Справа №2а-1083-2010
УХВАЛА
25.11.2010 року суддя Дебальцевського міського суду Кардашенко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку і виплаті підвищення пенсії та про зобов’язання провести перерахунок та виплату підвищення пенсії, -
ВСТАНОВИВ :
25.10.2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом до відповідача та просить визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплаті їй підвищення пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” в розмірі 30% процентів мінімальної пенсії за віком в розмірі пенсії за віком, встановленого законом за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та починаючи з 22.05.2008р. та зобов’язати відповідача провести такий перерахунок та виплату за вказаний період.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У позовній заяві заявлені вимоги відносно не нарахування та виплати доплати до пенсії як дитині війни за період: з 09.07.2007 року по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 24.04.2010 року заявлені за межами 6 місячного строку звернення до адміністративного суду.
Заяви про поновлення строку та доказів поважності причин його пропуску позивачем до позову не додано.
Керуючись ст. 99,100,107 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку і виплаті підвищення пенсії та про зобов’язання провести перерахунок та виплату підвищення пенсії в частині вимог за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р по 24.04. 2010 року включно – залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Дебальцевського міського суду особою, яка подала заяву, протягом п’яти з дня отримання її копії.
Суддя Дебальцевського
міського суду О.А. Кардашенко
Справа 2а-1083-2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.11.2010 року суддя Дебальцевського міського суду Кардашенко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Дебальцеве про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у виплаті недоотриманої суми підвищення пенсії та зобов’язання проводити виплату підвищення до пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду 25.10.2010 року з адміністративним позовом про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у виплаті недоотриманої суми підвищення пенсії та зобов’язання проводити виплату підвищення до пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що вона віднесена до категорії дітей війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15), який набрав чинності з 01.01.2006 року, має право на щомісячне підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідач надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Питання, пов’язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Наполягав на відмові в задоволенні позову.
В судове засідання сторони не з’явилися, про час, день та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Про причину неявки не повідомили, до суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності .
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за
захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який
обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
У позовній заяві заявлені вимоги відносно не нарахування та виплати доплати до пенсії як дитині війни за період: з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., починаючи з 22.05.2008р., тобто вимоги за період з 09.07.2007р. по 24.04.2010 року заявлені за межами 6 місячного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд, за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку про що постановляється ухвала.
Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі, що передбачено ч. 1 ст.102 КАС України.
Позивач не порушив питання про поновлення цього строку, тому суд адміністративний позов про визнання неправомірною відмову у проведенні перерахунку та виплаті підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 24.04.2010 року залишив без розгляду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В такій редакції наведена норма закону перейшла як діюча і на 2010 рік.
При визначенні розміру підвищення до пенсії позивачці застосуванню підлягають ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
На підставі наведеного та в межах пред’явленого позову, суд вважає необхідним зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як «дитині війни» з 25.04.2010 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про Державне мито” від 21.01.1993 року № 7-93 органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати державного мита.
Керуючись ст.5-7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік”, Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік, ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 159, 185,186, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Дебальцеве про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у виплаті недоотриманої суми підвищення пенсії та зобов’язання проводити виплату підвищення до пенсії – задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцевому Донецької області в нарахуванні і виплаті ОСОБА_1 недоотриманої суми підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 25.04.2010р. по 25.11.2010р.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцевому Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 25.04.2010р. по 25.11.2010р. з урахуванням фактично здійснених виплат.
Стягнути за рахунок Держави на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в розмірі 3,40 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дебальцевський міський суд протягом десяти днів з дня її оголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дебальцевського
міського суду О.А. Кардашенко.