення стосовно критеріїв перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням страхового стажу не суперечать положенням статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в тому, що на момент призначення (перерахунку) пенсії враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. При цьому, лише у разі відсутності даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
При зверненні позивача в липня 2010 року у розпорядженні відповідача були дані про наявну середню заробітну плату (дохід) працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 року у розмірі 1650,43 грн., а тому він мав перерахувати пенсію позивачки за даним показником, але не зробив цього з посиланням на положення постанови КМУ від 28 травня 2008 р. N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії роз’яснено спільним листом Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р. N 20/0/18-09/039 N 4096/02-01, в якому зазначено, що перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Також у листі зазначено, що рішення щодо відновлення дії статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., в попередній редакції не приймалось.
Як встановлено Конституцією України, конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані (ст.22 Конституції). При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права.
В адміністративних справах про протиправність дій суб’єкта владних повноважень, обов’язок щодо доказування правомірності своїх дії покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Між тим, при розгляді справи відповідачем не доведена правомірність своїх вищевказаних дій, а саме - застосування при здійсненні перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати у розмірі 1197,91 грн, що залишився на рівні 2007 р., замість офіційно встановленого показника середньої заробітної плати у розмірі 1650,43 грн за 2009 року.
Доводи представника відповідача про неможливість застосовування показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний 2009 рік у розмірі 1650,43 грн. при перерахунку пенсії позивачки суд вважає такими, що суперечать чинному законодавству.
Ні Законом № 1058-IV , ні постановою КМУ від 28 травня 2008 р. N 530, при наявності даних про заробітну плату в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачено умов її не застосування.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач зобов’язаний здійснити позивачеві перерахунок пенсії з 01 липня 2010 року у відповідності до положень ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 р. у розмірі 1650,43 грн.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 12 71, 94, 122, 159 - 163, 167, 186 КАС України, ст. 113 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 1-рп/2008, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.07 2010 року лише з додаванням стажу та застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік та виплатити недоотримані суми пенсії з 01.07.2010 року.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Г. І. Пороховий
- Номер: 2-а-397/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-397/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Пороховий Григорій Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2015
- Дата етапу: 01.10.2015
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-397/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Пороховий Григорій Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.03.2010
- Дата етапу: 10.03.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-397/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Пороховий Григорій Іванович
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.10.2010
- Дата етапу: 22.10.2010